František Mariánek, 18. listopad 2011
Výroba masa dál klesá

Výroba masa v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížila o 4,9 procenta na 125.673 tun. Nejvíce klesla produkce drůbežího a vepřového, výroba hovězího masa zůstala na zhruba stejné úrovni jako loni. Naopak nejvýraznější meziroční pokles produkce ČSÚ uvádí u drůbežího masa. 

"Ve sledovaném období bylo vyr obeno 44.330 tun drůbežího masa, tj. meziročně o 8,8 procenta méně," konstatoval. Celková produkce vepřového masa dosáhla 63.941 tun, meziročně klesla o 3,4 procenta.

Počty poražených prasat klesly o 3,4 procenta na 728.016 kusů. Porážky prasnic se v porovnání se 3. čtvrtletím minulého roku snížily o 21,5 procenta, což podle statistiků svědčí o nižší míře vyřazování prasnic z chovů.
Zdroj: ČSÚ 

Okusování ocásků v centru pozornosti
Přinejmenším v některých oblastech České republiky se dostalo do středu pozornosti inspektorů welfare krácení ocásků selat. Evropská legislativa totiž zapovídá bezdůvodné a rutinní krácení. Z tohoto pohledu je přístup inspektorů v naprostém pořádku.

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že se kanibalismus, který je důvodem pro zaštipování ocásků, může pro podnik stát velmi vážným problémem. Pokud se toti ž rozšíří v předvýkrmu a výkrmu, hrozí citelné ekonomické ztráty a zároveň velké zhoršení zdravotního stavu a pohody chovaných prasat. Abscesy a rozsáhlé infekce, které z okusování ocásků mohou pramenit, znamenají léčebné zákroky veterináře, snížení užitkovosti a někdy i úhyn zvířat.

Pokud tedy chov je schopen prokázat, že krácení ocásků je opodstatněné, že proběhly veterinární zákroky spojené s komplikaci po okusování ocásku a zároveň že udělal vše pro zamezení tohoto problému (manipulovatelný materiál v kotcích, hračky...), může naprosto bez obav z postihu v krácení ocásků pokračovat.
JS

Regulace antibiotik na dobrovolné bázi?
Zatímco Evropa jasně postupuje směrem ke snižování TERAPEUTICKÉHO využití antibiotik, v USA stále ještě není vyřešen problém antibiotických stimulátorů růstu. Tamější kontrolní orgán (Food and Drug Administration - FDA) prozatím vydal jen doporučení, aby byla antibiotika využívána rozumně s tím, že neexistuje žádný závazný právní předpis, který by tuto problematiku řešil.

FDA navíc v minulých týdnech uzavřela dlouhotrvající problém dvou petic, které žádaly, aby bylo alespoň zakázáno využívání nejdůležitějších antibiotik využívaných v humánní medicíně (penycilinu, tetracyclinu, streptomycinu a některých dalších). FDA obě petice zamítla s tím, že dobrovolné snižování, které je doporučováno jedním z jejích metodik je dostatečnou cestou k dosažení cíle.

Prozatím tedy stále platí dobrovolný přístup a zároveň povolení využívat preventivně některá antibiotika a to dokonce na úrovni plošného využití pro celé stádo. Přístup výrazně odlišný od striktních zákazů platných v EU. Otázkou zůstává, do jaké míry potom nařízení platná v EU mohou zabránit ve vývoji mikrobiálních rezistencí.
Zdroj: SwineWeb.com 

Africký mor prasat decimuje Rusko
Neustále nová a nová hlášení o výskytu Afrického moru prasat přicházejí z Ruska - konkrétně z oblasti černozemí, která je hlavní zemědělskou zásobárnou celé země. Jen v průběhu posledního týdne byla nákaza nalezena na jedné z největších farem v oblast i - společnosti Bataisk a jedné z menších farem. Na farmě Bataisk, na níž se ASF vyskytl bylo přes 4 tisíce zvířat a počet zvířat, jež budou muset být kvůli moru poražena dosáhl jen za poslední dva týdny více než 11 tisíc.

Nekontrolované šíření afrického moru prasat je momentálně těžkou ranou cíli, jež byl deklarován představiteli ruského ministerstva zemědělství - plné soběstačnosti ve vepřovém mase. Evropská unie nařídila členským zemím, jež sousedí s Ruskou federací mimořádná opatření, která by měla zabránit zavlečení této nebezpečné nemoci.
Zdroj: PigProgress

Potravinové programy pro chudé
Evropská komise, i přes odpor některých států mezi nimiž byla ČR, schválila potravinový program pro chudé. Země odporující programu argumentovali především tím, že se jedná o sociální a nikoli zemědělskou záležitost a že by tak neměla zasahovat do zemědělského sektoru. Naopak další země dokážou tuto dotaci výrazně využít pro své zemědělce, protože potraviny používané v jejím rámci jsou nakupovány buď za intervenční ceny nebo na volném trhu. Je tak možné, při správné nákupní strategii, výrazně pomoci s odbytem zemědělských produktů.

Francie či USA dokážou přesně tímto způsobem výrazně podpořit své zemědělce a přitom je vše v souladu s podmínkami WTO i EU. Česká republika však v rámci této dotace čerpala jen naprosto zanedbatelné částky, protože definice chudoby se v jednotlivých zemích liší a v ČR ji naplňují prakticky jen bezdomovci.
Zdroj: EC

Konference úspěšná i když ....
Konference pořádaná Svazem chovatelů prasat se, jak se z prvních reakcí zdá, setkala s úspěchem. Sál naplněný téměř 180 účastníky sledoval s velkým zájmem především vystoupení zahraničních přednášejících. Jak srovnání nákladů na produkci prasat, tak informace o systému zpeněžování prasat a marketingu v sousedním Rakousku, měli jistě návštěvníkům konference co říci. Nebylo by ale spravedlivé opomíjet tuzemské přednášející, kteří za svými kolegy ze zahraničí v ničem nezaostávali.

Dlužno podotknout, že mnohé závěry byly neveselé a "průměrný" obraz celého sektoru je velmi špatný. Je však třeba vidět, že se jedná o průměrná čísla. Přinejmenším polovina chovů by tedy měla být v lepší kondici, než ukázala srovnání. Navíc se Česká republika zapojila do srovnávání InterPig poprvé a mnohé údaje bude třeba korigovat, protože byly zjevně nepřesné.

I přesto věřím, že informace, které na konferenci zazněly, bude většina chovů schopna racionálně využít ke zlepšení ekonomického stavu svých podniků. Současný vývoj ceny jim k tomu dává příležitost.
JS
Zpracováno SCHP 16.listopadu.2011
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz




Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 087
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář