- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Pokles obsahu tuku v mléce
Ne vždy je nízký obsah tuku v mléce způsoben nedostatečným zásobováním zvířat strukturální vlákninou. Podle informací experta na výživu hospodářských zvířat Dr. Martina Priese ze Zemské zemědělské komory Severního Porýní- Vestfálska (SRN) je jednou z možných příčin zabrždění syntézy tuků prostřednictvím konjugované kyseliny linolové (CLA). Výsledky výzkumu prokázaly, že u holšýnskofrízských dojnic může CLA snížit obsah tuku v mléce až o 2 procentní body.
Konjugovaná kyselina linolová se může za určitých podmínek, které ovšem ještě nejsou detailně vyjasněny, syntetizovat v bachoru z vícenásobně nenasycených mastných kyselin. Jejich obsah je závislý na složení krmné dávky – např. CCM obsahuje velmi vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. V období podávání zimní krmné dávky je hladina těchto mastných kyselin vyšší než v létě, především v zemědělských podnicích využívajících pastevní výběhy.
Skutečnosti, že CLA snižuje hladinu tuku se využívá v krmivářském průmyslu: konjugovaná linolová kyselina je podávána dojnicím v krmivu na počátku laktace jako blokátor tuku, protože je žádoucí v tomto období redukovat výdej energie snížením obsahu tuku a tím přispět k ulehčení hospodaření s energií v jejich organismu.
V krmivářském experimentu uskutečněném na Universitě v Hohenheimu došlo k signifikantnímu poklesu obsahu tuku v mléce díky podávání tří preparátů obsahujících chráněnou formu CLA (7 až 10 g konjugované kyseliny linolové na krávu za den) z 3,9 až na 3,2 %.
Naproti tomu došlo v průběhu tohoto experimentu k nárůstu mléčné užitkovosti.
Top Agrar, 2006, č. 2, s. R 2 Zdroj info ÚZPI