Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 4. říjen 2011
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 3. října 2011.
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 3. října 2011.
Den zvířat – zdraví není samozřejmost
O mezinárodním Dnu zvířat, který je zítra, 4. 10. na svátek sv. Františka, jemného a laskavého člověka, který to uměl v některých případech více se zvířaty než lidmi, se hodně hovoří o vztazích lidí a živočichů. Mluví se o vztahu člověka ke zvířatům a o tom, že člověk má povinnost se o svá zvířata, domácí i hospodářská, řádně starat.
Ovšem řádná péče o zvířata je zásadně podmíněna nikoli proklamovanými sympatiemi, ale skutky, a to především péčí o životní podmínky zvířat a péčí o jejich zdraví. Chovatel by měl zvířeti zajistit vhodné životní podmínky i to, aby mohlo projevovat svou přirozenost. V současné době jsme občas svědky polidšťování zvířat, je však třeba připomenout, že ne vše, co je dobré pro člověka, je dobré i pro zvířata. A proto by měl dobrý chovatel vědět, co jeho zvíře potřebuje, a nejde jen o krmení a o ustájení. Chovatel by svým zvířatům měl zajistit takové podmínky, aby se zvířata mohla chovat pokud možno přirozeně a mohla uspokojovat své fyziologické potřeby. V prostředí, ve kterém je zvíře chováno, by také neměla existovat rizika poranění či ohrožení jeho zdraví.
A zdraví, to není samozřejmost. V naší republice je velmi dobrá nákazová situace. Snad lze zopakovat, že od roku 2002 se u nás nevyskytuje vzteklina, přičemž od roku 2004 jsme uznáni za zemi prostou této nákazy. Jsme dále prosti celé řady onemocnění hospodářských i domácích zvířat, například tuberkulózy a leukózy skotu, brucelózy skotu, brucelózy ovcí a koz, Aujeszkyho choroby prasat, nevyskytuje se u nás klasický mor prasat, ani ptačí chřipka u drůbeže, zvládli jsme hrozbu katarální horečky ovcí, a tak by se dalo pokračovat.
Nelze však usnout na vavřínech a polevit ve veterinárním dozoru. V posledních letech se objevují nové hrozby, jako je například africký mor prasat, slintavka a kulhavka, které se blíží hranicím EU, riziko Západonilské horečky, Q horečky apod. Znamená to být obezřelí a za prioritu, při zachování kontrol welfare, neboli pohody zvířat, nezapomínat na kontroly zdraví! Platí čím dál více, že prevence je lepší než léčba a také je mnohem levnější. Proto je stále třeba klást velký důraz na preventivní opatření a monitoring výskytu nákaz.
I svatý František by zřejmě souhlasil, že mají-li zvířata přinášet užitek a popřípadě i rozumět člověku, musí být o ně dobře postaráno, a to i o jejich zdraví.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.