agronavigator.cz , 4. červenec 2011
Vliv výšky hřbetního špeku na brakaci

Kondice zvířat má významný vliv na plodnost. Prohřešky v oblasti krmení se sledovaném podniku negativně projevily na procentu brakovaných prasnic.

 

Vysoký počet brakovaných zvířat je globálním problémem, se kterým se potýká mnoho chovatelů prasnic. Vysledovat příčiny tohoto negativního jevu se pokusili australští veterinární lékaři na základě analýzy dat o 2 154 poražených prasnicích, které pocházely z jednoho chovu s uzavřeným obratem stáda o celkové kapacitě 5 400 prasnic. Hodnoceny byly tyto parametry: počet vrhů, tělesná hmotnost, výška hřbetního špeku a důvod brakace. Pro kontrolu byla u vzorku 3 378 prasnic zjišťována tělesná hmotnost a měřena výška hřbetního tuku.


 
Výsledky: V 63,7 procentech případů byly prasnice ze stáda brakovány kvůli poruchám plodnosti nebo kvůli neplodnosti, dalších 12 % pak z důvodu kulhání. Ze skupiny plemenic, které byly ze stáda vyřazeny kvůli poruchám plodnosti, se ve 42,2 % případů jednalo o mladé prasnice. To naznačuje, že podstatným faktorem, který se negativně podepsal na vysokého počtu brakovaných zvířat ve sledovaném zemědělském podniku, byl management odchovu. Poražená zvířata se vyznačovala sníženou tělesnou hmotností a tenčí vrstvou hřbetního špeku v porovnání s kontrolními zvířaty (209,7 vs. 211,4 kg a 14,8 vs. 15,3). Jedním z nejvýznamnějších faktorů negativně ovlivňujícím vývoj mladých prasniček bylo podle názoru lékařů podávání krmiva ve složení, které plně neodpovídalo potřebám mladého organismu plemenic.


 
Einfluss von Rückenspeck auf die Abgangsrate Dlz primus schwein, 2011, č. 6, s. 27

Zdroj: www.agronavigator.cz



Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář