František Mariánek, 21. únor 2011
Mlékomatům na Hodonínsku odzvonilo

Hodonínsko – Zemědělci ruší chovy a bez čerstvého mléka jsou mlékomaty k ničemu. Zklamaní jsou jak zemědělci tak zákazníci.

Autor:
Petr Turek

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Autor: DENÍK/Jan Charvát

V hodonínském okresu se mlékomaty příliš neohřály. Ani pouhý rok nevydržel ten jediný v centru Kyjova. Podobně skončily automaty na mléko v Osvětimanech či v Brně.

„Zrušil jsem jak krávy, tak mlékomat. Chov by nezachránily ani dotace. Za poslední dva roky byl v mléce šestimilionový propad. Do minusu nejde hospodařit,“ řekl majitel mutěnického statku Vojtěch Marek s tím, že všech čtyři sta kusů hovězího prodal do Anglie. „Mám slibené, že se na ně mohu přijet podívat. Prostě to nešlo udržet. Za ty prodané krávy jsem jen zaplatil dluhy, které se kvůli nim nahromadily,“ nastínil pro něj jedinou možnost mutěnický farmář.

Konec mlékomatů mrzí ale i některé zákazníky. „Brávali jsme z mlékomatů, dokud nám je v Kyjově a Osvětimanech nezrušili,“ povzdechla si Helena Polášková z Kyjova.

Zklamání je cítit i ze slov zemědělců. „Lidi v tomto okrese tak ztratili možnost ochutnat pořádné čerstvé mléko. Myslím si, že tento počin byl sice jediný, ale byl úspěšný, neboť si svou oblibu našel,“ prohlásil předseda Agrární komory Hodonín Petr Chaloupka.

O mléko zájem byl

Podle něj se ale mlékomat prodražoval i tím, že se mléko muselo dovážet každodenně z Mutěnic do Kyjova, stejně jako umývání nádob. Další nevýhodou mlékomatu jsou jeho vysoké pořizovaní náklady. Cena i toho nejlevnějšího se vyšplhá na dvě stě tisíc korun. „Přesto byl kyjovský automat hodně vytížený. V šest hodin se tam mléko nakládalo, a když jsem jel v deset kolem, tak už tam nebyla ani kapka. Těch dvě stě litrů se vyčepovalo velmi rychle. To ale znamená, že doplňovat jej dvakrát, třikrát denně je také dost nákladné,“ poznamenal Chaloupka.

O zřízení mlékového automatu přemýšleli i ve Vracově. „Předloni na jaře jsme se s touto myšlenkou pohrávali, ale nakonec se mlékomat nepořídil. Myslím si, že by se ve Vracově osvědčil, jelikož tady má prodej mléka tradici. Lidé si dřív pro mléko chodívali,“ zamyslela se vedoucí živočišné výroby vracovského VSV Jana Šupálková.

Dotace

Obecně se do chovu skotu v okresu Hodonín nikdo příliš nehrne. Před Mutěnicemi skončily dříve chovy například v Dubňanech či na hodonínském Nesytu. A stavy hovězího dobytka šly dolů téměř na všech statcích v regionu. „Na jedné straně se pohybují výkupní ceny mléka jak na houpačce. A na druhé straně jsou problémy s pracovními silami v živočišné výrobě. Že by se stála fronta nezaměstnaných na místo dojiče, tak to ani náhodou,“ uvedl předseda agrární komory s tím, že farmářům schází i podpora od českého státu. „V zemích původní evropské patnáctky jsou dotace oproti nám trojnásobné. Navíc nám národní dotace na letošek seškrtali na polovinu,“ postěžoval si Chaloupka.

Ten v lepší zítřky chovatelů hovězího dobytka příliš nevěří. „To slavné období, kdy na statcích hodonínského okresu bylo moře krav, které produkovaly milióny litrů mléka, se asi nevrátí. A zřejmě by tomu nepomohlo ani hejno mlékomatů,“ dodal.

Čtěte také: Mlékomaty nekončí, v Hranicích nabídnou i sýry



Hodnocení => průměr 080
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář