Renata Šarjaková, 28. březen 2006
Vliv doplňku Cu na profil lipidů a kvalitu jatečného těla kůzlat
Snížené ukládání tuku v jatečném těle kůzlat v souvislosti s vyšším doplňkem mědi je příznivé pro spotřebitele a může snížit odpady z jatečného těla.
Vysoká hladina doplňkové mědi mění u nepřežvýkavců (brojlerů a vykrmovaných prasat) metabolizmus lipidu a cholesterolu.  Podle výzkumu může dietetická měď ve fyziologické koncentraci ovlivnit metabolismus lipidu i u přežvýkavců. Doplněk mědi do krmiv ovcí deficitních na měď zvyšuje objem buněk adipózní tkáně a in vitro lipolýzu adipózní tkáně. Podle některých zpráv snížil dlouhodobý doplněk mědi do krmiv s nízkým obsahem tohoto prvku  výšku tuku a zvyšoval u býčků plochu m.l.d. (nejdelší zádový sval). Jiní autoři dokazují, že zkrmování minimálně 10 nebo 20 mg Cu/kg sušiny vysoce koncentrované krmné dávky snížilo celkovou hladinu cholesterolu v séru a výšku tuku u býčků plemene angus. Přídavek mědi v množství 10 nebo 40 mg/kg krmné dávky simentálských býků, založené  na kukuřičné siláži a sójovém šrotu, neměl vliv na užitkovost, kvalitu jatečného těla a metabolismus lipidu a cholesterolu.
Podle statistických údajů se  kozí maso podílí na celkového spotřebě  červeného masa ve světě 60 %. Studie z univerzity v Auburnu  (USA) sledovala vliv vysoké hladiny doplňkové mědi na profil lipidu v séru, vlastnosti jatečného těla a jeho složení u kůzlat.
Doplněk mědi v množství 100 mg/den zvýšil účinnost přírůstku hmotnosti, změnil profil lipidu v séru, snížil výšku tuku nad nejdelším zádovým svalem (m.l.d.) a zvýšil podíl   vykostěných řezů s odstraněným tukem na jatečném těle  kůzlat krmených dávkou s vysokým podílem koncentrovaných krmiv.
J. Anim. Sci., 84, 2006, č. 1, s. 171-177
Zdroj info ÚZPI

Hodnocení => průměr 095
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář