- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Bulhaři chtějí kvůli slintavce oplotit hranici
Sofia - Bulharsko se chystá postavit drátěný plot na hranici s Tureckem, kde stála podobná beriéra v dobách studené války.
ČTK
Důvodem je údajně snaha zabránit šíření slintavky a kulhavky, experti EU ale nedávno v souvislosti s plánovaným vstupem země do takzvaného schengenského prostoru Sofii kritizovali za nedostatečnou ochranu hranic. V Turecku se podle agentury DPA proti bulharskému záměru již konaly první protesty.
Bulharský ministr zemědělství Miroslav Najdenov dnes ve státní televizi BNT prohlásil, že stavba má zastavit šíření slintavky a kulhavky, která postihla bulharské příhraniční obce Kosti a Rezovo. Práce, na které chce vláda čerpat peníze také z unijních fondů, mají bezodkladně začít.
Bulharsko má s Tureckem 143 kilometrů dlouhou hranici. V současné době je oploceno 29 kilometrů, úřady ale chtějí dokončit plot po celé délce, uvedl zpravodajský server The Sofia Echo.
Do Schengenu nejspíš na podzim
K Schengenu, v jehož rámci nejsou mezi členskými státy uplatňovány kontroly na hranicích, měly Bulharsko s Rumunskem původně přistoupit v březnu. Tento termín je ale považován za nereálný, nově se uvažuje o letošním podzimu.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.