- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
O koních jako o evropském dědictví se jednalo v Bruselu
Brusel - Ve čtvrtek 10. listopadu se Zastoupení Pardubického kraje reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem podílelo na konferenci s tématem „Koně – Evropské dědictví“. Podtitulem akce, jež se konala pod záštitou ministra Bádenska-Württemberska pro venkov, výživu a ochranu spotřebitele, pana Rudolfa Köberle, bylo „Zachování zdrojů, inovace a tradic“.
Konference byla organizována Zastoupením Bádenska-Württemberska při Evropské unii, společně s organizací ESSA – Asociací evropských státních hřebčínů. ESSA sdružuje přes 20 hřebčínů z různých zemí Evropy a stala se oficiálním „hlasem“ státních hřebčínů v EU. Mezi její členy patří právě Národní hřebčín Kladruby nad Labem či německý Zemský hřebčín Marbach. Zastoupení Pardubického kraje s ESSA spolupracuje a podporuje její aktivity, zejména při snaze prosazení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví v Evropě. „Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě. Koně byli po staletí využíváni člověkem pro různé účely a národní stáje unikátním způsobem dokumentují sociální vývoj evropské historie. Jsou také místem uchování tradice a profese, při které dochází k sepjetí člověka s přírodou a která byla přenášena po staletí z generace na generaci a mnohdy se vytratila. Naše konference potvrdila, že trendy a potřeby současné společnosti volají po uchování této tradice a historie. Národní historické stáje je třeba také podpořit jako moderní vzdělávací a výzkumné organizace. Jsem ráda, že Kladruby nad Labem jsou do této iniciativy aktivně zapojeny a určitě jim na evropské půdě budu nápomocna,“ uvedla Karolína Brennerová, vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu.
Událost měla za úkol poukázat na význam národních hřebčínů jako specifických a unikátních prostředků pro uchování a ochranu žijícího kulturního dědictví. Zajištěním přežití méně rozšířených či ohrožených plemen, národní hřebčíny velkou mírou přispívají k ochraně biodiverzity.
Mezi hlavní přednášející patřila ředitelka Zemského hřebčína Marbach Astrid von Velsen-Zerweck, ze zástupců evropských institucí lze pak jmenovat pana Alf-Eckbert Füssela z Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a spotřebitele, či Elisabeth Jeggle, poslankyni Evropského parlamentu.
Konference znamenala první krok v pozdvižení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví na evropskou úroveň a impuls k širší diskusi o tomto tématu. (kb, rč)