Renata Šarjaková, 20. březen 2006
Požadavky vykrmovaných prasat na lyzin při aplikaci pST
Nepřetržitě uvolňovaný porcinní somatotropin je u vykrmovaných kanečků prostředkem pro zvýšené využití krmiva a produkci libovějších jatečných těl.

Ekonomická udržitelnost chovu a šetrnost vůči životnímu prostředí jsou základní úkoly moderní průmyslové výroby  prasat. Z těchto důvodů hledají výrobci vepřového masa prostředek pro účinnější ukládání libového masa a současně pro omezené vylučování živin ve výkalech.  Jedním z hledaných prostředků je porcinní somatotropin - pST.
Studie s denní injekční aplikací odpovídající dávky pST prasatům uvádí zvýšenou účinnost využití krmiva a vyšší podíl libového masa v  jatečném těle v důsledku  zvýšeného ukládání proteinu a menšího ukládání lipidu při nižším průměrném denním  příjmu krmiva o 10-15 %.  Vzhledem k tomu, že denní aplikace pST je pracná a stresující jak pro zvířata, tak pro ošetřovatele, hledala se alternativní metoda aplikace tohoto hormonu. Jednou z možností je užití implantátu, ze kterého se trvale uvolňuje pST (pSTSR). Podle výzkumu se při užití pSTSR snižuje spotřeba krmiva, zlepšuje účinnost přírůstku hmotnosti a zvyšuje se tvorba ekonomicky významných složek jatečného těla  kanečků, kastrovaných kanců, prasniček, hybridních kanců a prasnic. Podle norem NRC (1994) se příznivý vliv denní injekce pST u vykrmovaných prasat (o hmotnosti >60 kg) dosáhne jen při vyšším obsahu dietetických aminokyselin. Zatím nejsou dostupné informace o tom, jak aplikace pSTSR ovlivňuje požadavky vykrmovaných prasat na lyzin.
Studie provedená ve Výzkumném centru při  USDA (M
inisterstvo zemědělství USA) se zabývala odhadem požadavků vykrmovaných prasat s dvěma implantáty pST na celkový dietetický lyzin a na lyzin stravitelný ve střevu; z implantátů se  uvolňovalo denně 4 mg pST po dobu 42 dny. 
Podle výsledků požadují vykrmovaní kanečci při průměrném denním příjmu krmiva 3,5 kg a při aplikaci 4 mg pST denně pro maximální produkci libové tkáně přibližně 26,1 g  celkového lyzinu denně nebo 22,4 g lyzinu stravitelného ve střevu.
J. Anim. Sci., 83, 2005, č. 12, s. 2789-2797        Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 115
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář