František Mariánek, 21. červenec 2010
Nový sprej na rány bez ochranné lhůty
K lokálnímu ošetření povrchových ran a infekcí paznehtů u skotu jsou praktickou metodou terapie modré spreje.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 102618 ; Vydáno : 12.7. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Modré spreje se používají u skotu k lokální antibiotické terapii povrchových zranění a infekcí paznehtů. Jejich předností je kromě výborného účinku proti bakteriím, virům a houbám jednoduchá a rychlá aplikace. Na trhu je k dispozici celá řada produktů. Před nedávnem byl na trh uveden modrý sprej Engemycin-Spray s účinnou látkou oxytetracyklin-hydrochloridem (firma Intervet). Díky kulovitému ventilu by měl tento  preparát zajistit dostatečný postřikovací výkon po celé hlavě zvířete.
 
Produkty Animedazon-Spray (firma Animaedica), CTC-Blauspray (firma Albrecht a f. Novartis) a Engemycin je možné použít jak k ošetření povrchových ran tak také k potírání infekcí paznehtů. Engemycin je navíc možné použít i k povrchovému ošetření vemene, ale ne na struky. OTC-Spray (firma Alfabet a f. WDT) je naproti tomu možné používat pouze v případě hniloby paznehtů u ovcí a dermatitis digitalis u skotu.
 
Produkty CTC-Blauspray a Animedazon-Spray by měly být aplikovány ze vzdálenosti 15 až 20 cm od ošetřované plochy po dobu nutnou pro dosažení jejího rovnoměrného modrého zbarvení. V případě onemocnění paznehtů se zpravidla po 30 vteřinách aplikace opakuje ještě jednou. V případě povrchových ran postačuje jednorázová aplikace preparátu.
 
Produkty OTC-Blauspray a Engemycin se používají jedenkrát denně, aplikují se ze vzdálenosti 10 až 15 cm. Terapeutický zásah by měl být zopakován až za tři dny nezávisle na procesu hojení. Pouze při použití OTC-Blauspray musí být dodržena u masa dvoudenní ochranná lhůta. Ostatní produkty nemají žádnou ochrannou lhůtu u mléka ani u masa.
 
Neues Blauspray ohne Wartezeit
Top Agrar, 2010, č. 5, s. R 22
Zdroj: www.agronavigator.cz

Hodnocení => průměr 134
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář