Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 21. květen 2010
Mor prasat stále sledujeme
Mor prasat stále sledujeme
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 19. 5. 2010 informuje o změně pravidel sledování výskytu klasického moru prasat, která vstoupí v platnost dnem 1. června 2010.
Příznivá nákazová situace ve výskytu klasického moru prasat v ČR i v okolních státech a ukončení orální vakcinace divokých prasat na Slovensku vedla k vymizení protilátek proti této nákaze v populaci divokých prasat. Na základě výskytu protilátek u divokých prasat se dosud sledovala tato nákaza i u domácích prasat, protože v blízkých oblastech bylo zvýšené riziko zavlečení této nákazy do chovu.
V posledních osmi měsících nebyl v naší republice v populaci divokých prasat zjištěn žádný pozitivní nález protilátek proti viru klasického moru prasat. Abychom mohli i nadále deklarovat, že ČR je zemí prostou klasického moru prasat, a to zejména s ohledem na obchodování se třetími zeměmi, mění se od 1. června 2010 pravidla sledování této nákazy. Protože jedním z charakteristických příznaků klasického moru prasat jsou potraty prasnic, budou se nově vyšetřovat všechny prasnice, které potratí. A dále pak budou na jatkách vyšetřovány zhruba 3 % z vyřazených kanců a prasnic, a to od každého chovatele. Pro chovatele to však neznamená povinnost odebírat další vzorky. Toto vyšetření bude prováděno ze vzorků, které jsou již v současnosti od prasnic při zmetání odebírány na Aujeszkyho chorobu a brucelózu prasat. Rovněž tak na jatkách využijeme vzorky, které se již nyní odebírají na vyšetření na vezikulární chorobu.
Poslední nálezy protilátek proti klasickému moru prasat byly u divokých prasat zjištěny na okrese Zlín v srpnu 2009. Uplynula již doba delší šesti měsíců, určená Metodikou kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2010, po kterou bylo nařízeno vyšetřování 25 % poražených prasnic a kanců z okresů, kde byl zaznamenán výskyt protilátek proti klasickému moru u divokých prasat. Vymizení protilátek u divokých prasat může mít spojitost s tím, že na Slovensku neprobíhá v letošním roce orální vakcinace divokých prasat. Tato vakcinace totiž vyvolává tvorbu postvakcinačních protilátek, které bohužel nelze odlišit od protilátek, které vznikly v důsledku infekce.
Samozřejmě i nadále počítáme s vyšetřováním uhynulých divokých prasat a kusů podezřelých. V případě, že by se u černé zvěře objevily protilátky, znamenalo by to, že virus klasického mor prasat se objevil v populaci divokých prasat a v tom případě bychom se vrátili k četnějším vyšetřením cíleným na oblasti s výskytem těchto protilátek.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
Hodnocení
=> průměr 076