František Mariánek, 30. duben 2010
Novelizované minimální standardy pro ochranu koní
Od 1.1.2010 nabyla účinnosti očekávaná novela Vyhlášky č. 208/2004 Sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat.

Minimální standardy pro ochranu koní jsou uvedeny v paragrafu 5 a v příloze č. 3

této vyhlášky.

          Za nejdůležitější změny lze považovat zrušení podmínky, že  trvalé celoroční ustájení pouze ve výbězích je možné jen u původních rustikálních plemen.

    Další důležitou změnou je zmírnění požadavku na přístřešek na pastvině a to při venkovním chovu delším než 24 hodin nepřetržitě je třeba zajistit na pastvině nebo ve výběhu napájecí zařízení a v případě celoročního pastevního odchovu přístřešek, pokud koně nemají přímý přístup do stájí.

    Přínosem je I změna podmínek uvazování koní, kdy  při uvazování koní smí být použita pouze ohlávka nebo nákrční řemen. Toto neplatí při příležitostném uvazování. Kůň, který je ustájen ve stání, musí být uvázán tak, aby mohl ležet s hlavou položenou na zemi,

 

    V oblasti péče o kopyta koní dochází k menší úpravě -  kopyta musejí být pravidelně prohlížena. V případě potřeby musí být provedena úprava kopyt, aby nedocházelo k přerůstání rohoviny nebo jinému poškození kopyt, kopyta se v případě potřeby okovají nebo opatří jinou ochranou

 

   Nově novelizovaná vyhláška 2008/2004 Sb.stanoví podmínky ustájení koní:

a) vazná stání mezi jednotlivými koňmi se oddělují stranovými zábranami,

 

b) výška ke stropu ve stáji, kde jsou koně drženi nebo příležitostně uvázáni, musí být 1,5násobkem hůlkové výšky v kohoutku, ale nejméně 2,20 m; výška stropu se měří od úrovně podlahy, na které kůň stojí, ke konstrukci střechy nebo k jinému nejnižšímu stavebnímu prvku stáje; dveřní otvory, kudy koně procházejí, musejí mít takový tvar, aby jimi koně mohli procházet klidně a bezpečně; volný průchod ve stájových dveřích a dveřích boxu musí být minimálně 1,20 x 2,20 m; toto ustanovení se vztahuje od 1. 1. 2012 na nově budované stáje nebo poprvé do provozu uváděné stáje,

 

c) stájové chodby musejí mít minimálně šířku:

- ve dvouřadých stájích 3 m,

-. mezi dvěma řadami boxů, nebo řadou boxů a stěnou 3 m,

-. mezi dvěma řadami boxů, nebo řadou boxů a stěnou, při zasouvacích dveřích boxů 2,5 m,

-. mezi dvěma řadami boxů, když jsou koně sedláni ve stáji, 3,5 m;

toto ustanovení se vztahuje od 1. 1. 2012 na nově budované stáje nebo poprvé do provozu uváděné stáje, 

 

d) podlaha stání musí být v přední třetině vodorovná, v zadní části se sklonem minimálně 1,5 %, podlahy loží k volnému ustájení a podlaha boxu musí mít minimální sklon 1,5 %; toto ustanovení se vztahuje od 1. 1. 2012 na nově budované stáje nebo poprvé do provozu uváděné stáje,

 

   Další požadavky na prostory pro ustájení koní stanoví příloha č. 3 této vyhlášky, která se od 1. 1. 2012 vztahuje na nově budované stáje nebo poprvé do provozu uváděné stáje.

 

   Ostatní požadavky na welfare v chovu koní ( napájení, krmení, podestýlání, osvětlení, používané pomůcky, … )  zůstaly bezezměny. V těchto okruzích podmínek problém nevidím.

    Problém může nastat tím, že novelizovaná Vyhláška 208/2004 Sb. jasně nedefinuje používání elektrického ohradníku v chovu koní, protože zůstal v platnosti odstavec :

- vybavení, používané postroje a pomůcky mají být přiměřené stavbě těla, věkovým schopnostem a výkonnosti koně, nesmí mu působit poškození nebo poranění; pomůcky a vybavení využívající elektrický impuls, elektrické poháněče, ostruhy s ostrými výběžky nebo hroty se nesmí používat; jsou-li na ostruze kolečka, musí se volně otáčet.

 

 

 

Ing. Jiří Střelka, CSc.

ÚZEI – regionální pracoviště Písek


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 075
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář