Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 20. duben 2010
Dobrý den, čápe, kukačko….
Dobrý den, čápe, kukačko….
Tisková zpráva SVS ze dne 16. 4. 2010 upozorňuje na nutnost stále věnovat v chovech drůbeže pozornost dodržování mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s rizikem výskytu ptačí chřipky.
Po čápech, kteří se již zabydlují na hnízdištích, lze podle ornitologů v nejbližších dnech očekávat přílet kukaček. Ty vlastních hnízd nemají, přesto se rozmnožují. I když v mládí žijí na úkor jiných ptáků, zasluhují si pozornosti, obdivu a ochrany. Ostatně v dospělosti zase méně konkurují ostatnímu ptactvu, neboť nepohrdnou pěkně chlupatými housenkami, do kterých se ostatním nechce.
Kéž se i letos od ptáků dočkáme jen radosti a nebude důvod k obavám z ptačí chřipky. U žádných dosud vyšetřených uhynulých volně žijících ptáků nebyla tato nákaza zjištěna. Od počátku roku bylo vyšetřeno 29 uhynulých ptáků (5 kachen, 3 kormoráni, 20 labutí a 1 volavka) a nikdy nešlo o úhyn z důvodu aviární influenzy. V loňském roce bylo v rámci monitoringu vyšetřeno 500 vzorků z chovů a 251 uhynulých ptáků, a to se stejným negativním výsledkem.
Nicméně je třeba s případným rizikem počítat. Virus ptačí chřipky se vyskytuje v prostředí, a s případnými tahy ptactva nemusí přímo souviset. Například loni byl zjištěn výskyt u chovu divokých kachen určených k vypuštění do volné přírody. Proto je dobré konstatovat, že jsou stále oprávněná mimořádná veterinární opatření, která jsou v platnosti. To znamená: platí povinnost hlásit místně příslušné krajské veterinární správě podezřelé změny zdravotního stavu chované drůbeže, podezřelé úhyny, či pokles užitkovosti a samozřejmě bránit kontaktu s okolním prostředím, tj. zejména kontaktu s volně žijícími ptáky.
Vrátíme-li se ke kukačce, letos byl tento zvláštní pták, kterého snad každý zná zejména z obrázků Josefa Lady, vybrán výborem České společnosti ornitologické jako Pták roku 2010. Budiž tedy letošní první „kuku“ kukáním na dobré a zdravé časy!
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
Hodnocení
=> průměr 090