Renata Šarjaková, 24. únor 2010
EU odmítla oddálit zákaz chovu slepic v těsných klecích

EU odmítla oddálit zákaz chovu slepic v těsných klecích

 

  Brusel 22. února  - Evropská unie neoddálí platnost zákazu na chov slepic v těsných klecích, který je podle aktivistů týráním zvířat. Zákaz má v unii platit od roku 2012, Polsko však požaduje jeho odložení. Podle členských států EU a Evropské komise ovšem všechny země měly dostatek času na přípravu. Proti posunutí zákazu je i Česko, jehož zemědělci proti výměně klecí za větší původně protestovali, ale v současnosti jsou na zákaz připraveni téměř všichni. Novinářům to dnes během jednání ministrů zemědělství v Bruselu řekl náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák.

 

  "Komise jim (Polákům) na to nepřistoupila, protože před 11 lety přijala EU nařízení s tím, že od roku 2012 nebudou moci být neobohacené klece. Zdůvodňovala to tím, že všechny státy měly dostatečně dlouhou dobu na to, aby se vybavily moderními klecemi. Za Českou republiku spousta podnikatelů, nebo 98 procent podnikatelů, už má investováno do obohacených klecí," uvedl.

 

  V konvenčních klecích, takzvaných neobohacených, se v Česku ještě nedávno chovalo až 90 procent všech nosnic. Alternativní chovy s podestýlkou, ve volném výběhu nebo biochovy tvořily jen zhruba deset procent. Evropská směrnice počítá s tím, že od roku 2012 bude povolen chov pouze ve volném výběhu, voliérách nebo takzvaných obohacených klecích. V těch je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo nebo například hřad. Zatímco v konvenční kleci vychází na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů čtverečních.

 

  Podle posledních údajů Agrární komory české zemědělce výměna klecí přišla zhruba na dvě miliardy korun. "Na jedné straně Poláci chtěli ještě pět let, aby mohli obchodovat ze starých klecí, to znamená s daleko menšími obchodními náklady. My jsme donutili naše zemědělce, aby investovali mnohamilionové částky, a ty výrobní náklady jsou tam trošku dražší, protože ta pohoda se musí zaplatit," doplnil Kozák.

 

  Podle Dagmar Tůmové z Českomoravské drůbežářské unie povede změna legislativy k mírnému růst cen vajec v tuzemsku. "Ekonomicky je to dražší, nedá se nic dělat," uvedla. Jak výrazné cenové navýšení bude, však podle ní zatím nelze odhadnout.

 

  Tůmová očekává, že vzroste dovoz polotovarů z třetích zemí a v supermarketech se tak budou ve větší míře prodávat například vytlučená vejce, jak je tomu v některých západoevropských zemích. Podle odhadů v důsledku změny předpisů unijní produkce vajec poklesne až o 30 procent, uvedla Tůmová. Tento pokles bude muset být nahrazen dovozy. Protože je import vajec ze vzdálenějších zemí kvůli požadavkům na jejich čerstvost komplikovaný, bude se jednat hlavně právě o polotovary, které vydrží déle, míní.

 

  Ekologové a Evropská komise upozorňují, že poptávka po vejcích od slepic chovaných ve volném výběhu prudce roste. Zatímco v roce 1990 počet slepic chovaných ve volném výběhu dosahoval jen zhruba tří procent, v roce 2008 to bylo již asi 12 procent. Zhruba 300 milionů zvířat je ale stále chováno v těsných klecích. V ČR je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno devět až deset milionů slepic, více než polovina z nich je ve velkochovech.

 

 Zdroj: MZe


Hodnocení => průměr 102
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář