Renata Šarjaková, 6. březen 2006
Cílená aditiva pro skot
Mnozí chovatelé ovlivňují bachorový mikrobiální ekosystém za účelem zlepšení užitkovosti.
Na konferenci o výživě v roce 2005  pořádané Výzkumným ústavem zemědělským na kornelské univerzitě (USA), bylo uvedeno, že jednou z možností jak ovlivnit bachorové mikroorganismy a snížit ztráty fermentací (metan, amoniak) je aplikace krmných aditiv. Na konferenci se diskutoval přídavek organických kyselin, které ovlivňují bachorovu fermentaci podobně jako ionofory (snižují produkci metanu a laktátu a zvyšují produkci propionátu). I když způsob fungování organických kyselin je jiný než u ionoforů v tom, že organické kyseliny spíše stimulují než inhibují určité bachorové populace.
Na základě pokusů s kyselinou jablečnou, mravenčí  a asparagovou bylo uvedeno, že studie in vitro více  podporují aplikaci organických kyselin než studie in vivo,  protože výsledky in vivo mohou být ovlivněny množstvím dodávaných kyselin a dietetickými faktory (typem a mnžstvím krmiva).
K dalším možnostem manipulace bachorového prostředí  patří specifické  živiny jako jsou aminokyseliny a peptidy, které podporují růst specifických mikrobiálních populací tím, že udržují stabilní bachorové prostředí.
Feedstuffs, 77, 2005, č. 51, s. 10                      Zdroj info ÚZPI

Hodnocení => průměr 028
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář