Redaktor , 19. listopad 2009
Vepřovinky
Pavel Stonawský, 19. listopad 2009
Nevábný výhled na vývoj ceny

Předpovědní skupina Evropské komise, která se zabývá cenou prasat, oznámila výhled na příští tři čtvrtletí. Promítají se v něm tržní poměry v jednotlivých zemích i předpoklad exportu z EU do třetích zemí. Výhled více či méně kopíruje tradiční sezónní vývoj ceny prasat, kdy tradičním vrcholem je "barbecue sezóna" v letních měsících a výrazně nižší cena ve zbytku roku.

Poslední předpověď říká, že cena ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku by se měla pohybovat okolo 1,39 Eur/kg JUT za studena, první čtvrtletí roku 2010 potom okolo 1,35 Eur. Následovat by mělo zvýšení ceny v letním období na 1,42 Eura.
Uvedené ceny jsou průměrné a v jednotlivých zemích se odhady liší od průměru v rozmezí cca. +/- 4 centy.
Zdroj: Forecast Group EC
 
Koncentrace dál roste
Podle zpráv USDA pokračuje v zámoří zvětšování farem rychlým tempem. V roce 2008 bylo 88% všech poražených prasat vyprodukováno v chovech s kapacitou vyšší než 5000 kusů. Od roku 2005 tedy došlo opět ke zvýšení, protože podle statistických údajů dosahoval stejný ukazatel jen 82%. Stejné je to i s celkovým počtem prasat. Zatímco počet chovů nad 5000 kusů trvale stoupá, počet chovů menších je na ústupu.
Vedle stoupajícího objemu produkce však rostla ve velkých chovech produktivita a navzdory předpokladům i reprodukční ukazatele. V menších chovech byla zaznamenána průměrná velikost vrhu 8,93 selete (v roce 2005 8,66) a ve velkých potom 9,48 (proti 9,1).
Index produktivity, počítaný jako poměr vyprodukovaných jatečných zvířat vůči všem chovným zvířatům (prasnice, prasničky i kanci) v roce 2008 dosáhl 18,7.
Zdroj: USDA

Ukrajina se bude bránit
Produkce vepřového masa na Ukrajině již několik let setrvale klesá. Důvodem je příliv levného masa ze zahraničí. Tomuto trendu se nyní hodlá ukrajinská vláda bránit sérií opatření, která vstoupí v platnost 1. prosince letošního roku. Tak o tom alespoň referují ukrajinská média.
Omezení dovozu bude provedeno jednak zpřísněním veterinárních podmínek na dovoz masa a masných výrobků, jednak zavedením dovozních kvót a zvýšením cel.
Ve skutečnosti byl už celý plán zahájen. Domácí úřady již zahájily sérii kontrol všech zahraničních zpracovatelů, kteří na Ukrajině pracují a v některých případech zakázali dovoz. Ten se zatím týká 9 zemí, momentálně především z EU.
Zdroj: PigProgress
 
Nejlepší krmí levně
Současná krize nutí mnohé chovatele a poradce v oblasti výživy hledat nové cesty ve výživě. Je obecně známou pravdou, že nejvetší nákladovou položkou je u výkrmu prasat krmení. Oproti předchozím létům však není cílem výživářů nalézt co nejlepší krmnou dávku pro růst prasat, ale co nejlevnější pro kapsu chovatele.
Jinými slovy - nalézt takovou krmnou dávku, kde bude optimální poměr ceny a přírůstku. Tato strategie je poměrně odlišná od dříve užívaného způsobu a nutí výživáře hledat alternativní krmiva s menší nutriční hodnotou, ale zároveň s velmi nízkou cenou.
Zdroj: ThePigSite

Komoditní burzy III. - Future obchody
Pojem spekulant je v našich zeměpisných šířkách odjakživa obestřen aurou tajemství a přízvukem dobrodružnosti. A právě tento pojem je spojen s "futre obchody", tedy s obchody česky nazývanými termínované. Takové obchody mohou trvat od nabídky po zobchodování i několik měsíců.
Tento pro někoho možná trochu nepochopitelný nástroj je však jedním z nejzajímavějších nástrojů, kterou komoditní burza nabízí. Jejich výsledkem je totiž future cena, tedy cena, u které se předpokládá, že bude platit v době vypořádání obchodu - někdy v budoucnosti. Původní účel future obchodování byl obdobný, jako dnešní "zelené úvěry". Chovatel či pěstitel potřeboval předem kapitál k výrobě a proto nabídl dopředu svoji produkci ke koupi za cenu, o které si myslel, že bude v daném období aktuální. S jeho nabídkou bylo potom možno dále obchodovat. Pokud měli obchodníci dojem, že farmář nabídl příliš nízkou cenu, pak celý objem koupili (jen administrativně) a podrželi než se cena zdvihla a se ziskem prodali.
O tom, jak future obchody probíhají a co je na nich užitečného se dozvíte v příštím dílu tohoto seriálu.
Zpracováno SCHP 18.listopadu.2009
www.schpcm.cz

 

 



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 066
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář