- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vliv prvku Selenu a vitaminu E na plodnost
Nové vědecké experimenty prokázaly, že jednorázové podání vitaminu E dojnicím před porodem mělo prokazatelný vliv na redukci případů zadržení lůžka. Jednorázová dávka selenu a vitaminu E kromě toho zvýšila pravděpodobnost zabřeznutí matek hned při první inseminaci po porodu, což vede k podstatnému zkrácení délky service periody.
Nedostatek selenu a vitaminu E má další neblahé následky - u jalovic může způsobit zánět v oblasti hlezenního kloubu a bérce; dojnice bývají postiženy méně často, protože jejich organismus je lépe zásobován selenem a vitaminem E díky vyššímu příjmu jadrných krmiv. Nedostatek selenu způsobuje kromě jiného svalovou dystrofii. Krávy déle polehávají a tak mohou vzniknout otlaky a může dojít ke vzniku zánětů díky přenosu choroboplodných zárodků z podestýlky.
Prevenčním opatřením je jednorázová dávka selenu a vitaminu E vysokobřezím jalovicím, je ale také vhodné tento mikroprvek a vitamin zařadit do léčby již postižených krav.
U krav, pasoucích se na travních porostech, rostoucích na půdách chudých na selen, je nutné počítat s tím, že jejich organismus bude na tento stopový prvek deficitní. Příznaky deficience selenu jsou obvykle patrné na zvířatech hned po jejich umístění do stáje, takže je nutné i tato zvířata po skončení pastevního období selenem zásobit.
Většinou se dávka selenu a vitaminu E podává ve formě intramuskulární nebo subkutánní injekce, což však často vede ke vzniku zánětu v místě vpichu. Dalším nedostatkem bývá u mnoha preparátů dostupných na trhu nižší dávka selenu a vitaminu E, což výrazně omezuje jejich pozitivní účinek na organismus krav.
Před nedávnem byl na trh uveden preparát s názvem Se-PILL, který obsahuje dostatečné množství selenu (80 mg) a vitaminu E (3,4 g). Účinné látky jsou podávány ve formě pilulek a jejich účinnost je podstatně delší. Vědecké experimenty prokázaly, že aplikace jediné pilulky tři týdny před porodem dokáže zvýšit obsah selenu v krvi nejenom před otelením, ale i po otelení. U krav, které pilulku nedostaly, došlo k postupnému poklesu hladiny selenu, který se nezastavil ani po porodu. Pilulku je možné s úspěchem podávat rovněž jalovicím a kravám po skončení pastevního období a jejich umístění ve stájích.
Primus, 2005, č. 12, s. 14 - 15 Zdroj info ÚZPI