Renata Šarjaková, 22. únor 2006
Stopové prvky ve výživě hospodářských zvířat
Minerální látky se účastní velkého počtu trávicích, fyziologických a biosyntetických procesů. Jsou součástí tělesných orgánů, tkání a tekutin a fungují jako elektrolyty a katalyzátory v enzymatických a hormonálních systémech.

V současných podmínkách chovu hospodářských zvířat dochází v důsledku nevyvážení výživy k častým poruchám metabolismu a nedostatku stopových prvků, nezbytných pro fyziologickou činnost organismu, zajišťování dobrého zdravotního stavu, produkce a reprodukce zvířat. Pro aplikaci do krmných dávek hospodářských zvířat jsou vyvíjeny nové produkty krmivářských biotechnologií, zdroje makro- i mikroprvků v organicky vázaných formách. Tyto zdroje představují nutriční faktory, které mohou příznivě ovlivnit využití živin (stravitelnost, retenci a bilanci), zlepšit zdravotní stav, kvantitu a hlavně kvalitu výsledné produkce, která může pozitivně ovlivnit zdravotní stav spotřebitelů.

Tím, že je využitelnost organicky vázaných stopových prvků v organismu vyšší v porovnání s anorganickými solemi prvků, je také jejich vylučování z těla nižší a tím se snižuje riziko zvýšené kontaminace životního prostředí. Omezení negativních dopadů chovu hospodářských zvířat na životní prostředí je v posledních letech předmětem primárního zájmu.


Příloha : Stopove_prvky [pdf ; 1294958 bytů]    Zdroj info ÚZPI

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 014
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář