- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tam, kde nedáváme prasatům dobrou noc
Klasický mor prasat u nás nebyl u domácích chovů zjištěn od června roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře od listopadu roku 1999 (na Vsetínsku).
Dnes však s tímto onemocněním prasat v ČR nemáme problémy, a to přesto, že se čas od času objeví i v poměrně blízkém okolí, například naposledy v dubnu letošního roku na jižním Slovensku okolo Levic nebo v loňském roce v Německu.
Právě kvůli tomu, že klasický mor prasat je velmi nepříjemným onemocněním, které by mohlo být nebezpečné chovům prasat, věnují orgány státního veterinárního dozoru této nebezpečné nákaze stále pozornost.
O tom, že se u nás klasický mor prasat nevyskytuje, se přesvědčujeme pravidelně prováděným monitoringem; a to zejména v oblastech, kde se v nedávné minulosti vyskytl. Čas od času se při vyšetření ulovené černé zvěře (divokých prasat) zjistí protilátky proti tomuto onemocnění. To samozřejmě neznamená, že by prasata byla nemocná, ale že se s nákazou mohly tzv. „potkat“. Letos tak bylo zjištěny protilátky proti klasickému moru prasat u ulovených divočáků na okrese Kroměříž (v květnu) a v okresech Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín v září. To potvrzuje, že monitoring je velmi pečlivý a i podle orgánů EU důvěryhodný, a že má smysl.
Pro chovatele to pak znamená, že stále musejí dbát na základní zoohygienická opatření. Základní zásadou prevence je to, že chovatelé prasat mají zamezit kontaktu svých zvířat s divokými prasaty – to znamená mít okolo farem dostatečně pevné a odolné oplocení.
Díky tomu, že klasický mor prasat nemáme v našich českých chovech, ale ani u černé zvěře, lze z našeho území uvádět na intrakomunitární trh bez problémů vepřové maso, ale i maso divokých prasat (zvěřinu).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR, 17. 10. 2008
Zdroj: www.svscr.cz