Renata Šarjaková, 27. srpen 2007
Ceny krmiv vzrostou
Letošní rok je  atypický vysokými cenami rostlinné produkce a jejich pokračujícícm růstem.

 Důvodem zvýšených cen není nárůst domácí ale zahraniční poptávky. Výkupní ceny  krmného obilí se v současnosti pohybují mezi 4.000-4.600 Kč/tuna a nelze vyloučit jejich pozvolný růst. Na tento enormní nárůst musí reagovat  celá výrobní vertikála zaměřená na živočišnou výrobu.

Podíl krmných obilovin v krmných směsích pro drůbež a prasata je zhruba 65 % celkového obsahu. Zbývající podíl tvoří zdroje bílkovin, energie, minerální látky vitamíny apod. Zde je třeba konstatovat, že i celá řada dalších surovin poměrně výrazně zdražila.

Růst farmářských cen
Při reálném vzestupu cen obilovin o cca 1 000- 1 500 Kč/t oproti období před sklizní a vzestupu cen ostatních surovin znamená zvýšení cen krmných směsí pro prasata o cca 1000 Kč/t. Tímto dojde ke zvýšení nákladů na 1 kg vyrobeného vepřového masa o cca 2-3 Kč. To vše v době, kdy se celý sektor chovu prasat vzpamatovává z více než půlroční cenové deprese, která chovatelům způsobila mnohamilionové ztráty.

V sektoru výroby drůbežího masa je situace obdobná. Ceny krmných směsí pro výkrm kuřecích brojlerů se zvýšily o cca 1 000- 1 500 Kč/t. Jestliže v období před letošní sklizní obilovin činil náklad na krmivo na 1 kg brojlerového masa při spotřebě krmiva 1,7 kg/ kg masa cca 10 - 10,50 Kč dojde v současnosti vlivem zvýšení cen krmiv k jeho vzestupu o 2 - 2,50 Kč/kg a tomu by měla odpovídat i zvýšená cena brojlerů při prodeji na porážky.

Kukuřice také zdraží
Další skutečnosti, která patrně bude mít vliv na zvýšení cen krmných směsí je blížící se sklizeň zrnové kukuřice jejíž zastoupení v krmivech se zvyšuje a jejíž nákupní cena bude s největší pravděpodobností také vyšší než v uplynulém roce, a to minimálně z důvodu nižší sklizně než vloni (další vlivem na zvýšení ceny bude mít zvýšená poptávka ze strany výrobců biolihu- zatím na Slovensku). To bude znamenat další zvýšení cen krmiv.

Specializované podniky zaměřené na produkci vepřového a drůbežího masa nebudou při tak vysokém růstu cen krmných obilovin schopny (při současných realizačních cenách živočišné produkce) zajistit další pokračování výroby v současném rozsahu. Může dojít k dalšímu poklesu domácí živočišné výroby a k prohloubení závislosti masokombinátu (a spotřebitelů) na dovozu masa.

Zdroj: Ing. Jaroslav Faltýnek


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 087
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář