Renata Šarjaková, 24. září 2024
Zprávy z FAO – FAO Food Price Index za srpen 2024

Zprávy z FAO – FAO Food Price Index za srpen 2024

 

 Index cen potravin FAO (FFPI) činil v srpnu roku 2024 120,7 bodu, což je nepatrný pokles oproti revidované hodnotě za červenec. Pokles je způsoben nižšími cenami cukru, masa a obilovin, které převážily nad zvýšením cen rostlinných olejů a mléčných výrobků.

Ve srovnání s historickými úrovněmi byl FFPI v srpnu o 1,1 % nižší než před rokem a o 24,7 % nižší než jeho maximální hodnota 160,3 bodu, dosažená v březnu 2022.

FFPI je měřítkem měsíční změny mezinárodních cen koše potravinářských komodit. Skládá se z průměru pěti cenových indexů komoditních skupin vážených průměrnými exportními podíly každé ze skupin za období 2014–2016.

Index cen obilovin FAO v srpnu činil v průměru 110,1 bodu, což je pokles o 0,5 % oproti červenci 2024 a o 11,9 % oproti srpnu 2023. Ceny pšenice na světových trzích meziměsíčně klesly, což odráží slabou mezinárodní poptávku a silnou konkurenci mezi vývozci (zejména kvůli cenově výhodným dodávkám z oblasti Černého moře). Naopak ceny kukuřice na světových trzích mírně vzrostly, hlavně kvůli obavám z vlivu vln veder na výnosy v EU a částech USA. Růst cen podpořily také omezené domácí zásoby na Ukrajině. Ceny ječmene klesly, zatímco ceny čiroku vzrostly. Index cen rýže FAO se v srpnu zvýšil o 0,6 %, přičemž ceny neindické rýže mírně vzrostly vlivem sezónního nedostatku a posílení měn některých vývozních zemí vůči americkému dolaru.

Index cen rostlinných olejů FAO v srpnu činil v průměru 136,0 bodů, což je meziměsíční nárůst o 0,8 % a nejvyšší hodnota od ledna 2023. Tento mírný nárůst byl způsoben především vyššími světovými cenami palmového oleje, které převážily nad poklesem cen sójového, slunečnicového a řepkového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje vzrostly již třetí měsíc po sobě. Přestože produkce v Indonésii sezónně sílí, zůstává pod plným potenciálem, což podporuje růst globálních cen. Naopak ceny sójového oleje klesly, zejména díky vyhlídkám na dostatečnou světovou produkci sóji v sezóně 2024/25. Klesly také světové ceny slunečnicového a řepkového oleje, což bylo způsobeno zpomalením globální poptávky a sezónní sklizní řepky v Kanadě.

Index cen mléčných výrobků FAO v srpnu dosáhl 130,6 bodů, což je o 2,2 % více než v červenci a o 14,2 % více než ve stejném období minulého roku. Ceny všech mléčných produktů na mezinárodních trzích v srpnu vzrostly. Nejvíce se zvýšily ceny sušeného plnotučného mléka v souvislosti s vysokou poptávkou po okamžitých dodávkách a omezenými zásobami v hlavních producentských oblastech. Ceny másla dosáhly historického maxima, vzhledem k vysoké poptávce po krátkodobých i dlouhodobých dodávkách a obavám ohledně dostatečných zásob mléka v západní Evropě. Světové ceny sýra mezitím vzrostly kvůli omezeným zásobám a nižší produkci sýra v Evropě, společně se zvýšenou globální poptávkou po dovozu.

Index cen masa FAO dosáhl v srpnu v průměru 119,5 bodu, což je o 0,7 % méně než v červenci, ale stále je o 3,7 % vyšší než v loňském roce. Mezinárodní cenové nabídky drůbežího masa v srpnu klesly, v souvislosti s dobrovolným pozastavením vývozu kvůli newcastleské chorobě a dopadem na brazilské cenové nabídky. Po třech měsících prudkého růstu se mezinárodní ceny skopového masa v srpnu mírně snížily v důsledku zpomalení dovozních nákupů, zejména ze strany Číny. Světové ceny hovězího masa naopak mírně vzrostly vlivem sezónně klesajících dodávek jatečných zvířat v Oceánii.

Index cen cukru FAO dosáhl v srpnu průměrné hodnoty 113,9 bodu, což je pokles o 4,7 % oproti červenci a nejnižší úroveň od října 2022. Tento pokles byl způsoben především zlepšeným výhledem produkce pro sezónu 2024 a 2025 v Thajsku a Indii, kde příznivé srážky podpořily růst cukrové třtiny. K poklesu cen cukru přispěly také nižší ceny ropy na mezinárodních trzích. Meziměsíční pokles byl zmírněn prudkým růstem světových cen cukru v důsledků obav z dopadů požárů v Brazílii.

Mgr. Kateřina Hradilová, Ph.D.
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce, Ministerstvo zemědělství
Katerina.hradilova@mze.gov.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 303
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář