- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zprávy z FAO – Březnový index cen potravin poprvé po sedmi měsících vzrostl
Rostoucí mezinárodní kotace rostlinných olejů, mléčných výrobků a masa zvýšily v březnu srovnávací index světových cen potravinářských komodit o 1,1 procenta, což byl první nárůst za posledních sedm měsíců, uvedla v pátek Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Index cen potravin FAO, který sleduje měsíční změny mezinárodních cen souboru celosvětově obchodovaných potravinářských komodit, činil v březnu v průměru 118,3 bodu, což je o 7,7 procenta méně než odpovídající hodnota před rokem.
Index cen rostlinných olejů FAO vedl v březnu ke zvýšení, od února vzrostl o 8,0 procenta a dosáhl ročního maxima, když rostly kotace palmového, sójového, slunečnicového a řepkového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje se zvýšily kvůli sezónně nižším výstupům v předních producentských zemích a pevné domácí poptávce v jihovýchodní Asii, zatímco ceny sójového oleje se zotavily z mnohaletých minim, posílených robustní poptávkou z odvětví biopaliv, zejména v Brazílii a ve Spojených státech amerických.
Index cen mléčných výrobků FAO se zvýšil šestý měsíc za sebou, oproti únoru o 2,9 procenta, v čele s rostoucími světovými cenami sýrů a másla.
Index cen masa FAO se rovněž zvýšil, oproti předchozímu měsíci vzrostl o 1,7 procenta, mezinárodní ceny vzrostly u drůbežího, vepřového a hovězího masa.
Index cen obilovin FAO se naproti tomu snížil o 2,6 procenta a dostal se v průměru o 20 procent pod hodnotu z března 2023. Pokles byl způsoben klesajícími globálními vývozními cenami pšenice, které se snížily kvůli pokračující silné vývozní konkurenci – podtržené zrušenými nákupy Číny – mezi Evropskou unií, Ruskou federací a Spojenými státy americkými. Vývozní ceny kukuřice se v březnu posunuly směrem nahoru, částečně kvůli logistickým potížím na Ukrajině, zatímco index cen veškeré rýže FAO klesl o 1,7 procenta v důsledku utlumené globální poptávky po dovozu.
Index cen cukru FAO se oproti únoru snížil o 5,4 procenta, přičemž pokles byl způsoben především revizí směrem nahoru prognózy produkce cukru v Indii pro období 2023/24 a zlepšením tempa sklizně v Thajsku.
Podrobnější informace jsou k dispozici zde.
Michal Kulík
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
michal.kulik@mze.gov.cz