Renata Šarjaková, 1. září 2023
Novinky FAO - Cenový index potravin FAO v červenci mírně vzrostl

Podle nejnovějšího reportu FAO ze 4. srpna 2023, hodnota FAO Food Price Indexu v červenci zaznamenala nárůst 1,3 % oproti červnu, ale stále zůstává o 11,8 % nižší než ve stejném měsíci loňského roku.

 

 

K červencovému oživení indexu vedl výrazný nárůst indexu cen rostlinných olejů, který byl částečně kompenzován výrazným poklesem indexu cen cukru spolu s částečným snížením indexů cen obilovin, mléčných výrobků a masa.

 

FAO Price Index

Červenec 2023 (k červnu 2023)

Červenec 2023 (k červenci 2022)

Mléčné výrobky

- 0,4 %

- 20,6 %

Cukr

- 3,9 %

+ 29,6 %

Obilniny

- 0,5 %

- 14,5 %

Rostlinný olej

+ 12,1 %

- 23,1 %

Maso

- 0,3 %

- 5,1 %

 

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se snížil oproti červnu o 0,4 %, což představuje sedmý měsíc poklesu v řadě. Nižší ceny byly způsobeny menší poptávkou po sušeném odstředěném mléku a másle, pod což se podepsala utlumená aktivita na evropském trhu během letních prázdnin a tlumený zájem o dovoz v důsledku nejistoty na trhu k budoucímu vývoji cen. Naproti tomu ceny sušeného plnotučného mléka mírně posílily a to navzdory stabilní produkci na Novém Zélandu v souladu se sezónními trendy. Po pěti měsících prudkého poklesu se světové ceny sýrů mírně zotavily, což reflektovalo posílený prodej a vliv horkého počasí na sezónně klesající zásoby mléka v Evropě.

 

FAO Sugar Price Index (cukr) se od června snížil o 3,9 %, což představuje druhý měsíční pokles v řadě (zůstává o 29,6 % nad úrovní ve stejném měsíci loňského roku). Dobrý průběh sklizně cukrové třtiny sezóny 2023/24 v Brazílii a deště, které příznivě ovlivnily vlhkost půdy ve většině pěstitelských oblastí v Indii, v červenci zatížily světové ceny cukru. Další tlak na pokles cen vyvíjela pomalá poptávka z Indonésie a Číny, největších světových dovozců cukru. Přetrvávající obavy z možného dopadu jevu El Niño na úrodu cukrové třtiny v letech 2023/24 (zejména v Thajsku) spolu s vyššími mezinárodními cenami ropy však pokles světových cen cukru omezily.

 

FAO Cereal Price Index (obilniny) v červenci poklesl o 0,5 %. Mírný pokles v tomto měsíci vychází z poklesu mezinárodních cen obilnin, které se oproti červnu snížily o 4,8 %. Mezinárodní ceny kukuřice pokračovaly v klesajícím trendu v důsledku zvýšených sezónních dodávek z probíhajících sklizní v Argentině a Brazílii a vyšší než původně očekávané produkce v USA, kde se mírně zlepšily podmínky a došlo k navýšení osevní plochy. Světové ceny čiroku klesaly společně s cenami kukuřice, zatímco světové ceny ječmene byly téměř stabilní, což bylo ovlivněno přenosem vlivu z trhů s pšenicí. Naproti tomu mezinárodní ceny pšenice vzrostly poprvé za 9 měsíců, a to o 1,6 %, především v důsledku nejistoty ohledně ukrajinského vývozu kvůli rozhodnutí Ruské federace ukončit Černomořskou obilnou dohodu a i kvůli poškození ukrajinské přístavní infrastruktury na Černém moři i na Dunaji. Tlak na ceny zvyšovalo také přetrvávající sucho v Kanadě a USA. Ceny rýže se v červenci zvýšily o 2,8 % a dosáhly nejvyšší úrovně od září 2011, a to především díky růstu cen v tržním segmentu Indica. Indický zákaz vývozu nepražené rýže Indica z 20. července podpořil očekávání většího prodeje rýže jiného původu, což posílilo tlak na růst cen, který již byl způsoben sezónně omezenějšími dodávkami a asijskými nákupy.

 

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinné oleje) v červenci vzrostl o 12,1 %, což představuje první nárůst po sedmi měsících poklesu v řadě. Tento výrazný červencový nárůst byl způsoben vyššími světovými nákupy slunečnicového, palmového, sójového a řepkového oleje. Mezinárodní ceny slunečnicového oleje se meziměsíčně odrazily od dna o více než 15 %, k čemuž přispěla především obnovená nejistota ohledně exportovatelných dodávek z černomořského regionu. Mezitím výrazně vzrostly také světové ceny palmového oleje, což reflektovalo utlumený růst produkce v předních producentských zemích. Co se týče sójového a řepkového oleje, mezinárodní ceny se zvýšily v důsledku přetrvávajících obav ohledně očekávané produkce sóji v USA, respektive řepky v Kanadě.

 

FAO Meat Price Index (maso) v červenci poklesl o 0,3 % a zůstává na hranici o 5,1 % nižší než v červenci 2022. Mezinárodní ceny hovězího masa poklesly, což způsobila vyšší dostupnost pro vývoz v Oceánii, která se shodovala s utlumenou dovozní poptávkou na asijských trzích v důsledku vyšších zásob a pomalého vnitřního prodeje. Ceny drůbežího masa rovněž mírně poklesly v důsledku zvýšených dodávek od předních vývozců, a to navzdory přetrvávajícím dopadům ohnisek ptačí chřipky v hlavních produkčních regionech. Mezitím již třetí měsíc pokračoval pokles cen skopového a jehněčího masa, který reflektoval vysokou dostupnost nabídky v Oceánii a nižší poptávku ze strany předních dovozců včetně Číny a západní Evropy. Naopak pokračující omezené dodávky ze západní Evropy a USA spolu s vysokou sezónní poptávkou vedly k růstu cen vepřového masa již šestý měsíc po sobě.

 

Ing. Martina Conti Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

 

Hodnocení => průměr 115
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář