- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Index cen potravin FAO již rok trvale klesá
Podle nejnovějšího reportu FAO ze 7. dubna 2023, se hodnota FAO Food Price Indexu v březnu snížila o 2,1 % a zaznamenala tak nepřetržitý pokles od svého maxima přesně před rokem. Od března 2022 souhrnný index klesl celkem o 20,5 %.
Další snižování podpořil zejména pokles indexu obilovin, rostlinných olejů a mléčných výrobků, i když indexy cen cukru a masa vzrostly.
.
Březen 2023 (k únoru 2023) |
Březen 2023 (k březnu 2022) |
|
Mléčné výrobky |
- 0,8 % |
- 10,7 % |
Cukr |
+ 1,5 % |
+ 7,7 % |
Obilniny |
- 5,6 % |
- 18,6 % |
Rostlinný olej |
- 3,0 % |
- 47,7 % |
Maso |
+ 0,8 % |
- 5,3 % |
Mléčné výrobky
FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) v březnu poklesl o 0,8 %, což bylo způsobeno nižšími cenami sýrů a sušeného mléka, zatímco ceny másla vzrostly. Pokles mezinárodních cen sýrů byl podpořen pomalejšími nákupy předních asijských dovozců při zvýšených zásobách u předních vývozců. Ceny sušeného mléka klesaly již devátý měsíc v řadě, což reflektovalo především pomalou poptávku a sezónně rostoucí produkci mléka v západní Evropě. Naopak ceny másla vzrostly v důsledku vyšší poptávky po dodávkách z Oceánie (kde sezónně klesla produkce) ze zemí severní a jihovýchodní Asie.
FAO Sugar Price Index (cukr) v březnu dosáhl zvýšení 1,5 % přičemž hodnota indexu je na nejvyšší úrovni od října 2016. Nárůst byl způsoben především obavami z nižší globální dostupnosti cukru v sezóně 2022/23 v důsledku klesajících vyhlídek produkce v Indii, Thajsku a Číně. Pozitivní výhledy na úrodu cukrové třtiny v Brazílii však omezil tlak na růst světových cen. Pokles mezinárodních cen ropy (který znamená větší využití cukrové třtiny k výrobě cukru v Brazílii) spolu s oslabením brazilské měny ale naopak působily proti růstu cen.
FAO Cereal Price Index (obilniny) oproti únoru poklesl o 5,6 %. Nejvíce (o 7,1 %) klesly ceny pšenice v důsledku dostatečných světových zásob a silné konkurence mezi vývozci. K poklesu přispělo také prodloužení platnosti Černomořské obilné iniciativy, které Ukrajině umožnilo pokračovat ve vývozu pšenice ze svých přístavů a vyšší odhady australské a EU produkce. Silná konkurence a velké zásoby v Rusku rovněž udržovaly tlak na pokles cen. Světové ceny kukuřice se v březnu snížily o 4,6 % pod tlakem sezónní dostupnosti sklizně v Jižní Americe, očekávání rekordní produkce v Brazílii a prodloužení Černomořské obilné iniciativy. Ceny ječmene a čiroku klesly o 6,7 %, což bylo způsobeno oslabením na mezinárodních trzích s kukuřicí a pšenicí. Mezinárodní ceny rýže se v březnu snížily o 3,2 % pod vlivem probíhající nebo blížící se sklizně v hlavních exportních zemích včetně Indie, Vietnamu a Thajska.
FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) klesl v březnu o 3,0 %. Pokles indexu byl výsledkem nižších cen sójového, řepkového a slunečnicového oleje, které více než kompenzovaly vyšší světové ceny palmového oleje, které se po třech měsících poklesu v březnu odrazily ode dna. Kromě nižší úrovně produkce v jihovýchodní Asii v důsledku nepříznivého počasí a záplav byly ceny palmového oleje dále podpořeny omezenými dodávkami v důsledku dočasných vývozních omezení zavedených Indonésií. Naopak světové ceny sójového oleje pokračovaly v poklesu v návaznosti na trend nižších mezinárodních cen sójových bobů. Ceny řepkového a slunečnicového oleje klesaly díky dostatečným zásobám a utlumené poptávce.
FAO Meat Price Index (maso) se v březnu lehce vzrostl o 0,8 %. Ceny hovězího masa se zvýšily pod vlivem rostoucích cen na trhu USA, kde se v následujících měsících očekává nižší nabídka skotu. Ceny vepřového mírně vzrostly především v důsledku vyšších cen v Evropě v důsledku přetrvávajících omezení nabídky a zvýšené předvelikonoční poptávky. Naproti tomu ceny drůbežího klesaly již devátý měsíc v důsledku utlumené poptávky i navzdory rozsáhlému výskytu ptačí chřipky v několika exportních zemích. Ceny skopového a jehněčího masa byly také v průměru nižší.
Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe