Únor 2022 (k lednu 2022) |
Únor 2022 (k únoru 2021) | |
---|---|---|
Mléčné výrobky |
+ 6,4 % |
+ 24,8 % |
Cukr |
- 1,9 % |
+ 10,4 % |
Obilniny |
+ 3,0 % |
+ 14,8 % |
Rostlinný olej |
+ 8,5 % |
+ 36,8 % |
Maso |
+ 1,1 % |
+ 15,3 % |
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Index cen potravin FAO v únoru 2022 na historickém maximu
Podle nejnovějšího reportu FAO ze 4. března 2022 hodnota FAO Food Price Indexu v únoru vzrostla o 3,9 % (v meziročním porovnání narostla o téměř 21 %).
Únorové hodnoty vyjadřují nové historické maximum, které předčí i ceny z roku 2011. Zároveň do cenového indexu ještě nejsou plně zahrnuty aktuální dramatické změny na trhu zemědělských komodit v návaznosti na válku na Ukrajině a s tím spojené sankce a omezení exportu. Nárůst indexu vedly hlavně ceny rostlinných olejů a částečně i ceny mléčných výrobků. Dále rostly ceny masa a obilnin, pouze u cukru pokračuje snižování hodnoty indexu.
FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v únoru zvýšil o 6,4 %, což potvrzuje půlroku stabilního nárůstu cen a téměř 25% nárůst vůči loňskému roku. V únoru mezinárodní ceny mléčných výrobků posílily, k čemuž přispělo pokračující omezení obchodu na světových trzích v důsledku nižších než očekávaných dodávek mléka v západní Evropě a Oceánii. Kromě omezených světových dodávek vedla přetrvávající silná poptávka zejména ze severní Asie a Blízkého východu k prudkému nárůstu ceny plnotučného sušeného mléka a sýrů. Výrazně vzrostly také globální ceny odstředěného sušeného mléka v důsledku nižšího objemu dodávek mléka pro mlékárny v západní Evropě. Ceny másla podpořila vysoká poptávka po zásobách.
FAO Sugar Price Index (cukr) se v porovnání s lednovými hodnotami snížil o 3,1 % a je na svém půlročním minimu. Jako jediný z dílčích indexů klesá, a to již 3. měsíc v řadě. Příznivé produkční vyhlídky v hlavních exportních zemích (Indie a Thajsko) spolu se zlepšenými pěstebními podmínkami v Brazílii nadále ovlivňovaly mezinárodní tržní ceny. Brazilské ceny etanolu již 3. měsíc za sebou klesají z důvodu snížené domácí poptávky, což vyvíjí další tlak na pokles ceny cukru. Posílení brazilského Realu vůči USD, které má tendenci omezovat dodávky z Brazílie (největšího světového vývozce cukru), však zabránilo výraznějšímu poklesu cen.
FAO Cereal Price Index (obilniny) v únoru zaznamenal zvýšení o 3,0 % vůči hodnotám z ledna 2022, indexy rostly u všech hlavních obilnin. Světové ceny pšenice vzrostly o 2,1 % (v únoru 2022), což do značné míry odráží velkou nejistotu na globálním trhu v souvislosti s narušením dodávek z oblasti Černého moře (zejména vývozu dvou hlavních exportérů pšenice - Ukrajiny a Ruské federace). Světové ceny kukuřice meziměsíčně vzrostly o 5,1 %, podpořené přetrvávajícími obavami o úrodu v Argentině a Brazílii, rostoucími cenami pšenice a nejistotou ohledně vývozu kukuřice z Ukrajiny (Ukrajina 6. 3. zavedla exportní omezení na klíčové komodity - pšenici, kukuřici a slunečnicový olej). Dále vzrostly mezinárodní ceny ječmene, čiroku i rýže. Cena rýže se v únoru zvýšila o 1,1 %, k čemuž přispělo především posílení měn některých vývozců vůči USD a silná poptávka po „aromatické rýži“ ze strany odběratelů z blízkovýchodní Asie.
FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) se v únoru zvýšil o 8,5 % a dosáhl tím opět maximální zaznamenané hodnoty. Pokračující posilování cen bylo způsobeno především růstem cen palmového, sójového a slunečnicového oleje. V únoru mezinárodní ceny palmového oleje rostly již druhý měsíc v řadě v důsledku stabilní světové poptávky po dovozu a sníženými možnostmi vývozu z Indonésie, předního světového vývozce palmového oleje. Také ceny sójového oleje nadále rostly v důsledku zhoršujících se produkčních vyhlídek sóji v Jižní Americe. Výrazně vzrostly také mezinárodní ceny slunečnicového oleje z obavy o narušení dodávek v černomořském regionu, které by mohly potenciálně snížit exportní možnosti (Ukrajina a Rusko se podílejí na světovém trhu se slunečnicovým olejem z 53 %). Růst indexu podpořily i vysoké ceny ropy.
FAO Meat Price Index (maso) od lednových hodnot vzrostl o 1,1 %. V únoru dosáhly mezinárodní ceny hovězího masa nového rekordu kvůli silné celosvětové poptávce, omezené dispozici jatečného skotu v Brazílii a kvůli vysoké poptávce po obnově stád v Austrálii. Cena vepřového masa rovněž vzrostla v důsledku zvýšené vnitřní poptávky a omezených dodávek prasat v EU a USA. Globální ceny jehněčího a skopového masa naopak oslabovaly již čtvrtý měsíc v řadě díky dostatku exportních možností v Oceánii. Ceny drůbežího masa mírně poklesly kvůli snížení dovozu Číny po jarních slavnostech a kvůli nižší domácí poptávce v Brazílii.
(FAO online 03/22; FAO prohlášení generálního ředitele 03/22; Reuters 03/22)
Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe