- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
FAO vydalo nový report „Food Outlook“, světový obchod s potravinami dosahuje rekordních objemů i cen
Podle nové zprávy, kterou zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), se světový obchod s potravinami zrychlil a je připraven dosáhnout historického rekordu v objemu i hodnotě.
„Food Outlook“ vydávaný dvakrát ročně nabízí přehledy FAO o vývoji nabídky a poptávky na trhu potravin, včetně obilovin, rostlinných olejů, cukru, masa a mléčných výrobků a ryb. Zabývá se také trendy na termínových trzích a přepravními náklady na potravinářské komodity.
Ačkoli celosvětový obchod s potravinami prokázal "pozoruhodnou odolnost vůči narušením v průběhu pandemie COVID-19", rychle rostoucí ceny potravinářských komodit a energií představují významné problémy pro chudší země a spotřebitele, kteří za tyto základní potřeby vynakládají velkou část svých příjmů, uvádí FAO ve svém novém reportu. FAO očekává, že v roce 2021 dosáhne celosvětový účet za dovoz potravin historického maxima a přesáhne 1,75 bilionu USD, což představuje 14% nárůst oproti předchozímu roku a o 12 % více, než se předpokládalo v červnu 2021. Tento nárůst je způsoben vyšší úrovní cen mezinárodně obchodovaných potravinářských komodit a trojnásobným zvýšením nákladů na dopravu.
Rozvojové regiony se na celkovém objemu podílejí 40 procenty a očekává se, že jejich dovoz potravin vzroste oproti roku 2020 o 20 %. Ještě rychlejší růst se očekává u zemí s nízkými příjmy s potravinovým deficitem, a to spíše v důsledku vyšších nákladů než vyššího objemu dovozu potravin. Rozvojové země se potýkají s prudkým nárůstem cen základních potravin, jako jsou obiloviny, živočišné tuky, rostlinné oleje a olejniny, zatímco v případě rozvinutých regionů je hlavní příčinou nárůstu cena potravin s vysokou hodnotou, jako je ovoce a zelenina, produkty rybolovu a nápoje.
Report poukazuje na rostoucí počet zemí - nyní jich je 53 - kde domácnosti vynakládají více než 60 % svých příjmů na základní potřeby, jako jsou potraviny, pohonné hmoty, voda a bydlení. FAO varuje, že rostoucí ceny potravin a pohonných hmot mohou mít vysoce regresivní dopad na chudé spotřebitele a regiony, a vyzývá v tomto ohledu ke zvláštní ostražitosti.
Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe