Renata Šarjaková, 11. listopad 2021
Index cen potravin FAO je nejvyšší od července 2011

Podle nejnovějšího reportu FAO ze 4. listopadu 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v říjnu vzrostla o 3,0 %. Po postupném nárůstu indexu v posledních 3 měsících je jeho říjnová hodnota na nejvyšší úrovni od července 2011. Poslední nárůst způsobila zejména zvýšená cena rostlinných olejů a obilnin.

FAO Price Index

Říjen 2021 (k září 2021)

Říjen 2021 (k říjnu 2020)

Mléčné výrobky

+ 2,2 %

+ 15,5 %

Cukr

- 1,8 %

+ 40,6 %

Obilniny

+ 3,2 %

+ 22,4 %

Rostlinný olej

+ 9,6 %

+ 73,5 %

Maso

- 0,7 %

+ 22,1 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v říjnu zvýšil o 2,2 %, zejména díky silnému nárůstu cen másla a odstředěného a plnotučného sušeného mléka, kterou podpořila stabilní globální poptávka a budování zásob. Sezónní snížení produkce a omezené zásoby v Evropě a pomalejší než očekávaný začátek nové sezóny v Oceánii také podpořili růst cen. Naopak ceny sýru zůstaly většinově stabilní, jelikož objem zásob hlavních producentů adekvátně saturoval světový trh.

FAO Sugar Price Index (cukr) se snížil o 1,8 %, jedná o první pokles indexu po půl roce růstu. Přesto se mezinárodní ceny cukru pohybují o více než 40 % nad hodnotami z loňského října, podpořeny zejména obavami o sníženou produkci v Brazílii. Říjnové snížení cen ovlivnila omezená globální poptávka a předpoklad vysokých exportních objemů cukru z Indie a Thajska. Opětovné snižování hodnoty brazilského Realu vůči USD také přispělo ke snižování říjnových cen. Hlubšímu propadu zabránily stabilně vysoké ceny etanolu v Brazílii.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal nárůst o 3,2 % vůči hodnotám ze září 2021. Světové ceny pšenice rostou čtvrtý měsíc v řadě a jsou na nejvyšších hodnotách od listopadu 2012. Tlak na ceny způsobily i menší objemy sklizně z hlavních exportních zemí (Kanada, Rusko, USA). Z ostatních obilnin se v říjnu nejvíce zvýšily mezinárodní ceny ječmene, k čemuž přispěla silná poptávka, snížené vyhlídky produkce a růst cen na ostatních trzích. Světové ceny kukuřice rovněž posílily, podpořeny zisky na energetických trzích. Zvýšené sezónní dodávky a zmírnění narušení provozu přístavů v USA však růst hodnot kukuřice omezily. Mezinárodní ceny rýže se v říjnu také dále zvýšily, i když nástup nové sklizně u různých asijských dodavatelů růst omezil.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v říjnu vzrostl o 9,6 %. K nárůstu přispěly vyšší ceny palmového, sójového, slunečnicového a řepkového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje se v říjnu zvýšily již čtvrtý měsíc v řadě, k čemuž do značné míry přispěly přetrvávající obavy z utlumené produkce v Malajsii v důsledku dlouhodobého nedostatku zahraničních pracovních sil. Světové ceny palmového, sójového a slunečnicového oleje mezitím podpořila oživující se globální dovozní poptávka, zejména z Indie, která dále snížila dovozní cla na jedlé oleje. Pokud jde o řepkový olej, pokračující posilování mezinárodních hodnot pramenilo především z vleklé celosvětové napjaté nabídky a poptávky. Rostoucí ceny ropy rovněž podpořily hodnoty rostlinných olejů.

FAO Meat Price Index (maso) v říjnu klesl o 0,7 %, stále je na o 22 % vyšších hodnotách než v minulém roce. V říjnu došlo k poklesu mezinárodních cen vepřového masa, a to zejména v důsledku snížení nákupů z Číny. Hodnota hovězího masa rovněž poklesla, což reflektuje prudký pokles cen dodávek z Brazílie v důsledku nejistoty na trhu spojené s obavami z nemoci šílených krav. Naproti tomu ceny drůbežího masa vzrostly, k čemuž přispěla vysoká světová poptávka, zatímco expanze výroby zůstala slabá kvůli vysokým nákladům na krmivo a výskytu ptačí chřipky, zejména v Evropě. Světové ceny skopového masa rovněž mírně vzrostly v důsledku přetrvávajících omezení dodávek z Oceánie v důsledku vysoké poptávky po obnově stád.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce


Hodnocení => průměr 114
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář