Duben 2021 (k březnu 2021) |
Duben 2021 (k dubnu 2020) | |
Mléčné výrobky |
+ 1,2 % |
+ 24,1 % |
Cukr |
+ 3,9 % |
+ 58,2 % |
Obilniny |
+ 1,2 % |
+ 26,0 % |
Rostlinný olej |
+ 1,8 % |
+ 99,5 % |
Maso |
+ 1,7 % |
+ 5,1 % |
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Dubnový FAO Food Price Index a všechny jeho sledované komodity posilují
Podle nejnovějšího reportu FAO z 6. května 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v dubnu vzrostla o 1,7 %, čímž pokračuje již v jedenáctém měsíci kontinuálního růstu a zároveň představuje nejvyšší průměrné měsíční hodnoty od května 2014. Nejnovější růst cen ovlivnilo posílení hodnoty cukru, oleje, masa, mléčných výrobků i obilnin.
FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) v dubnu vzrostl o 1,2 % a roste již 11 měsíců v řadě. Poptávka po másle v dubnu stoupala, podpořená silným zájmem z Asie a bez ohledu na nižší zájem z Evropy. Odstředěné sušené mléko podražilo kvůli vysoké poptávce z východní Asie, která byla vyvolaná obavami z prodlev v přepravě a z omezených zásob v Evropě a Oceánii. Hodnota sýra také posílila, opět díky vysoké poptávce z Asie a nižší než očekávané produkci v Evropě ve spojení se sníženými dodávkami z Oceánie. Naopak poptávka po plnotučném sušeném mléce lehce klesla, což reflektuje nižší poptávku po dodávkách v návaznosti na velké objemy obchodu v poslední době.
FAO Sugar Price Index (cukr) posílil o 3,9 % v porovnání s předchozím měsícem a téměř o 60% v porovnání s loňským dubnem. Dubnový obrat v mezinárodních cenách cukru byl vyvolán vysokým objemem nákupů v návaznosti na obavy z nižších globálních zásob ze sezóny 2020/21, pomalými sklizněmi v Brazílii a mrazy ve Francii. Další podporu vyšších cen vyvolalo posílení brazilského Realu vůči USD, které ovlivňuje export z Brazílie (největšího světového exportéra cukru). Tato vzestupná tendence cen je limitovaná očekávanými objemným exportem z Indie a poklesem mezinárodních cen ropy.
FAO Cereal Price Index (obilniny) v dubnu zaznamenal nárůst o 1,2 % po měsíčním propadu cen v březnu. Ceny kukuřice vzrostly o 5,7 % v reakci na nižší než očekávanou plochu osevu v USA a obavy ze stavu plodin v Argentině, Brazílii a USA. Omezené zásoby kukuřice a silná poptávka vyústili v růst cen o téměř 67 % v porovnání s dubnem minulého roku a jsou na nejvyšší úrovni od roku 2013. Ceny ječmene a čiroku lehce poklesly (1,2 % a 1,0 %) ale stále zůstávají na vysoké úrovni. Mezinárodní cena obilí zůstala v dubnu stabilní, s hodnotou o 17 % v porovnání s dubnem 2020. Stabilní ceny podpořila i rostoucí cena kukuřice a obavy o stav úrody v USA a v několika produkčních zemích v Evropě. Naopak mezinárodní ceny rýže v dubnu opět klesly, čímž reflektují zejména pohyby kurzů měn a pomalé obchodní aktivity s přetrvávajícími logistickými překážkami.
FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v dubnu posílil o 1,8 % vůči březnovým hodnotám. Hodnota byla podpořena rostoucí cenou sójového, řepkového a palmového oleje přičemž slunečnicový olej zaznamenal nižší hodnoty (a nižší poptávku). Ceny palmového oleje rostly v návaznosti na obavy z pomalé sklizně v hlavních exportních zemích. Sójový olej byl v dubnu notně poptáván a řepkový olej zaznamenal nižší světové zásoby, což oboje vedlo ke zvyšujícím se cenám těchto komodit.
FAO Meat Price Index (maso) v dubnu zvýšil hodnotu o 1,7 % což znemená 7 měsíců kontinuálního růstu. V dubnu rostla cena zejména hovězího a skopového masa, posilněná značnou poptávkou z východní Asie a zároveň podpořená nízkými exportními objemy z Oceánie. Významný interní prodej v některých produkujících regionech také zvýšil mezinárodní ceny. Vepřové maso bylo ve velkých objemech exportováno do východní Asie i přes zvýšené dodávky z EU (Německo stále nemá přístup k čínskému trhu kvůli výskytu AMP). Drůbeží maso je cenově i poptávkou na stabilní pozici v rámci mezinárodního trhu.
Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce