- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zelená nafta
Ministerstvo zemědělství chce obnovit vratku spotřební daně za pohonné hmoty, tzv. zelenou naftu, i u živočišné výroby. Oficiální návrh však bude muset předložit ministerstvo financí, řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že návrh by měla na prosincovém zasedání projednat vláda.
Podle Jurečky by novela zákona mohla začít platit od poloviny příštího roku, zemědělci by si ale mohli zažádat o vratku zpětně za celý rok. Informaci zaslal rezort i Evropské komisi. Tím, že by zemědělci zaplatili méně peněz na daních, by o část svých zdrojů přišel Státní fond dopravní infrastruktury. Ministerstvo ztrátu vyčíslilo na 385 milionů korun.
Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci v reakci na to na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem loňského dubna tento návrh odsouhlasila. Podle současného kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni. Zvýhodnění ale platilo pouze pro rostlinnou výrobu. Na rozšíření podpory trvá například i Agrární komora ČR.
Zdroj: