- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Fond nepojistitelných rizik
Pro fond nepojistitelných rizik, kterým chce ministerstvo zemědělství kompenzovat zemědělce postižené suchem či povodněmi, je pro příští rok vyhrazených 200 milionů korun z rozpočtu ministerstva. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. O spuštění fondu se mluví již několik let.
Do fondu by měli v budoucnu přispívat polovinou peněz zemědělci, zbytek by měl jít ze státního rozpočtu. Mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu Vladimír Suchý již dříve řekl, že v případě, že se běžný příspěvek od státu vyčerpá, bude v případě propadu úrody dotovat zemědělce stát sám. Výše dotace se maximálně bude rovnat hodnotě příspěvků od zemědělců za poslední dva roky před vyčerpáním fondu rizik.
Účast ve fondu by měla být dobrovolná. Zemědělci, kteří se do ní zapojí, budou platit fixní poplatky. Návrh počítá se 150 korunami za hektar orné půdy, chmelnic, zeleniny se závlahovým systém, pícnin a luskovin. Dále to je 20 korun za hektar trvalého travního porostu či sadů. Příspěvek vinařů a pěstitelů zeleniny bez závlahového systému by měl činit 550 korun za hektar ročně. Pojistné by se mělo počítat z veškeré půdy, na které zemědělský podnikatel hospodaří.
Stát začne peníze vyplácet, pokud se kvůli suchu, přívalovým dešťům nebo povodním sníží úroda o 30 procent proti předchozím pěti letům. „Přičemž nejnižší a nejvyšší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí,“ doplnil dříve Suchý. Ministerstvo nyní hledá možnosti, jak by měli zemědělci reálný propad úrody prokazovat.
Záměr je nyní v připomínkovém řízení. Poté bude následovat jednání s Evropskou komisí.
Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu i z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda.
Letošní sucho snížilo hlavně úrodu kukuřice, ovoce a zeleniny, brambor, chmele a pícnin. Ministerstvo nyní škody zjišťuje. „Celkové požadované kompenzace ze strany svazů se už dnes pohybují v řádu stovek milionů korun,“ dodalo ministerstvo.
Zdroj: MZe ČR