Renata Šarjaková, 9. červenec 2015
Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II

Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II

 

07.07.2015 Řecké referendum poslalo ropu dolů
Růst cen ropy podkopalo nedělní referendum, ve kterém Řekové odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci předložila eurozóna. Problém je v tom, že většina růstu evropské poptávky po ropě v letošním roce přichází z jižních zemí. Pokud Řecko zbankrotuje, je velmi pravděpodobné, že se „nákaza“ přesune do dalších jihoevropských zemí, což by mohlo mít negativní dopad na evropskou poptávku po ropě.

Íránská dohoda se blíží a má větší vliv na ceny ropy než v Řecku. Írán má 158 miliard barelů ropných zásob, ale vývoz jeho ropy byl do značné míry zablokován v důsledku sankcí proti Íránu. Írán a šest světových mocností projevili politickou vůli dokončit dohodu o íránském jaderném programu. Termín finální dohody je stanoven na 7. července. O víkendu ruský úředník uvedl, že dohoda je z více než 90% připravena. Írán odhaduje, že by mohl po zrušení sankcí zvýšit produkci ropy až o 500 000 barelů denně během jednoho měsíce. Podle našeho názoru by mohla mít dohoda o íránském jaderném programu na trh s ropou ještě daleko větší dopad než situace okolo Řecka, jelikož na trhu dominuje převis nabídky nad poptávkou.

Minulý týden poprvé od začátku prosince vzrostl počet aktivních vrtných souprav v USA.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.


07.07.2015 Ropa zažila takřka „brutální“ výprodeje
Ropa WTI se srpnovým dodáním včera propadla o nevídaných 4,4 USD na finálních 52,53 USD za barel. Takto nízko byla ropa naposledy na začátku dubna. Dramatické zlevnění můžeme přičíst hned několika vlivům. Jednak na trzích zavládl pesimismus po řeckém NE v nedělním referendu o přijetí dalších úsporných opatření. Dále je stále slabý i čínský akciový trh, který od poloviny června míří nezadržitelně dolů. Kvůli velkým ztrátám z čínského trhu pak mnozí investoři vystupují ze všech riskantnějších aktiv kam spadá i ropa. V neposlední řadě se pak blíží ukončení rozhovorů s Íránem, týkající se jeho jaderného programu. Zde je reálná možnost uvolnění sankcí na vývoz ropy z této země. Ropy by tak bylo na trhu opět o něco více, přičemž již nyní je jí obecně přebytek. Z hlediska technické analýzy byl též prolomen důležitý support blízko úrovně 56,70 USD za barel, což byla pověstná poslední kapka, která přispěla ke včerejšímu výprodeji.

02.07.2015 Ropa včera dramaticky propadla
Včerejší obchodní seance na CME byla ve znamení největšího denního propadu ropy WTI od letošního dubna. Ropa se srpnovým dodáním uzavřela se ztrátou 4,2 % na 56,96 USD za barel. Dnes v 13:40 našeho času se zatím pohybuje poblíž včerejších hodnot. Včera uveřejněná data totiž nakonec poukázala na mnohem větší růst zásob ropy v USA než byly veškeré odhady oslovených analytiků. Dále též pokračují tvrdá vyjednávání s Íránem týkající se jeho jaderného programu. Pokud by dopadla pro Írán příznivě, mohla by tato země citelně zvýšit vývoz ropy. To by opět přispělo k přebytku ropy na trhu.

01.07.2015 Ropa dnes před zásobami zlevňuje
Dnes budou v 16:30 odpoledne zveřejněna data o stavu zásob ropy a dalších ropných produktů v USA. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají pokles zásob ropy o 1,8 milionu barelů.  Zároveň je i ropa ve vleku nejistoty týkající se řecké krize, kde je výsledek jednání zatím zcela v mlžném oparu. Také rozhovory o íránském jaderném programu, které ve výsledku mohou znamenat uvolnění sankcí na tuto zemi a její vývoz ropy, byly prodlouženy do příštího týdne. Ropa se srpnovým dodáním na CME zatím klesá v 13:14 našeho času o 88 centů na 58,59 USD za barel.


Hodnocení => průměr 065
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář