Renata Šarjaková, 21. květen 2015
Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II
Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II

 

19.05.2015 Ropa dnes zlevňuje popáté v řadě
Ačkoliv to včera během dne vypadalo na růstový den, nakonec se situace obrátila a ropa WTI s červencovým dodáním uzavřela o 1,3 % níže na ceně 60,24 USD za barel. Dnes v 13:13 našeho času pokles pokračuje pátým dnem v řadě až na 59,94 USD za barel. K pokračujícímu oslabování „černého zlata“ přispěla velkou měrou banka Goldman Sachs, jejíž analytici zveřejnili výhled, dle kterého by se v letošním říjnu mohla cena ropy WTI podívat opět na úroveň 45 USD za barel. To vše v důsledku pokračujícího přebytku jejích zásob. Saúdská Arábie v březnu vyvezla nejvíce ropy od roku 2005, což značí, že její strategie, kterou prosazuje v rámci OPEC, nese své ovoce. Saúdské Arábie tlačí na vysokou úroveň produkce ropy s cílem udržet nebo zvýšit svůj tržní podíl, jakožto vývozce této komodity.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.


18.05.2015 Ropa zdražuje po dílčím úspěchu ISIL v Iráku
Ropa WTI s červnovým dodáním dnes v 13:41 našeho času posiluje o 76 centů na 60,42 USD za barel kvůli úspěšnému dobytí důležitého iráckého města Ramádí bojovníky Islámského Státu. Irácká vláda kvůli ztrátě Ramádí, které je vzdáleno 110 km od Bagdádu, zmobilizovala šíítské milice. Zvýšila se tak úroveň obav z případného narušení ať už  ropné infrastruktury, tak i dodávek ropy z Iráku. Stále též panuje napětí v Jemenu, kam posílá lodě i Írán, což vzbuzuje nelibost u koalice vedené Saúdskou Arábií. Ta se obává, že na lodích jsou kromě pomoci i zbraně pro rebely. Ropa od letošního března prozatím posílila o 40 %.

13.05.2015  Ropa opět překonala 61 USD za barel
Ropa WTI s červnovým dodáním včera opět silně zabrala a připsala si 1,8 % zisk. Dnes v 8:16 našeho času zatím futures kontrakty v tomto růstu pokračují a cena je již na úrovni 61,42 USD za barel. Důvodem je všeobecné konsenzus, že dřívější přebytek zásob ropy v USA již není aktuální. Dnes má vyjít opět pravidelný report U.S. Ministerstva energetiky o stavu zásob ropy a analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají propad o 250 000 barelů. Ropě též pomáhá v růstu i zvyšující se globální poptávka. Ta je dle OPEC vyšší než bylo původně očekáváno.

11.05.2015 Ropa WTI v pátek o 37 centů výše
Cena futures kontraktů na západotexaskou ropu WTI v pátek na burze CME se dostala znovu těsně pod hranici 60 USD za barel. V minulém týdnu se trh s černým zlatem vyznačoval silnou volatilitou a během páteční obchodní seance se cenové rozpětí mezi minimem a maximem dostalo na hodnotu 1,76 USD za barel. Cena ropy WTI specifikace zde s červnovým termínem dodávky páteční obchodování zakončila o 37 centů výše na závěrečnou hodnotu 59,39 USD za barel.

08.05.2015 Ropa pokračuje v propadu z letošních maxim
Poté, co ve středu ropa WTI posílila na letošní vrchol, se ukázalo, že mnozí těžaři ropy v USA by opět mohli spustit provozy právě vzhledem k lepšícím se cenám a tím i konečně reálné možnosti dosáhnout na ropě ziskové marže. V předchozích měsících vzhledem k nízkým cenám „černého zlata“ byla pro mnohé těžba pod hranicí rentability. Např. společnost EOG Resources Inc. prohlásila, že plánuje rozšířit těžbu hned jak cena ropy WTI dosáhne mety 65 USD za barel. Včera na zmíněné zprávy o možném obnovování produkce ve Spojených Státech zareagovala aktuální červnová ropa WTI na CME citelným propadem o 3,3 % na 58,94 USD za barel. Právě zvýšení těžby ve Spojených Státech by totiž mohlo opětovně způsobit přebytek tamních zásob ropy. Dnes v 9:27 našeho času zatím ropa WTI pokračuje mírným zlevněním na 58,83 USD za barel.

06.05.2015 Graf dne : Produkce ropy v USA spadla více, než si myslíte více zde

06.05.2015 Ropa zdražila díky protestům
Cena ropy Brent se dostala na 68 USD za barel. Cenu ropy vytlačily vzhůru protesty v Libyi, které zastavily tamní vývozy ropy do východního libyjského přístavu Zueitina. Libyjská produkce je nižší než 500 000 barelů denně, což je třetina toho, co země produkovala před rokem 2010. Ropě současně pomohl i slabší americký dolar.

06.05.2015 Ropa WTI v úterý opět přes 60 USD za barel
Cena západotexaské ropy WTI se včera na burze CME dostala poprvé od loňského prosince přes hranici 60 USD za barel. Nárůst zásob černého zlata ve Spojených státech zaznamenal zpomalení a zároveň i poklesl objem zásob této komodity v hlavním překladišti USA v Cushingu. Ropa se odrazila v březnu od šesti letých minim poté, co došlo ze stran těžebních společností USA k největšímu snížení počtu ropných plošin od roku 2010. Cena futures kontraktů na ropu WTI specifikace zde s termínem dodávky v červnu včera na burze CME vzrostla o 2,5 % na závěrečných 60,40 USD za barel.

30.04.2015 Ropa je nejvýše za poslední 4 měsíce
Včera vyšla pravidelná a vždy dosti sledovaná statistika U.S. Ministerstva energetiky o stavu zásob ropy a ropných produktů. Nejsledovanější ukazatel, stav zásob ropy ke konci minulého týdne, poukázal na nižší růst zásob ropy než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Je to již poněkolikáté v řadě, co zásoby ropy v USA rostly slabším tempem. Co je však též důležité, poprvé od listopadu kleslo množství ropy v nejdůležitějším americkém skladišti a přepravním uzlu pro ropu, v oklahomském Cushingu. Červnové futures na ropu WTI díky těmto zprávám včera uzavřely o 2,7 % výše na úrovni 58,58 USD za barel. Za celý duben tak ropa WTI stoupla o 23 %.


 

29.04.2015 Dočkáme se dalšího nárůstu zásob ropy?
Cena ropy Brent se drží okolo 64,50 USD za barel. Od začátku týdne trh s ropou ovlivňovaly obavy z geopolitického napětí, jelikož Írán se zmocnil nákladní lodi v Hormuzském průlivu, kde proplouvají tankery převážející globálně vytěženou ropu. Současně ropu podpořil i oslabující americký dolar. V dnešní obchodní seanci má ropa tendenci oslabovat, jelikož v pozdějších odpoledních hodinách bude zveřejněna týdenní změna zásob americké ropy. USA má téměř 500 milionů barelů ropy ve skladu. Což je rekordní nárůst zásob od začátku evidence, jež začala v roce 1982.

23.04.2015 Zásoby ropy v USA nadále rostou
Cena ropy Brent dnes klesla na 62,60 USD za barel díky rostoucím americkým zásobám ropy, které se zvýšily o 5,3 milionu barelů, avšak trh očekával růst pouze o 2,7 milionu barelů. Celkem zásoby dosahují rekordních 489 milionů barelů. Zásoby ropy v terminálu Cushing Oklahoma se zvýšily o 789 tisíc barelů a jsou plné z 90 % kapacity. Robustní produkce břidlic nyní převážila obavy z obnovených leteckých úderů v Jemenu.

22.04.2015 Spekulace drží Brent pod 62 USD za barel
Ropa Brent klesla pod 62 USD za barel. Za tímto poklesem stojí zejména spekulace ohledně stavu zásob ropy. Trh očekává růst zásob o 2,7 milionu barelů, přičemž zásoby ropy se v minulém týdnu zvýšily o pouhých 1,3 milionu barelů. Společnost Genscape uvedla, že zásoby ropy v terminálu Cushing, Oklahoma vzrostly o 572 tisíc barelů a kapacita je z 80 procent plná. Produkce největšího světového vývozce ropy, Saudské Arábie by podle ministra ropného průmyslu Alí al-Naimi měla zůstat v dubnu na rekordních úrovních poblíž 10 milionů barelů denně.

20.04.2015  Cena ropy Brent roste díky Blízkému východu
Cena ropy Brent se dostala k úrovni 64 USD za barel kvůli obavám ohledně napětí na Blízkém východě. Za růstem ceny stojí také pokles počtu ropných zařízení v USA. Podle údajů společnosti Baker Hughes, počet aktivních těžebních souprav klesl na nejnižší úroveň od roku 2010. Produkce největšího světového vývozce ropy, Saudské Arábie by podle ministra ropného průmyslu Alí al-Naimi měla zůstat v dubnu na rekordních úrovních poblíž 10 milionů barelů denně.

17.04.2015 Ropa WTI včera na téměř 4 měsíčních maximech
Cena ropy se včera dostala na svá téměř 4 měsíční maxima a to především díky spekulacím menší produkce. Energetická informační agentura (EIA) ve své zprávě uvedla, že zásoby ropy v minulém týdnu zaznamenaly nejpomalejší tempo růstu od letošního ledna. Nárůst ceny černého zlata byl také podpořen slabším americkým dolarem a probíhajícím konfliktem v Jemenu. Ropa dosáhla svých 6 letých minim v polovině března a od té doby posílila o 30 %. Západotexaská lehká ropa WTI specifikace zde s květnovým termínem dodávky čtvrteční obchodní seanci na burze CME vzrostla o 0,6 % na závěrečných 56,71 USD/barel. 

15.04.2015 Produkce OPECu se zvyšuje
Cena ropy Brent se pohybuje nad 60 USD za barel. Pokračující boje v Jemenu, Sýrii a Iráku tlačí cenu ropy vzhůru.

Podle Mezinárodní energetické agentury se produkce OPECu zvýšila nejvíce za téměř čtyři roky, jelikož se očekává silnější globální poptávka po ropě. Organizace zemí vyvážející ropu navýšila svou produkci v březnu o 890 tisíc barelů na 31,02 milionu denně. IEA odhaduje, že jde o největší měsíční nárůst od června 2011. Předběžné údaje naznačují, že produkce může stoupat dál tento měsíc. IEA očekává ve druhé polovině roku nižší produkci ropy v USA a Kanadě. IEA ve své zprávě uvedla, že celosvětová poptávka po ropě by se měla v letošním roce zvýšit o 1,1 milionu barelů denně na 93,6 milionu denně, což je o 90 tisíc barelů denně více, než se předpokládalo ve zprávě minulý měsíc. To má především na svědomí globální ekonomické oživení a hlavně chladné zimní teploty v prvním čtvrtletí.

Saúdská Arábie, jakožto největší člen OPECu, navýšila objem produkce v březnu o 390 tisíc barelů denně na 10,1 milionu denně. Export země vzrostl o 600 tisíc barelů denně na 7,4 milionu denně, přičemž většina zákazníků je z Asie, uvedla IEA.

Irák v březnu obnovil svoji produkci o 350 tisíc barelů denně na 3,67 milionu barelů denně.

Libye oživila produkci o 190 tisíc barelů denně na 480 tisíc denně.

Vývoz ropy z Íránu vzrostl v březnu na 1,27 milionu barelů denně, díky zvyšujícím se nákupům Číny.

Americké ministerstvo energetiky (EIA) předpokládá, že produkce z amerických břidlic by se měla snížit v květnu o 45 000 barelů denně na 4,98 milionu barelů. Jednalo by se tak o první měsíční pokles za čtyři roky. Ministerstvo dále také uvedlo, že těžba ropy v USA se v příštích letech výrazně zvýší a to i přes prudký pokles cen za poslední rok. V roce 2020 by produkce měla dosáhnout rekordních 10,6 milionu barelů denně, což je o milion barelů více, než se předpokládalo ještě před rokem.

15.04.2015 Ropa roste již 5 dní v řadě
Dnešek je prozatím pátým dnem v řadě, kdy ropa WTI vytrvale nabírá zisky. Írán se totiž připojil k Libyi v tlaku na OPEC, který by dle jejich názoru měl snížit produkci ropy. Íránský Ministr ropného průmyslu, Bijan Namdar Zanganeh zmínil, že by OPEC měl snížit produkci nejméně o 5 %. Tento krok by samozřejmě poslal cenu ropy ještě na vyšší úrovně. Prozatím však stále platí, že současná vysoká produkce zůstává realitou. Zásoby ropy v USA atakují nové a nové rekordy prakticky každý týden. Nejnovější data týkající se stavu tamních skladovacích kapacit budou zveřejněny dnes v 16:30 a jsou s napětím očekávána. Ropa WTI s květnovým dodáním dnes na burze CME v 8:30 našeho času dosahuje hodnoty 53,66 USD za barel.

08.04.2015  Ropa Brent si prochází opět výplachem
Na ceny ropy měly od začátku týdne vliv události, které se zejména týkaly zveřejněných pozitivních údajů z trhu práce ve Spojených státech. Americké ministerstvo práce uvedlo, že nabídka volných pracovních míst v USA za únoru stoupla o 168 000 na 5,1 milionu, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 2001. Současně k růstu cen ropy přispěl jeden z členů FEDu. Podle něj by měl FED začít zvyšovat úrokové sazby až ve druhé polovině příštího roku, jelikož rychlé zvyšování úrokových sazeb by mohlo ohrozit hospodářské oživení v USA. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Naimi oznámil, že saúdská produkce zůstane neměnná na úrovni 10 milionů barelů denně. V měsíci březen produkovala Saudská Arábie rekordních 10,3 milionu barelů denně. Podle zdroje Bloomberg, OPEC  svoji produkci ropy nesníží. Ve skutečnosti se může produkce ještě zvýšit díky Íránu.

Íránští úředníci tento týden vyjednávají podmínky v Pekingu ohledně prodeje své ropy a čínských investic v Íránu. A to vše poté, co Teherán a světové velmoci dosáhly rámce pro jadernou dohodu.

07.04.2015 Ropa včera citelně zdražovala
Cena ropy WTI včera vzrostla v případě aktuálních květnových kontraktů na burze CME o 6,1 % na 52,14 USD za barel. Byl to nejsilnější růst za poslední 2 měsíce. Došlo k tomu i přesto, že objem obchodů byl kvůli velikonočním svátkům poloviční . Na vině je zdražení ropy pro asijské odběratele, ke kterému přistoupila Saúdská Arábie. Globální poptávka a především ta asijská v poslední době dle saúdského Ministra ropného průmyslu, Alího al-Naimího, postupně roste. Stále však platí, že rafinerie v USA zpracovávají rekordní množství ropy, takže přebytek zásob ropy na trhu trvá. 

03.04.2015 Možná íránská dohoda poslala cenu ropy níže
Cena futures kontraktů na ropu včera reagovala poklesem po vyjádření Iránu a dalších světových mocností, které prohlásily, že dosáhly vytvoření osnovy pro dohodu, která by měla vést k ukončení desetiletého jaderného sporu. Cena severomořské ropy Brent včera na burze v Londýně poklesla o 3,8 % a západotexaská ropa WTI na burze v New Yorku zaznamenala oslabení o 1,9 %. Podle slov íránského ministra pro ropný průmysl B. N. Zanganeha by Írán mohl navýšit dodávky černého zlata o 1 milion barelů denně, pokud by došlo ke zrušení sankcí. Květnová ropa WTI specifikace zde čtvrteční obchodování na burze CME oslabila o 95 centů na závěrečných 49,14 USD/barel.

02.04.2015 Ropa včera posílila nejvíce za 2 měsíce
Včerejší 5,2 % posílení ropy WTI bylo zároveň nejsilnějším za uplynulé 2 měsíce. Aktuální květnové kontrakty v New Yorku tak uzavřely na úrovni 50,09 USD za barel. Růst je spojen s poklesem produkce ropy v USA. Ta dle včerejší statistiky klesla (v minulém týdnu) o 36 000 barelů denně na celkových 9,39 milionů barelů. Byl to po dlouhé době vůbec první pokles produkce. Těžaři ropy v USA totiž v uplynulém týdnu uzavřeli další ropné vrty. Celkové množství aktivních vrtů v USA je nyní nejnižší od roku 2011. Z toho vyplývá, že se OPECu pomalu, ale jistě daří vytlačovat nízkými cenami ropy svou konkurenci, což  dříve avizovali jako svůj záměr.


zdroj: Colosseum, a.s. »


Hodnocení => průměr 072
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář