Renata Šarjaková, 21. květen 2015
Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2015
Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2015

 

19.05.2015 Pšenice včera navázala na čtvrteční růst
Cena futures kontraktů na pšenici specifikace zde s termínem dodávky v červenci včerejší obchodní seanci na burze CME navázala na čtvrteční růst a opět posílila na závěrečných 521,75 centů za bušl. Cenová hranice 520 centů za bušl tak byla včera poprvé od 10. dubna znovu překonána. Hodnota zrnin v posledních dvou týdnech rostla a jen za minulý týden přidala dalších více jak 6 %. Zvýšená poptávka po pšenici je nejspíše ovlivněna odhadem meteorologů, kteří vydali aktualizovanou předpověď počasí pro oblast severoamerických Velkých plání, kde se mají v tomto týdnu opět objevit bouřky doprovázené silnými dešti. 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

15.05.2015 Pšenice včera na měsíčním maximu
Cena futures kontraktů na pšenici specifikace zde s červencovým termínem dodávky včera na burze CME zaznamenala nárůst o 32,75 bodu a uzavřela na úrovni 514,25 centů za bušl. Cena této zrniny se tak dostala na své měsíční maximum a dále posiluje – aktuálně v 13:36 našeho času se obchoduje na hodnotě 516 centů za bušl. Hlavní příčinou tohoto nárůstu v ceně se jeví být předpověď meteorologů, která na nadcházející dny počítá se silnými bouřkami, které by se měly objevit na území severoamerických Velkých plání. Navíc by bouřky měly být doprovázeny krupobitím a pěstitelé se tak obávají o svou úrodu. Pšenice posílila také díky slabému americkému dolaru, který se dostal na nejnižší úroveň od ledna.

29.04.2015 Pšenice je nejníže za posledních 5 let
Na pětileté minimum včera v Chicagu klesla cena pšenice v důsledku slabé poptávky po U.S. pšenici. Dle posledních dat tamního Ministerstva zemědělství byly v sezóně, která začala v loňském červnu, vývozy pšenice z USA cca jen na úrovni 24 % objemu vyvezeného v sezóně předcházející. Takto citelný propad zájmu o americkou pšenici je dán její vyšší cenou oproti konkurenci z jiných zemí. Např. Rusko a Čína mohou kvůli příznivému počasí a tím i dobré úrodě nabídnout dovozcům výhodnější podmínky. Červencová pšenice včera na CBOT uzavřela o 1 % níže na 468,50 centech za bušl. V průběhu dne však byla ještě o poznání níže, na 464 centech za bušl.

24.04.2015 Indie očekává nejmenší úrodu pšenice za 12 let
Nepříznivé počasí uplynulých dnů v Indii, které se vyznačovalo především silnými dešti a krupobitím, pustošilo tamním farmářům pole s pšenicí. Podle indických vládních údajů od 1. března spadlo v určitých lokalitách až dvojnásobné množství dešťových srážek ve srovnání s průměrem a zničeno bylo více jak 9 milionů hektarů osetých pšenicí. Indie je přitom po Číně druhým největším pěstitelem této zrniny na světě. Očekává se, že letošní sklizeň může být jedna z nejmenších za posledních 12 let a současný odhad předpovídá pokles o 8,3 % na 87,9 milionu tun oproti 95,9 milionu tun v předchozím roce. Cena pšenice specifikace zde s červencovým termínem dodávky včerejší seanci na burze CME zakončila na úrovni 501,25 centů za bušl.

21.04.2015 Produkce pšenice v EU může být vysoká
Díky mírné zimě a dostatku dešťových srážek roste pravděpodobnost, že sklizeň pšenice za celou Evropskou unii bude historicky třetí největší. Průzkum agentury Bloomberg mezi analytiky a obchodníky ukázal odhad sklizně o velikosti 147,7 milionu tun. Pokud se předpověď naplní, tak hojnost pšenice a slabé euro způsobí, že Evropská unie se stane pro mezinárodní obchodníky s komoditou velmi atraktivní. Globální odhad produkce pšenice přitom dosahuje poklesu 1,4 % a zásoby zůstanou v blízkosti 15ti-letých maxim, jak naznačují data Mezinárodního výboru pro pšenici (IGC). Francie, která je největším producentem pšenice v EU, ohlásila, že 92 % obilí je ke dni 13.4. v dobrém nebo velmi dobrém stavu. Ve stejném období loni byl tento stav zaznamenán u 75 % úrody. Sklizeň měkké pšenice se podle průzkumu ve Francii vyšplhá na 38,1 milionu tun, což by bylo proti loňsku o 1,6 % více. I přes všechen optimismus je však opatrnost stále na místě, protože do sklizně stále zbývají ještě tři měsíce.

25.03.2015 Pšenice kvůli počasí oslabuje z měsíčních maxim
Cena pšenice v posledních dvou týdnech rostla díky nepřízni počasí v důležitých pěstitelských oblastech USA. Pole jsou sužována suchem. Např. v Kansasu, což je nejdůležitější pěstitelská oblast pro ozimou pšenici v USA, je pouze 41 % úrody hodnoceno jako dobrá až excelentní. Naopak ještě k 22. březnu se množství té úrody, které je označena jako špatná až velmi špatná, zvětšilo. Po včerejšku však vysvitla určitá naděje na zlepšení. Především americký Středozápad má být v nejbližších dnech zavlažen množstvím srážek, což by mohlo úrodě pomoci. Květnové kontrakty na pšenici na CBOT včera uzavřely na hodnotě 523,5 centů za bušl.

12.03.2015 Pšenice se pomalu odráží ode dna
Pšenice, byť se stále pohybuje u dlouhodobých minim, v posledních 5-ti dnech bez přestávky pomalu zdražuje. Včera si aktuální květnové kontrakty na chicagské CBOT připsaly 1,2 % a uzavřely na 499 centech za bušl. Dnes v 13:42 našeho času je to již 505,50 centů za bušl. Výhledově totiž bude růst zásob pšenice v USA nižší než se čekalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali, že ke konci letošního května by mohly zásoby vzrůst o 1,6 %. Ministerstvo zemědělství však počítá pouze s 0,1 % růstem. Důležité je též zmínit, že dle odhadu agentury UkrAgroConsult bude letošní produkce pšenice na Ukrajině nižší  o 8,4 %.

06.03.2015 Silný dolar snižuje poptávku po pšenici z USA
Květnová pšenice na chicagské CBOT včera propadla o citelných 3,1 % na 480,50 centů za bušl, což je pětiměsíční minimum. Silný americký dolar totiž poněkud snižuje zájem o vývozní produkty z USA, jako je právě pšenice. Dolar totiž posílil oproti koši 10-ti významných světových měn nejvýše od konce roku 2004. Vývoz pšenice dle posledních dat z týdne končícího 26. únorem klesl o 16 % ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Zároveň se zdá, že americká úroda pšenice není nikterak významně zasažena nízkými teplotami. Např. na U.S. Středozápadě jsou pole s pšenicí přikryta sněhem, což je paradoxně chrání proti příliš nízkým teplotám.

04.03.2015 Austrálie plánuje navýšit osevní plochy s pšenicí
V Austrálii se očekává navýšení osevních ploch s pšenicí až o 0,6 % na 13,89 milionů hektarů. Austrálie je pátým největším pěstitelem této zrniny na světě. Tamní zemědělský úřad odhaduje, že v období 2015-2016 celkový objem australské produkce může dosáhnout 24,4 milionu tun oproti 23,6 milionu tun, které se sklidily v předchozím roce. Podle amerického Ministerstva zemědělství celkový světový vývoz pšenice může v hospodářském roce 2015-2016 klesnout na 707 milionů tun oproti 720 milionům tunám roku minulého. Cena futures kontraktů na pšenici specifikace zde včerejší obchodování na burze CME zakončila na úrovni 506 centů za bušl.

02.03.2015 Pšenice posílila nejvíce za poslední 3 týdny
Páteční seance v Chicagu znamenala pro aktuální květnové kontrakty na pšenici největší růst za uplynulé 3 týdny v důsledku velmi nízkých teplot v některých částech USA. V centrální a jižní části Velkých Plání byly tento víkend teploty až -12 stupňů Celsia pod běžným průměrem v tomto období. Nízké teploty pravděpodobně budou pokračovat i na začátku tohoto týdne. Panují tak obavy z poškození úrody pšenice. Květnová pšenice na CBOT v pátek uzavřela o 2,5 % výše na úrovni 513 centů za bušl. V souhrnu celého února je však pšenice jen o pouhá 2 % výše poté, co v lednu dramaticky oslabila o 15 %.

24.02.2015 Nezájem o pšenici z USA poslal její cenu níže
Květnová pšenice během včerejší seance na chicagské CBOT zlevnila počtvrté v řadě na finálních 504 centů za bušl. To je nejnižší cena za uplynulých 14 dní. Na vině je slabá poptávka po pšenici z USA. V týdnu končícím 12 .únorem klesly vývozy pšenice z USA o 35 %. V souhrnu od června loňského roku jsou pak tržby nižší o 24 % ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve. Např. Maroko nedávno zakoupilo 363 500 tun pšenice raději z EU než z USA s poukazem na to, že americká nabídka byla nepřesvědčivá.

17.02.2015 Vývoz pšenice z Ruska výrazně klesl
Objem vývozů pšenice z Ruska v minulém týdnu klesl o 97 %. Stalo se tak poté, co došlo ke zdanění dodávek ve snaze snížit ceny domácích potravin. Ruské ministerstvo zemědělství ve své pondělní zprávě zveřejnilo, že tamní celkový vývoz této zrniny činil 19 tisíc tun v týdnu končícím 11. únorem. Rusko, čtvrtý největší pěstitel této komodity na světě, rozhodlo v prosinci, že pro období únor až červen zdaní vývozy na ochranu domácích dodávek. Tato daň činí 15 % z celkového hodnoty dodávky a připočítává se dalších 7,5 eura (8,56 USD) za tunu. Cena futures kontraktů na pšenici v letošním roce již odepsala 10 % na burze CME. Cena pšenice specifikace zde s březnovým termínem dodávky páteční seanci (včera díky svátku v USA se neobchodovala) na burze CME uzavřela na hodnotě 533 centů za bušl.

04.02.2015 Pšenice včera výrazně posílila
Nejobchodovanější březnové futures kontrakty na pšenici si včera v Chicagu připsaly již dlouho nevídaný zisk 4,3 % a uzavřely tak na 513,75 centech za bušl. Po dlouhých sériích pádů, které začaly zhruba v druhé polovině prosince, je totiž nyní její cena již na atraktivních hodnotách a to podporuje zvýšenou poptávku. Egypt nedávno koupil v tendru 300 000 tun pšenice, Saúdská Arábie 690 000 tun, Japonsko plánuje v nejbližší době koupit 113 000 tun a Irák 50 000 tun pšenice.

02.02.2015  Pšenice zažila nejslabší leden za posledních 40 let
Když v pátek uzavřely aktuální březnové kontrakty na pšenici se ztrátou 1,4 % na 500,75 centech za bušl, již bylo jasné, že letošní leden byl z hlediska výkonnosti pro pšenici nejhorší za uplynulých 40 let. Za celý měsíc cena této zrniny klesla o 15 %. Globální zásoby zrnin, včetně pšenice, jsou totiž nyní na velmi vysoké úrovni. Dle poslední zprávy od International Grains Council z 22. ledna budou letos zásoby zrnin včetně rýže vyšší o 7 % na celkové úrovni 432 milionů tun. To by bylo nejvíce od poloviny 80. let.


zdroj: Colosseum, a.s. »


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 067
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář