Renata Šarjaková, 18. březen 2015
Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2015

Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2015

12.03.2015 Pšenice se pomalu odráží ode dna
Pšenice, byť se stále pohybuje u dlouhodobých minim, v posledních 5-ti dnech bez přestávky pomalu zdražuje. Včera si aktuální květnové kontrakty na chicagské CBOT připsaly 1,2 % a uzavřely na 499 centech za bušl. Dnes v 13:42 našeho času je to již 505,50 centů za bušl. Výhledově totiž bude růst zásob pšenice v USA nižší než se čekalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali, že ke konci letošního května by mohly zásoby vzrůst o 1,6 %. Ministerstvo zemědělství však počítá pouze s 0,1 % růstem. Důležité je též zmínit, že dle odhadu agentury UkrAgroConsult bude letošní produkce pšenice na Ukrajině nižší  o 8,4 %.

 

 

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

06.03.2015 Silný dolar snižuje poptávku po pšenici z USA
Květnová pšenice na chicagské CBOT včera propadla o citelných 3,1 % na 480,50 centů za bušl, což je pětiměsíční minimum. Silný americký dolar totiž poněkud snižuje zájem o vývozní produkty z USA, jako je právě pšenice. Dolar totiž posílil oproti koši 10-ti významných světových měn nejvýše od konce roku 2004. Vývoz pšenice dle posledních dat z týdne končícího 26. únorem klesl o 16 % ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Zároveň se zdá, že americká úroda pšenice není nikterak významně zasažena nízkými teplotami. Např. na U.S. Středozápadě jsou pole s pšenicí přikryta sněhem, což je paradoxně chrání proti příliš nízkým teplotám.

04.03.2015 Austrálie plánuje navýšit osevní plochy s pšenicí
V Austrálii se očekává navýšení osevních ploch s pšenicí až o 0,6 % na 13,89 milionů hektarů. Austrálie je pátým největším pěstitelem této zrniny na světě. Tamní zemědělský úřad odhaduje, že v období 2015-2016 celkový objem australské produkce může dosáhnout 24,4 milionu tun oproti 23,6 milionu tun, které se sklidily v předchozím roce. Podle amerického Ministerstva zemědělství celkový světový vývoz pšenice může v hospodářském roce 2015-2016 klesnout na 707 milionů tun oproti 720 milionům tunám roku minulého. Cena futures kontraktů na pšenici specifikace zde včerejší obchodování na burze CME zakončila na úrovni 506 centů za bušl.

02.03.2015 Pšenice posílila nejvíce za poslední 3 týdny
Páteční seance v Chicagu znamenala pro aktuální květnové kontrakty na pšenici největší růst za uplynulé 3 týdny v důsledku velmi nízkých teplot v některých částech USA. V centrální a jižní části Velkých Plání byly tento víkend teploty až -12 stupňů Celsia pod běžným průměrem v tomto období. Nízké teploty pravděpodobně budou pokračovat i na začátku tohoto týdne. Panují tak obavy z poškození úrody pšenice. Květnová pšenice na CBOT v pátek uzavřela o 2,5 % výše na úrovni 513 centů za bušl. V souhrnu celého února je však pšenice jen o pouhá 2 % výše poté, co v lednu dramaticky oslabila o 15 %.


Hodnocení => průměr 067
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář