- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Cena potravinářské pšenice stoupá
Nedá mi to nereagovat na článek Ceny potravinářské pšenice stoupají, zveřejněný v Zemědělci č. 4/2015.
Ceny potravinářské pšenice navzdory loňské vysoké úrodě stoupají. Největší obchodníci s obilím v Česku prodávají od ledna tunu za 4800 Kč a v únoru podle odhadů cena vzroste na pět tisíc korun.
Růst cen obilí způsobí zdražení mouky a následně pekárenských výrobků. Informoval o tom předseda Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Podle agenturních informací má však většina velkých pekáren s řetězci dlouhodobé smlouvy, a úpravy ceníků tak nejméně do žní nelze příliš předpokládat. Podražit by mohly spíše menší pekárny, které nejsou v tvorbě cen závislé na supermarketech.
„Příčinou je růst evropských a světových cen. V Evropě se ceny postupně vyrovnávají a největší vliv má burza MATIF Paříž,“ uvedl Chochole. Rozdíly v jednotlivých regionech Evropy se různí na základě vzdálenosti k námořním přístavům. „U nás ceny ovlivňuje i kurz koruny vůči euru,“ dodal.
Lídrem trhu s pšenicí jsou podle mlynářů exportní organizace. Druhým největším odběratelem jsou výrobci krmiv, potravinářské zpracování je až na třetím místě.
„Je jasné, že růst cen potravinářské pšenice o 15 procent musí ovlivnit ceny mouky, a tím i pekárenských výrobků,“ podotkl Chochole.
Promítnutí nákladů na suroviny do cen výrobků je podle něj nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti mlýnů a pekáren do budoucnosti.
Jaroslav Chochole ze Společenstva mlynářů a pekařů v ČR naznačuje, že pekaři budou muset zdražit své výrobky, protože cena potravinářské pšenice roste, dnes je okolo 4 800 Kč/t. Z toho vyplývá, že za možné zdražení pečiva budou opět zodpovědní zemědělci.
Stejná situace se odehrála asi před čtyřmi roky, kdy se cena pšenice vyhoupla přes 6 000 Kč/t. Tento nárůst se týkal pouze jednoho roku, poté cena opět klesla. Při tomto navýšení ceny potravinářské pšenice měli pekaři stejnou „oprávněnou“ argumentaci. Žiju v malém městě a zvýšení ceny bochníku chleba bylo z 26 Kč na 29,90 Kč. Proč tedy následující rok při snížení ceny pšenice nezlevnili také pekaři? Nemohu pochopit, že tak velké zdražení pekařských výrobků je zdůvodňováno navýšením ceny pšenice.
Cena chleba vzrostla téměř o čtyři koruny, přestože cena pšenice v chlebu vzrostla o 1,70 Kč. Tento výpočet vychází z toho, že v pečivu je 20 % vody a pšenice má výmelnost okolo 70 %. V bochníku chleba je cena pšenice 6,80 Kč, v rohlíku 24 haléřů při ceně pšenice 4 800 Kč/t. Při navýšení ceny například až na 6 000 Kč/t je cena pšenice v chlebu 8,50 Kč a v rohlíku 28 haléřů. Ale opět musím upozornit, že pečivo bylo zdraženo před čtyřmi roky a od té doby se jeho cena nesnížila.
František Krejčí, Telč-Studnice, ASZ Jihlava