Renata Šarjaková, 5. září 2014
Výsledky agrárního zahraničního obchodu ČR za 1. pololetí roku 2014

Český statistický úřad zveřejnil 6. srpna 2014 první předběžná data o zahraničním obchodě za 1. čtvrtletí roku 2014.

 

Obrat agrárního zahraničního obchodu (AZO) ČR se v 1. pololetí roku 2014 meziročně zvýšil o 17,8 mld. Kč, tj. o 10,9 %, přičemž větší měrou k tomuto přírůstku přispěla strana vývozu. Jeho hodnota meziročně vzrostla o 11,0 mld. Kč, tj. o 14,5 %, na 86,8 mld. Kč, zatímco na straně dovozu došlo ke zvýšení o 6,8 mld. Kč, tj. o 7,9 %, na 93,4 mld. Kč.

Vlivem výše uvedeného vývoje došlo v 1. pololetí roku 2014 k meziročnímu poklesu záporné bilance českého AZO o 4,1 mld. Kč na 6,6 mld. Kč, což je od vstupu ČR do EU jednoznačně nejnižší hodnota. Stupeň krytí dovozu vývozem dosáhl ve stejné době mimořádných 92,9 %, viz tabulka.

Hodnota pasivní bilance agrárního obchodu ČR s ostatními členy EU 28 činila v 1. pololetí roku 2014 neobvykle nízkých 461,4 mil. Kč, zatímco v 1. pololetí roku předchozího dosahovala 5,0 mld. Kč - meziročně tak došlo ke zlepšení o mimořádných 4,5 mld. Kč.

V českém AZO se třetími zeměmi se v meziročním porovnání bilanční pasivum naopak mírně zvýšilo, a to o 366,8 mil. Kč na 6,2 mld. Kč. Již třetí rok po sobě vykazuje ČR v 1. pololetí výraznější bilanční schodek v AZO s mimounijními zeměmi nežli s unijními.

Český AZO v 1. pololetí let 2009 až 2014 (v mil. Kč)


Na meziročním zlepšení bilance českého AZO se v 1. pololetí roku 2014 podílel zejména nárůst aktivní bilance u pšenice (o 2,6 mld. Kč), dále cigaret, semen řepky, nezahuštěného mléka, přípravků určených k výživě zvířat a piva. Všechny tyto komodity patří v současné době k hlavním českých exportním položkám a s výjimkou pšenice a řepky zaznamenaly meziroční nárůst průměrných jednotkových vývozních cen. Zmiňovaná zvýšení bilančních aktiv byla zpravidla způsobena meziročně vyššími hodnotami vývozů (ať už doprovázenými méně výrazným nárůstem nebo poklesem hodnot dovozů), pouze u řepkového semene se projevila především meziročně nižší hodnota dovozu, a to ze Slovenska. Hodnota vývozu pšenice a nezahuštěného mléka vzrostla ve sledovaném období především do Německa.

Naproti tomu u vepřového masa a sýrů (vč. tvarohu), tj. dvou hlavních dovozních komodit, došlo ve sledovaném období k nejvýraznějšímu prohloubení pasivní bilance. V případě těchto komodit se projevil zejména nárůst hodnoty importu při současném jen mírném nárůstu hodnoty exportu. Import obou komodit vzrostl v první řadě z Německa, a dále u vepřového masa ze Španělska a u sýrů z Polska. Nárůst hodnoty těchto dovozů podpořily meziročně vyšší ceny, a to zejména v případě sýrů (dovoz sýrů z Polska množstevně stagnoval, zatímco hodnota tohoto dovozu vzrostla o 10 %).

V teritoriálním pohledu se bilance českého AZO v 1. pololetí roku 2014 meziročně zlepšila především vůči Německu (snížení pasiva o 2,4 mld. Kč) a Slovensku (nárůst aktiva o 1,3 mld. Kč). Naopak nejvýraznější zhoršení bilance, resp. nárůst schodku, vykázal český agrární obchod s Nizozemskem (o 720,2 mil. Kč, tj. o 17,7 %). V obchodě s Polskem, které patří k třem hlavním dodavatelům, ale i odběratelům agrárního zboží do/z ČR, došlo k mírnějšímu nárůstu pasiva o 358 mil. Kč (o 7,3 %).

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »


Hodnocení => průměr 094
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář