Renata Šarjaková, 8. srpen 2014
Burzovní zpravodajství - ROPA 2014 II

Burzovní zpravodajství - ROPA 2014 II

07.08.2014 Poprvé po deseti letech zřejmě klesne spotřeba nafty v Číně

Pokles reálné spotřeby může signalizovat zpomalení čínské ekonomiky více než ukazují oficiální statistiky. Nedávné ekonomické údaje země naznačily, že druhá největší ekonomika světa znovu získává na síle díky zavedeným stimulačním opatřením. Nicméně neočekávaná slabost sektoru služeb znamená, že oživení je stále křehké. Prodej motorové nafty zajišťují z devadesáti procent dvě státní společnosti Sinopec Corp. a PetroChina. Ty ovšem podle agentury Reuters na otázky týkající se poklesu spotřeby nereagovaly. V dubnu společnost PetroChina uvedla pokles spotřeby nafty za první čtvrtletí o 15,4 procenta proti stejnému období loňského roku na celkových 17,95 miliónu tun. Poradenská společnost IHS CERA očekává, že se čínská spotřeba motorové nafty letos sníží o 0,4 procenta. 

05.08.2014 Cena ropy WTI včera posílila o 0,4 %
Cena západotexaské ropy WTI se včera odrazila z 6-ti měsíčních minim. Hlavním důvodem je pokračující napětí v Iráku a také že pokles ceny WTI o více jak 4 % minulý týden byl příliš velký a vyvolal spekulaci na opětovný růst. Povstalci z Islámského státu, odnože teroristické skupiny al-Kajda, převzali kontrolu nad 2 ropnými polemi a několika převážně kurdskými městy na severu Iráku. Cena WTI s termínem dodání v září včera posílila o 0,4 % na závěrečných 98,29 USD za barel.

04.08.2014 Kurdům soud v Texasu vrátil tanker
Kurdům se podařilo realizovat prodej ropy z tankeru, který byl předběžně zadržen texaským soudem po žalobě Irácké vlády kvůli nelegálnosti takového prodeje. Soud uznal, že prodej kurdské ropy je v souladu s Iráckou ústavou. Kurdská regionální vláda v Iráku v současné době produkuje 125 000 barelu ropy denně a plánuje nevýšit do konce roku kapacitu na 400 000 barelů.

04.08.2014 V Libyi po raketovém útoku stále hoří obrovské zásobníky PHM
V Libyi stále hoří zásobníky s 22 milióny galony pohonných hmot blízko libyjského mezinárodního letiště, které byly zasaženy během nejtěžších bojů od roku 2011. Milice bojují kvůli získání kontroly nad různými částmi hlavního města. Výbuch zásobníků by měl devastující účinek v okruhu 4 kilometrů a vyvolal by rozsáhlou ekologickou a humanitární katastrofu. Libye v současné době i přes pokračující boje produkuje 500 tisíc barelů ropy denně. Země má největší zásoby ropy v Africe.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 081
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář