Renata Šarjaková, 18. říjen 2013
Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2013 II

Burzovní zpravodajství - PŠENICE 2013 II

17.10.2013 Graf dne: Cena pšenice zastavuje klesající trend
Jak ukazují data amerického ministerstva zemědělství, v letošním roce USA exportují o 40 procent pšenice více než vloni. Za tímto stavem stojí především rostoucí poptávka Brazílie a Číny. Navíc kvůli chladnému jarnímu počasí klesá americká produkce. USDA odhaduje, že pokles bude o 7 procent pro hospodářský rok, který končí 31. května. Cena futures kontraktu na pšenici na burze CBOT (Chicago Board of Trade) vzrostla o 8,6 procenta od 5. září, kdy byla na čtrnáctiměsíčním minimu. Při současném tempu dosáhne brazilský import z USA dvacetiletého maxima ke konci května 2014. Brazílie má rezervované objednávky na 2,46 milionů tun pšenice, což je zhruba pětinásobek objednávek z loňského roku. Čína se zavázala nakoupit 3,93 milionů tun , což je téměř trojnásobek oproti loňskému stavu. Více

11.10.2013 Pšenice zlevnila potřetí v řadě na týdenní minimum
Cena pšenice na chicagské burze CBOT během včerejší obchodní seance propadla na týdenní minimum. Stalo se tak krátce poté, co Egypt, který je jinak největším dovozcem pšenice na světě, zrušil tendr na nákup této komodity. Dle tamního Úřadu pro zásobování komoditami byly všechny cenové nabídky v tendru příliš vysoké, na to že mělo jít o nejméně 60 000 tun pšenice. Prosincové kontrakty ve čtvrtek uzavřely o 0,7% níže na ceně 685,50 centů za bušl. Dnes v 8:17 našeho času pokračuje ve zlevňování až na 682,5 centů za bušl. Za celý uplynulý měsíc, září, zdražila pšenice v souhrnu o 3,7%.

04.10.2013 Cena pšenice na americké burze na tříměsíčních maximech
Možnost, že přívalové deště ohrozí sklizeň v Rusku a na Ukrajině vyhnaly cenu pšenice na tříměsíční maxima. Cena vzrostla během včerejšího obchodování na 6,98 dolarů za bušl, což je nejvíce od 24. června. Cena pšenice vzrostla o 8 procent od 12. září v důsledku spekulací o tom, že se sníží produkce v oblastech okolo Černého moře až o 30 procent.

30.09.2013 Pšenice v minulém týdnu vydatně posilovala
Cena pšenice rostla bez přestávky celých pět dní v řadě za sebou. Za celý týden si díky tomu připsala 5%. Nyní se tak její cena pohybuje blízko úrovní, kde byla naposledy 17. července. Nejvíce ke zdražení pšenice přispěl U.S. vládní report, dle kterého se americkým farmářům velmi dařilo vyvážet tuto zrninu do světa. V týdnu končícím 19. zářím prodali U.S. vývozci 620 212 tun pšenice. To je růst o značných 44% ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Největšími odběrateli americké pšenice byly Čína a Brazílie. Ke zdražení pšenice však přispívalo i mrazivé počasí v Argentině. To s velkou pravděpodobností způsobilo v urité míře poškození tamní úrody. Prosincová pšenice v pátek na chicagské burze CBOT zakončila na ceně 683 centů za bušl.

27.09.2013 Vyšší poptávka pomohla pšenici
Futures kontrakty na pšenici včera posilovaly čtvrtým dnem v řadě a dosáhly dvouměsíčních maxim. To vše krátce po zveřejnění vládního reportu, dle kterého se U.S. farmářům lépe dařilo vyvážet pšenici do Číny i Brazílie. Vývozci prodali v týdnu končícím 19. zářím 620 212 tun pšenice. To je o masivních 44% více než ve stejném období v loňském roce. Hlavními odbytišti byly, jak už bylo zmíněno, Čína a Brazílie. Růst pšenice v předchozích dnech byl pak způsoben hlavně mrazy v Argentině, které v uplynulém týdnu pravděpodobně poškodily tamní úrodu. Prosincové kontrakty na pšenici včera na chicagské CBOT zakončily o 1,2% výše na ceně 678,25 centů za bušl.

19.09.2013 Vyšší export táhne cenu pšenice třetím dnem vzhůru
Podruhé za sebou posílil v rámci včerejšího dne na burze CBOT spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Důvodem byly známky rostoucí poptávky po amerických zásobách poté, co ceny klesly na 14-ti měsíční minimum. Podle údajů USDA se objem pšenice na export prověřené v týdnu k 12.9. oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 56% na celkových 46,024 miliónů bušlů. Celkový prodej pšenice z U.S. v období od 1.června do 5.září vzrostl oproti loňskému roku o 38% na celkových 602 miliónů bušlů. Nízké ceny odradily farmáře od prodávání, následkem čehož začaly zásoby pšenice v U.S. ubývat. Futures na pšenici s prosincovým termínem dodání posílil v rámci včerejší obchodní seance o 0,5% na uzavírací cenu 646,5 centů za bušl. V růstu pak pokračuje pšenice také v rámci dnešního dne, prozatím o 10,5 centů na 657 centů za bušl.

10.09.2013 Pšenice níže kvůli nižšímu zájmu o americkou úrodu
Futures kontrakty na pšenici zlevnily včera poosmé z devíti obchodních seancí. Důvodem je, že levnější produkce této zrniny ze strany Ruska, Rumunska a Francie způsobuje nižší konkurenceschopnost té z USA. Nejnověji přišla zpráva o zakázce Egypta. Tato země zakoupila 60000 tun pšenice za cenu 251 USD za tunu z Rumunska. V tomto tendru, dle Hlavního úřadu pro zásobování komoditami v Egyptě, padly návrhy na ceny v rozpětí 242 až 260 USD za tunu. Vše ze strany evropských zemí, Ukrajiny a Ruska. Tyto ceny jsou až o 25 USD za tunu nižší než jsou vývozní ceny pšenice z USA. Prosincová pšenice včera na chicagské CBOT zakončila den o 1% níže na hodnotě 641,25 centů za bušl.


Hodnocení => průměr 104
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář