František Mariánek, 1. říjen 2013
Ministerstvo zemědělství získalo pro zemědělce 850 milionů korun
Ministerstvo zemědělství poskytne zemědělcům podporu 850 milionů korun z prostředků, které se resortu podařilo ušetřit. S přesunem financí tento týden souhlasila vláda.
 Z celé částky bude 80 milionů korun využito pro financování národní doplňkové platby TOP-UP, na posílení rozpočtu národních dotací do zemědělství půjde 570 milionů korun a k zajištění dotací pro programy Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) bylo vyčleněno 200 milionů korun.

Největší díl z ušetřených peněz využije Ministerstvo zemědělství na zlepšení situace potravinářského sektoru a posílení chovů prasat a drůbeže.

„Částku 570 milionů korun použijeme na podporu oblastí, které to nejvíce potřebují. Dotace získají zejména chovatelé prasat a drůbeže, včelaři a pěstitelé chmele. Navýšením národních podpor pomůžeme zvýšit konkurenceschopnost našich zemědělců,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Národní podpory tak budou letos o více než 45 milionů korun vyšší než loni. V roce 2012 dostali zemědělci v národních podporách 1 300 274 000 korun, letos to bude 1 345 863 000 korun.
Zdroj: MZe

  Země se liší v názoru na označování potravin
O tom, že se označování některých potraviny skládajících se pouze z jedné složky (maso, mléko a podobně) bude měnit tak aby více vypovídalo o původu potravin již bylo rozhodnuto. Nařízení vstoupí v platnost v na jaře roku 2015. Jak však bude toto označení konkrétně vypadat a kolik informací přinese spotřebitelům není dosud jasné.

Momentálně o konkrétních návrzích jedná stálý výbor pro potravinový řetězec a zdraví zvířat. Ve hře jsou tři návrhy z nichž ten nejminimalističtější je označení EU versus Ne-EU. K tomuto způsobu se přiklání země, jež uvnitř EU exportují a obávají se zhoršeného přístupu na některé trhy. Druhý návrh, který podporuje většina zemí (včetně ČR) by zavedl označení zemí, kde bylo zvíře chováno a zemí porážky. Třetí, nejobsáhlejší návrh počítá se stejným způsobem označování, jak byl zaveden u hovězího masa: místem narození, chovu i porážky. Přestože tuto verzi podporuje menší množství zemí, jsou to právě ty, které hrají významnou roli v utváření zemědělské politiky: Španělsko a Francie.

Studie nákladů ukázala, že označování podle první verze by v podstatě neznamenalo žádné dodatečné náklady, druhá verze by u vepřového masa znamenala zvýšení nákladů přibližně o 1,5% a poslední návrh ve dvojnásobné výši. Hlasování na stálém výboru je očekáváno v polovině listopadu.
Zdroj: COPA-COGECA

Obilí by měl být dostatek
Dobrá sklizeň v České republice signalizuje, že ceny obilovin by se v letošním roce měly držet výrazně níž než tomu bylo v minulém roce. O cenách však rozhoduje především světový trh a proto je třeba sledovat i ten.

Mezinárodní obilnářská rada (IGC) ve svém posledním odhadu situace také přináší pro chovatele monogastrů dobré správy. Světová produkce obilovinby oproti loňskému roku měla stoupnou přibližně o 8%. Pokud k tomu přičteme mírný nárůst spotřeby (cca. 4%) zdá se, že se zvýší extrémně nízké zásoby a obchodování se dostane do racionálnější polohy než ve vypjatém roce 2012/2013.

Situace u sóji je složitější. I přes poslední informace z USA o snížení výnosů bude zřejmě letošní rok mezi výnosově dobrými léty a produkce sóji v jihoamerických zemích neustále roste. Celková produkce by tak měla být rekordní. Dramaticky se však zvedá poptávka po sóje - především z oblasti jihovýchodní Asie. Samotná Čína letos doveze přibližně o 14% sóji více. Situace na trhu s touto významnou bílkovinnou komoditou tak zřejmě zůstane poměrně napjatá.
Zdroj: IGC

Africký mor prasat blízko EU
Z Běloruska byla hlášena dvě nová ohniska arického moru prasat (AMP). V jednom případě našli lovci tři uhynulé divočáky, u nichž analýza prokázala nákazu. Druhý případ je však pro chovatele mnohem zajímavější a znepokojivější. Veterinární orgány zaznamenaly výskyt AMP na soukromé farmě blízko města Grodno. To se nachází jen několik málo kilometrů od polských hranic - tedy od hranic Evropské unie.

Místní orgány neuvedly kolik zvířat na mor uhynulo a kolik jich bylo povinně poraženo, v oblasti však byly uzavřeny i další farmy a všechna zvířata z nich byla utracena. Jako odpověď na šíření moru by mohlo Bělorusko přijmout výrazné zpřísnění podmínek chovu prasat. Vláda plánuje zavést nové podmínky pro biosecurity. Mimo jiné se mluví i o povinnosti nakupovat krmiva pouze od dodavatelů, kteří mají certifikaci biologické bezpečnosti provozu.
Zdroj: PigProgress

Zpracováno SCHP 27.září.2013
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz


Hodnocení => průměr 074
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář