Renata Šarjaková, 27. září 2013
Burzovní zpravodajství - ROPA 2013 II

Burzovní zpravodajství - ROPA 2013 II

 

26.09.2013 Ropa opět níže, tentokrát kvůli zásobám
Ropa WTI i včera pokračovala v nezvykle dlouhé sérii poklesů, kterých je tak již 5 v řadě. Cena se díky tomu propadla nejníže od 9. srpna. Na vině byl nečekaný růst komerčních zásob ropy v USA. Dle včerejšího reportu vzrostly zásoby o 2,64 milionů barelů. Medián očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg byl naopak pokles zásob o 1 milion barelů. Vyšší zásoby mohou být způsobeny i nižší spotřebou benzínu v USA, jehož spotřeba, dle stejného reportu, klesla v minulém týdnu o 2% na 8,85 milionů barelů denně. Listopadová ropa včera na CME zakončila den o 47 centů níže na ceně 102,66 USD za barel.

25.09.2013 Ropa WTI opět zlevňovala
Černé zlato zaznamenalo čtvrtý ztrátový den v řadě za sebou a dosáhlo díky tomu osmitýdenních minim. Důvodem byly známky zklidnění napětí mezi USA a Íránem. Ještě včera panovala naděje na setkání amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho íránského protějšku Hassana Rúháního na půdě OSN. Ke schůzce sice nakonec nedošlo, nicméně Rúháního včerejší projev v OSN byl smířlivý. Byla mimo jiné zmíněna připravenost za určitých podmínek jednat o íránském jaderném programu. Listopadová ropa WTI na to zareagovala včera na CME zlevněním o 46 centů na 103,13 USD za barel.

24.09.2013 Ropa na šestitýdenním minimu
Cena ropy WTI včera zlevňovala třetím dnem v řadě a i díky tomu si sáhla na šestitýdenní minimum. Stálo za tím především uklidnění situace v Sýrii. Jak čas plyne, je stále více zřejmé, že k vojenskému úderu na síly Bašára Asada pravděpodobně nedojde. Tedy alespoň v nebližší době ne. Dohoda o odevzdání chemických zbraní je totiž v tuto chvíli brána jako víceméně hotová věc. Ke zlevnění ropy přispělo i obnovení provozu několika ropovodů v Nigérii poškozených vandalismem a zloději. Ropa WTI tak včera na CME zakončila o 1,16 USD níže na ceně 103,59 USD za barel.

23.09.2013 Ropa v závěru týdne zlevnila
Cena černého zlata v uplynulém týdnu na chvíli pokořila i hranici 108 USD za barel. Stalo se tak v reakci na to, že Fed nijak nesnížil objem kvantitativního uvolňování a to tak stále pokračuje tempem 85 miliard USD měsíčně. Nicméně to byl jediný skutečný důvod proč cena ropy WTI ve středu a během čtvrtka posilovala. Závěr týdne již byl ve znamení obratu směrem ke zlevňování a týden tak ropa uzavřela ve ztrátě. Ukázalo se totiž, že výrazně vzrostla produkce ropy stran Libye. Ve čtvrtek minulý týden byla produkce ropy v Libyi až 5x větší než dříve v tomto měsíci. Takto rychlé obnovení kapacit bylo poměrně nečekané. Zároveň přišly zprávy i o rostoucí produkci v Iráku. Listopadová ropa WTI v pátek na CME zakončila na ceně 104,75 USD za barel. To je o 1,11 USD níže oproti čtvrtku.

20.09.2013 Ropa v reakci na obnovení produkce ropy v Libyji oslabila o 1,42 USD
Počtvrté v pěti posledních dnech oslabil v průběhu včerejší seance na burze Nymex spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Jednalo se především o reakci na pokračující růst produkce ropy v Lybiji a souhlas syrského prezidenta Bašára Asada se zpřístupněním skladů chemických zbraní mezinárodním inspektorům. Ropa oslabila o 1,6% poté, co libyjská ropná pole El Feel a Sharara po stávkách z počátku týdne opětovně nastartovaly produkci a tlačí na rychlé dosažení průměrných denních hodnot. Futures na WTI americkou lehkou ropu s listopadovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance o 1,42 USD na uzavírací cenu 105,86 dolarů za barel.

19.09.2013 Ropa WTI zažila největší nárůst za poslední tři týdny
Cena ropy WTI vystoupala na nejvyšší úrovně za posledních sedm dní v reakci na to, že Fed nesnížil objem kvantitativního uvolňování. Celkově cena americké ropy vzrostla během středeční obchodní seance téměř o procento, což je největší růst za poslední tři týdny. Ropa Brent posílila o 0,6 procenta. Zásoby ropy v USA, které klesají již jedenáctým týdnem v řadě, podle středečních statistik spadly na nejnižší úrovně od března 2012. Zásoby ropy v USA se snížily o 4,37 miliónu barelů na 355,6 miliónu barelů v týdnu končícím 13. září.

12.09.2013 Produkcia ropy v USA je najvyššia od mája 1989
Ministerstvo energetiky USA dnes uviedlo, že v prvých siedmich septembrových dňoch sa priemerná produkcia ropy v krajine zvýšila o 124 tisíc barelov (1,6 percenta) na 7,745 milióna barelov. Naposledy bola americká ťažba takto vysoká v máji 1989. Ministerstvo odhaduje, že v budúcom roku by sa produkcia mohla zvýšiť až na 8,4 milióna barelov denne. Vďaka tomu by dovoz ropy mohol v budúcom roku prepadnúť na 5,4 milióna barelov denne z 12,5 milióna v roku 2005. Spojené štáty sú v súčasnosti najväčším exportérom ropných produktov na svete. Cena októbrového kontraktu ropy WTI dnes stúpa o 0,8 percenta na 108,4 USD za barel.

11.09.2013 Zásoby ropy v USA poklesly méně, než se očekávalo
Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu končícím 6. záři poklesly o 200 tisíc barelů. Analytici oslovení společností Platts očekávali pokles o 2,2 milióny barelů. Trh s ropou WTI na zveřejnění stavu zásob ropy reagoval propadem ceny. Data indikují, že se blíží konec tento rok výjimečně dlouhé motoristické sezóny v USA. Ropa WTI oslabila během posledních dvou seancí z úrovně 110 dolarů za barel na úroveň 107. Ropa Brent byla citlivější na ukončení napětí v Sýrii a znehodnotila ze 116 na 110 dolarů za barel.

11.09.2013 Ropa níže díky ustoupení od plánu na úder v Sýrii
Ropa WTI včera uzavřela den se ztrátou díky určitému zklidnění situace ohledně plánovaného útoku na syrské cíle. USA se rozhodly, že tedy prozatím od vojenského řešení ustoupí. Stalo se tak poté, co Sýrie akceptovala ruský plán, dle kterého mají být všechny syrské chemického zbraně odevzdány, aby bylo zabráněno jejich opětovnému použití. Obavy z možného přerušení zásobování ropou v případě vojenského úderu tedy prozatím mizí. Říjnová ropa WTI včera na CME oslabila o 2,13 USD na 107,39 USD za barel.

09.09.2013 Ropa je stále pod tlakem Sýrie
Cena černého zlata se i nadále drží vysoko, uplynulý týden uzavřela opět výše než ten předchozí. Asi již ani nemá smysl připomínat, že za vším stojí napjatá situace v Sýrii. Stále panuje mnoho napětí a nejasností ohledně případného útoku na režim Bašára Asada. USA a Francie jsou v tuto chvíli připraveni zaútočit. Naopak Velká Británie, významný spojenec USA, z úmyslu podílet se na vojenském úderu odstoupila. Neústupnými odpůrci jakéhokoliv vojenského zásahu jsou naopak Čína a především Rusko. Rusko by považovalo případný útok na Sýrii bez schválení Organizace světových národů za jednostrannou agresi a je připraveno Sýrii pomoci např. zasláním dalších zbraní. K vyjasnění situace nepřispělo ani soukromé setkání amerického prezidenta Obamy s jeho ruským protějškem Putinem. Obavy, že případný konflikt v regionu by znamenal výpadek v zásobování ropou, stále tlačí na růst ropy. Říjnová ropa WTI v pátek zakončila obchodní seanci na CME na ceně 110,53 USD za barel.

05.09.2013 Ropa reaguje na nejistotu kolem útoku na Sýrii oslabením
Pokles ceny provázel včerejší vývoj ceny nejaktivnějšího futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu. Ropa oslabením o 0,8% reagovala na rozhovory kolem plánované vojenské akce Spojených států v Sýrii a námitky proti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten prohlásil, že Rusko nepodpoří žádný zásah proti syrskému režimu do té doby, dokud nebude mít podporu Organizace spojených národů a dokud nebudou doloženy přesné důkazy o tom, že syrská vláda použila proti povstalcům chemické zbraně. Do té doby bude Rusko jakoukoliv akci proti Sýrii považovat za jednostrannou vojenskou agresi. Zmíněné tak dalo vzniknout spekulacím, podle kterých je budoucnost přemýlané vojenské akce Spojených států nejistá. Futures na WTI ropu s říjnovým termínem dodání oslabil o 1,31 USD na uzavírací cenu 107,23 dolarů za barel.

04.09.2013 Aukce těžby v brazilském ropném poli Libra začne 21. října
Brazilská vláda včera potvrdila, že 21. října bude pořádat aukci těžebních povolení na ropném poli Libra. Ložisko bylo objeveno v roce 2007 pod mořským dnem Atlantického oceánu na jihovýchodním pobřeží Brazílie. Odhaduje se, že zásoba vytěžitelné ropy v této oblasti je 8 až 12 miliard barelů ropy. Pokud bude toto množství potvrzeno, bude se jednat o vůbec nejrozsáhlejší mořské ropné naleziště a Brazílie by se stala jedním z deseti největších producentů ropy na světě. Brazilský těžební regulátor (ANP) uvedl, že na rozvoj tohoto pole bude nutné vynaložit 174 miliard dolarů, protože těžba v daných podmínkách bude velmi náročná.

04.09.2013 Ropa včera reagovala na dění kolem Sýrie růstem
Nárůst ceny zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Nymex spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Ta zmíněným reagovala na známky podpory vojenského útoku proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada ze strany amerického kongresu. V průběhu včerejšího dopoledne černé zlato prudce posílilo poté, co agentura Reuters přinesla zprávu, podle které ruské radary zaznamenaly odpálení dvou raket ve Středozemním moři. Následně Izrael prohlásil, že se jednalo o odpalovací test v rámci společného cvičení se Spojenými státy. Futures na ropu s říjnovým termínem dodání posílil v rámci včerejší seance o 89 centů na uzavírací cenu 108,54 dolarů za barel.

02.09.2013 Ropa WTI i Brent třetí den oslabuje
Cenu ropy WTI i Brent výrazně posílilo avízované rozhodnutí USA provést rychlý úder proti Assádově režimu v Sýrii. Cena ropy typu WTI ve středu vyšplhala na 18-ti měsíční maxima, když dosáhla k hranici 112 dolarů za barel. Ještě více posilovala ropa Brent, která ve středu překonala hranici 117 dolarů za barel. Hlavní růstový faktor byly obavy z přerušení zásobování ropou ze Středního východu. V průběhu týdne Rusko i Čína opakovaně varovaly USA, že útok na Sýrii je pro západ „extremně nebezpečný“. Syrský ministr zahraničí Walíd al-Mualím uvedl, že při případném útoku na Sýrii by mohl být agresor překvapen syrskou obranou. V pátek přišly USA o významného spojence, když zákonodárci ve Velké Británii zamítli Cameronův návrh na vojenské zapojení Británie v Sýrii. V sobotu potom unikla informace z americké administrativy, že Barak Obama zaútočí na Sýrii pouze se souhlasem Kongresu USA. Kongres by měl o útoku na Sýrii rozhodnout 9. září. Francouzský prezident Hollande prohlásil, že Francie USA podpoří i bez hlasování parlamentu. Tyto faktory výrazně uklidnily trhy a způsobily značný propad cen ropy. Ropa WTI i Brent třetí den oslabuje. Ropa Brent se obchoduje o tři dolary levněji oproti vrcholu, který dosáhla minulou středu.

02.09.2013 Produkcia ropy v Rusku je rekordne vysoká
Podľa predbežných údajov Ministerstva energetiky sa v auguste vyťažilo v Rusku 10,52 milióna barelov ropy denne, čo je maximum v postsevietskej ére a o 1,4 percenta viac oproti minulému roku. Export ropy z krajiny napriek tomu poklesol o 8,1 percenta na 4,9 milióna barelov denne. Ťažba zemného plynu vzrástla o 6,7 % na 1,54 milióna kubických metrov denne. Ruské ropné spoločnosti investovali v uplynulých rokoch do rozvoja polí a v súčasnosti sa snažia využiť relatívne vysoké ceny tejto komodity na globálnom trhu. Cena typu Brent dnes stagnuje na úrovni 114 USD za barel.


Hodnocení => průměr 100
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář