- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Údaje o mléku polopravdou
Zkreslování faktů a využívání jen části pravdy ze zdrojů Českého statistického úřadu popudilo zemědělce. Na výsledky šetření statistiků totiž reagoval předseda Českomoravského svazu mlékárenského Ing. Jiří Kopáček na nedávné tiskové konferenci v centrále Agrární komory ČR polopravdou.
Problém růstu cen byl zjednodušený
Hlavní producentské a chovatelské organizace proto považují celou záležitost růstu cen mléčných výrobků na pultech obchodu za velmi zkreslenou a pokusily se ji vysvětlit. Jaká fakta předkládají Svaz chovatelů českého strakatého skotu slovy jeho ředitele doc. Dr. Ing. Josefa Kučery a zástupců jedné z největších odbytových mlékařských organizací Mlecoop - odbytové družstvo?
„Producenti mléka zásadně nesouhlasí se zjednodušením problému růstu ceny mléka a mléčných výrobků na pultech domácích obchodů. Tisková konference z letošního 26. srpna se snažila vysvětlit problémy, se kterými se potýká sektor mléka v České republice, ale i v evropském a světovém měřítku.
Cena mléka, kterou dostávají čeští farmáři, je jednou z nejnižších v rámci Evropské unie, i když ceny produktů v obchodech jsou minimálně srovnatelné s okolními státy (minimálně o 70 haléřů na litr mléka).
Navíc je třeba otevřeně říci, že podíl producentů mléka na koncové ceně mléčných výrobků se v období let 2008 až 2013 téměř nezměnil. Například u polotučného trvanlivého mléka činil podíl farmářů 49,6 % v roce 2008, 46,2 % v roce 2012 a 46,8 % v prvním pololetí roku 2013. Podíl zpracovatelského průmyslu představoval 15,3 % v roce 2008, 12,9 % v roce 2012 a stoupl na 16,7 % na začátku roku 2013. Podíl obchodu na koncové ceně je relativně stabilní a ze zhruba 27 % v roce 2008 mírně klesl na 23,5 % v prvním pololetí 2013.
Negativní dopad na spotřebitelské ceny má také nárůst podílu DPH, který ve sledovaném období vzrostl z 8,2 % v roce 2008 na 13 % v roce 2013. Podobnou strukturu nákladů mají i ostatní mléčné výrobky.
Rezervy pro udržení přiměřené ceny mléka v obchodech by měly hledat především zpracovatelé a obchodníci.“
Mlékárny chtějí dražší mléko zahrnout do výrobků
K vyjádření zemědělců Jiří Kopáček dodává: „Mlékárny mohou mít problémy, pokud se jim nepovede promítnout dražší mléko do ceny svých výrobků. Na výrobních nákladech se cena suroviny podílí v průměru 75 až 80 procenty,“ vysvětlil. Může se prý ale stát to, že obchodníci nebudou chtít takové zvyšování cen připustit.
A jak jsou na tom ve vztahu k růstu cen mléčných výrobků supermarkety? Ty nestoudně zvyšují marže, v některých případech až ke 100 procentům, což je získávání peněz bez většího úsilí. I stát ale ovlivnil zdražování potravin zvýšením DPH. A mlékárny? Ty část mléka, co v České republice od zemědělců nakoupily, vyváží a prodávají v zahraničí za tamní cenu, tedy zhruba o 70 halěřů dráž. Vše má bohužel vliv na ceny mléčných výrobků na pultech, máslo je toho jedním z důkazů.
zdroj: Eugenie Línková