- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Burzovní zpravodajství
-
02.10.2012 Pšenice oslabila nejvíce za dva týdny
Včerejší zlevnění ceny pšenice, které bylo největší za posledních 14 dní je spojeno s dešťovými srážkami, které spadly v důležitých pěstitelských oblastech USA. Konkrétně déšť pomůže především úrodě ozimé pšenice ve státě Kansas, který je z hlediska pěstování této odrůdy pšenice v USA nejvýznamnější. V Kansasu spadlo v minulém týdnu čtyřikrát tolik srážek než je normální stav v tomto období. Prosincové futures na pšenici na burze CBOT díky tomu včera uzavřely o 2% níže na 884,25 centech za bušl.
19.09.2012 Pšenice zlevňovala druhým dnem
Futures kontrakty na pšenici včera v Chicagu oslabily druhým dnem v řadě díky dešťovým srážkám, které spadly na jihu amerických Great Plains. Zmíněné dešťové srážky by mohly pomoci úrodě v USA, kde je pšenice čtvrtou nejdůležitější zemědělskou komoditou co do velikosti úrody. V srpnu spadlo např. ve státě Kansas až čtyřikrát větší množství srážek než je v tomto ročním období běžné. Díky tomu mohou farmáři v tomto americkém státě začít s osevem ozimé pšenice již na konci září, což je nezvykle brzo. Prosincové futures na pšenici včera na CBOT oslabily o 1,7% na 863,50 centů za bušl.
06.09.2012 Pšenice oslabila kvůli nižší poptávce
Na třítýdenní minimum včera zlevnila cena futures kontraktů na pšenice v Chicagu. To vše kvůli očekávání nižší poptávky po této zrnině ze strany chovatelů dobytka. Ti nyní dávají spíše přednost levnější kukuřici, jakožto krmné směsi pro dobytek. Kukuřice je totiž nyní o 6,9% níže než 10. srpna, kdy se její cena dostala na rekordní maxima. Naopak pšenice ve stejném období oslabila jen o 3,7%. Prosincová pšenice včera na CBOT oslabila o 2,4% na finálních 867,75 centů za bušl.
29.08.2012 Pšenice ztrácela již pátý den po sobě
Nejdelší šňůru poklesů za posledních jedenáct měsíců zaznamenal trh s pšenicí poté, co se někteří zahraniční kupci odvrátili kvůli vysokým cenám od americké produkce. Například Egypt, který v USA tradičně nakupuje, před pár dny uzavřel kontrakty na dovoz 120 tisíc váhových tun pšenice z Ruska a 60 tisíc tun z Rumunska. Rusko vyváží pšenici i přesto, že tamější produkce bude kvůli suchům o 27 procent nižší než loni. I tak ale Spojené státy zůstanou nejvýznamnější světovým exportérem této komodity, následovány Austrálii, Kanadou a právě Ruskem. Kontrakt pšenice s termínem dodání v prosinci šel včera dolů o 0,7 procenta a uzavřel na 875,5 centech za bušl. Jednalo se o pátý pokles ceny v řadě, což je nejdéle od září minulého roku.
17.08.2012 Zprávy o poklesu ruských zásob podporují pšenici
Cena pšenice v průběhu dnešního obchodování míří opět vzhůru. Podporou jsou zprávy z Ruska o nízkých zásobách. Dále pak obavy z nepříznivého počasí v Austrálii, které by mohlo ohrozit tamní úrodu. Prosincový kontrakt posiluje o 0,9% na 8,895 dolaru za bušl. K 1.srpnu poklesly ruské zásoby obilovin a zrnin meziročně o 15%. Pozornost investorů přitahuje ovšem i Austrálie, kde by nepříznivé počasí mohlo ohrozit úrodu. ANZ Banking Group odhaduje pravděpodobnost vzniku klimatického jevu El Nino na 80%, což by vedlo k suchu a k nižší úrodě.
15.08.2012 Pšenice pokračovala v korekci
Již třetí obchodní seanci po sobě šla v úterý na burze Chicago Board of Trade dolů cena pšenice kvůli obavám, že kupci ze zahraničí budou mít v reakci na vysoké ceny nižší zájem o americkou produkci. Například Egypt oznámil, že nakoupil 60 tisíc váhových tun pšenice z Ruska za 313 dolarů za tunu a stejný objem z Ukrajiny za 313,88 dolarů za tunu. Americká společnost Cargill se přitom podle zdrojů agentury Bloomberg přihlásila do tendru s cenou zhruba o 30 dolarů za tunu vyšší. Prudký nárůst cen na CBOT způsobený suchy v klíčových pěstitelských oblastech Spojených států se navíc projeví i nižší poptávkou ze strany farmářů, kteří potřebují zrniny pro výkrm zvířat. Za poslední tři obchodní seance spadla cena pšenice o 7,4 procenta. Včerejší seanci na CBOT uzavřel prosincový kontrakt na hodnotě 858,25 centů za bušl.
23.07.2012 Pšenice se přiblížila úrovni čtyřletého maxima
Nárůst ceny na úroveň téměř čtyřletého maxima zaznamenala v průběhu minulého týdne pšenice na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME. Cenu pšenice ženou od poloviny letošního června vzhůru sucha v klíčových pěstitelských oblastech Spojených států. Podle údajů americké National Climatic Data Center jsou zmíněná sucha nejhorší od roku 1956. Podle posledních předpovědí mají být dešťové srážky v oblastech Velkých plání v U.S. v příštích deseti dnech zanedbatelné. Neobvyklá sucha sužují také úrodu v Austrálii a v Rusku. Nejaktivnější zářijový kontrakt pšenice posílil v průběhu minulého týdne celkově o 95,50 centů na bušl. V průběhu poslední obchodní seance minulého týdne dosáhla cena nejaktivnějšího kontraktu na pšenici až na 944,75 centů za bušl, nejvyšší úrovně od 21.srpna roku 2008. Od poloviny letošního června posílila cena pšenice již o 49 procent.
20.07.2012 Pšenice poskočila na několikaletá maxima
Nejhorší sucha v USA za posledních více než padesát let ženou vzhůru cenu pšenice a dalších zemědělských komodit. Podle posledních předpovědí mají být dešťové srážky v oblastech Velkých planin v příštích deseti dnech zanedbatelné. Cena pšenice na Chicago Board of Trade je díky tomu nejvyšší za poslední čtyři roky. Sucha sužují také úrodu v Austrálii a v Rusku. Zářijový kontrakt pšenice včera posílil na CBOT o 3,5 procenta na 935 centůza bušl. Denní maximum bylo až na úrovni 938 centů, což byla nejvyšší dosažená cena u nejaktivněji obchodovaného kontraktu od 21. srpna. Od poloviny června vylétla cena pšenice nahoru již o 49 procent.
18.07.2012 Pšenice nejvýše za 17 měsíců
Na sedmnáctiměsíční maxima se během úterního obchodování na Chicago Board of Trade vyšplhala cena pšenice. Cenu ženou vzhůru sucha v klíčových pěstitelských oblastech Spojených států. Od poloviny června již cena pšenice vzrostla o 41 procent. Podle údajů americké National Climatic Data Center jsou sucha nejhroší od roku 1956. Nejaktivněji obchodovaný zářijový kontrakt pšenice posílil o 0,5 procenta a uzavřel na 885 centech za bušl. Cena šla nahoru již pátou seanci v řadě. V průběhu dne se cena dostala až na 898,5 centů za bušl, nejvýše od 15. února 2011.
10.07.2012 Pšenice nejvýše za 14 měsíců
Cena pšenice během pondělního obchodování na Chicago Board of Trade opět rostla. Důvodem jsou přetrvávající sucha v oblastech Velkých plání. Nulové dešťové srážky zaznamenaly například pěstitelské oblasti v Severní Dakotě, která je nejvýznamnějším pěstitelským státem v rámci USA. Nejaktivněji obchodovaný zářijový kontrakt pšenice posílil v pondělí o 2,7 procenta na 828,25 centů za bušl. V průběhu obchodování se navíc cena vyšplhala až na 844,75 centů, což byla nejvyšší dosažená cena od 27. dubna 2011. Od konce května již cena pšenice vystřelila nahoru o 29 procent.
zdroj: Colosseum, a.s. »