- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Letošní neúroda zvedne ceny některých komodit
Světová neúroda s vlivem na ceny potravin nenechává v klidu ani slovenského premiéra, u nás se zdá, že tato otázka základních lidských potřeb ještě k naší vládě jaksi nedorazila. Klišé mnoha politiků totiž zní, že když ne z domácích zásob, tak z dovezených se dál bude sytit národ. Když ale není z čeho stále brát, pak starost může nepřipravené překvapit.
A toho se chce vyvarovat Agrární komora ČR, která opakovaně upozorňuje na průvodní jevy zahraničního výpadku úrody obilí, kukuřice, a tím pozvolné zdražování potravin, jako jsou především pečivo, ale i maso.
„V těchto souvislostech nastal už od května 2012 další pohyb cen některých agrárních komodit směrem nahoru. Dopad vln vysokých veder a sucha je katastrofální. A to nejen v Evropě, ale i v Severní Americe žene ceny nahoru nedostatek obilovin, ale i poptávka po komoditách pro potraviny a krmiva, kterým navíc nesmyslně konkuruje poptávka po komoditách na technické zpracování (například etanol),“ uvedl Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR minulý týden na tiskové konferenci v Pardubicích, den před zahájením agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
V USA není kukuřice vůbec, a tedy jako celosvětový exportér ovlivňuje svým výpadkem ceny krmiv a potažmo už tak drahého masa. Navíc výroba kukuřice v USA je postavena na odbytu do produkce etanolu. Na jeho výrobu byly investovány miliardy dolarů. A tak nejen američtí farmáři jsou víc než neklidní.
„Dnes USA kukuřici dováží z Brazílie a na Evropu, tradičního dovozce, asi nevyjde,“ vyjádřil své oprávněné obavy Veleba. V Evropě je podle něj suchem fatálně postižen jih - nejen obilí, ale i zelenina dostaly, lidově řečeno, pořádně na frak a budou chybět. Některé státy jako kupříkladu Chorvatsko vyhlásily stav přírodní pohromy. Výnosy kukuřice a slunečnice jsou zdecimované, v Maďarsku je to ztráta na úrodě na úrovni více než 50 %. Ale ani v dalších zemích, kde se pěstuje na větších plochách, tomu není jinak, a tak Moldávie, Rumunsko, země bývalé Jugoslávie a Ukrajina hlásí výrazný nedostatek těchto komodit. „Lze očekávat insolvenci zemědělských podniků,“ varuje Veleba a dodává, že s podzimem nutně přijde zdražení některých potravin.
zdroj: Eugenie Línková