František Mariánek, 19. září 2011
Poslanci doporučili přesunout 1,1 miliardy na národní dotace
Sněmovní zemědělský výbor doporučil, aby celá částka 1,1 miliardy korun, určená k navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství, šla na posílení národních dotačních zdrojů.

 Původní vládní návrh přitom počítal s tím, že by na ně šlo pouze 540 milionů korun, a to zejména na chov prasat.

Zbylých 560 milionů mělo jít na Program rozvoje venkova. Peníze chce vláda vzít z Pozemkového fondu.

"Protože se však ukázalo, že zřejmě na příští rok bude dostatek peněz na spolufinancování Programu rozvoje venkova přímo ve státním rozpočtu, rozhodli jsme, že celou částku 1,1 miliardy použijeme na tzv. národní programy," řekl ČTK místopředseda výboru Jiří Papež (ODS).

Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.

Dalším důvodem zvýšení letošního rozpočtu MZe je nepříznivá situace na trhu s vepřovým masem a dlouhodobý pokles soběst ačnosti ČR v jeho výrobě, uvádí vláda. Ministerstvem ustavená pracovní skupina začátkem roku vyhodnotila jako nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat využití národních dotačních programů, konkrétně dotačního programu Nákazový fond.
Zdroj: ČTK  

Rakušani řeší porodní kotce
Již od jara letošního roku se v sousedním Rakousku vede vážná diskuse o zákazu používání porodních kotců. Diskusi vyprovokovala snaha ochránců zvířat, kteří požadují, aby byla odstraněna zábrana, která brání prasnici v pohybu. Jejich hlavní snahou je zajistit pro prasnici dostatečný prostor pro pohyb.

Zvláštností je, že aktivisté zcela pomíjejí skutečnost, že spolu se zvýšením komfortu pro prasnici prakticky jistě dojde ke zvýšení mortality selat. Zábrana omezující pohyb prasnice zároveň chrání selata před zalehnutím. Ochránci zvířat doporučují řešit tento problém jednak odstraněním zábrany až po třech dnech po porodu. Podle dánské studie na toto téma se totiž drtivá většina zalehnutí odehraje v tomto období. Druhým řešením problému je podle aktivistů snížení počtu selat ve vrhu, tady využíváním méně prošlechtěné genetiky. Se zvyšováním počtu selat totiž rovněž stoupá podíl zalehnutých selat.

Diskuse o zákazu porodních klecí je natolik vážná, že jsou tvořeny návrhy zákonů a zákaz projednáván už i na úrovni parlamentu.
Zdroj: EPP

Tonnies se chystá do Ruska
Německá společnost Tonnies Fleisch plánuje ve spolupráci s ruským Agroimportem výstavbu 10 komplexů pro chov prasat. Prezident Agroimportu plánuje, že celkem by mělo vzniknout ve spolupráci se zahraničními partnery 20-25 podniků v pro chov prasat. Hlavní část by měla vzniknout v oblasti černozemí - tedy Belgorodu, Voroněže a Kurska. V oblasti by měl navíc vzniknout nový podnik pro výrobu krmných směsí, který by všechny tyto podniky byl schopen zásobovat krmivy. Následně by v této oblasti měl vzniknout i jatečný a zpracovatelský komplex.

Podle předběžných plánů by mohl Agroinvest spolu s partnery proinvestovat 8 miliard rublů (208 mil. USD). Další 3 miliardy rublů by měli být alokovány do chovu prasat v přilehlých oblastech. To by mělo vytvořit nejrychleji se rozvíjející oblast v chovu prasat.
Zdroj: PigProgress

Země EU hlásí propad stavů
Pokles stavů prasat a obzvlášť prasnic není ničím novým. Postupný propad trvá již několik let. Jde sice o mírný (každoročně přibližně 1 %), ale setrvalý trend, který trvá již od roku 2003. Proti tomu Holandsko vykazuje propad poprvé po mnoha letech trvalého růstu. Postupná koncentrace - snižování počtu chovatelů a zvyšování počtu prasat probíhá již mnoho let. Letos však poprvé poklesl i počet prasat.

V obou zmíněných zemích je, tak jako v celé Evropě, hlavním důvodem propadu stavů poměr mezi cenou jatečných prasat a cenou obilovin. Ekonomické ztráty v současné době navíc výrazně komplikují přípravu chovatelů na nová opatření v oblasti welfare a ochrany životního prostředí. Momentálně největším strašákem je přechod na volné ustájení prasnic v průběhu březosti, který bude povinný již od počátku roku 2013.
Zdroj: ThePigSite

Cena prasat stále roste - bohužel jen v Číně
Navzdory snahám Čínské vlády o stabilizaci ceny vepřového masa dosáhla jeho cena v minulém týdnu dalšího rekordu, když bylo za kilogram masa (v JUT) placeno 26,22 yuanu (72,60 Kč). Důvodem je neuspokojená poptávka. Poměrně značný počet drobných chovatelů ukončil v nedávné minulosti (v souvislosti s rozsáhlým výskytem vysoce agresivní varianty PRRS) chov prasat a velké farmy nejsou schopny poptávku pokrýt.

Vzhledem k očekávanému nárůstu ceny kukuřice v Číně a setrvale nižší nabídce jatečných prasat se dá očekávat, že bez zásahu státu vydrží vysoké ceny až do konce letošního roku. Vysoké ce ny a nedostatek jsou však z politického hlediska velmi problematické a čínská vláda hodlá dalšímu zvyšování cen čelit zvýšením kvót na dovoz vepřového masa.
Zdroj: ThePigSite 
Zpracováno SCHP 15.září.2011
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 019
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář