František Mariánek, 31. srpen 2011
Dejte pozor, aby se krádež auta nestala pro vaši rodinu finanční katastrofou.

Majetkové pojištění: Nač myslet při uzavírání smlouvy

ČR -Autor:
Redakce


Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Každý z nás má starost o majetek, což je pochopitelné a přirozené. Zkušenost, na kterou už nikdy nezapomenou, mají jistě především lidé, které postihla povodeň. Ale také ti, co vyšli před dům a nevěřícně koukali na prázdné parkovací místo bez auta. Co udělat, aby se taková situace nestala finanční katastrofou a jak předejít střetu s pojišťovnou?

Co je dobré vědět

Každý den je v České republice odcizeno průměrně 35 vozidel. Kriminalita v této oblasti je proti sousedním zemím poměrně vysoká. Nejčastěji přicházejí o automobil majitelé značek Škoda, Audi a Volkswagen, méně se pak kradou vozy japonských či korejských značek. Odcizení auta je mimořádně nepříjemné. Při sjednání pojištění dejte proto pozor na několik věcí.

V první řadě dobře stanovte pojistnou částku, a to především u novějších vozů, které jsou financovány na úvěr nebo leasing. V těchto případech totiž může dojít k situaci, kdy pojišťovna při škodě vyplatí jen obecnou cenu vozidla. Tu si představte jako cenu, za kterou lze stejné auto koupit v bazaru.

Problém může nastat, když u nových a dražších vozů ,,bazarová“ cena klesá rychleji, než stačíte umořovat úvěr. V praxi se stalo, že nový vůz koupený za 750 000 korun měl po dvou letech obecnou hodnotu 475 000 korun, ale nesplacená částka vůči leasingové společnosti byla v té době ještě 600 000 korun. Pojišťovna tedy uhradila jen obecnou cenu a rozdíl 125 000 korun musel krýt poškozený.

Proto při koupi nového vozu na splátky hledejte pojištění, ve kterém je alespoň v prvních dvou nebo třech letech vyplacena hodnota vozu v nové ceně (takové pojištění nabízí například pojišťovna Allianz v tarifu Exclusiv nebo pojišťovna Uniqa v tarifu Kasko max).

Ukradené auto

Když zjistíte krádež, kontaktujte policii a sepište protokol. Možná vám přijde trochu zvláštní, že policista bude fotografovat prázdné místo, kde auto stálo, ale policejní protokol je nevyhnutelný pro jednání s pojišťovnou. A nikdy nenechávejte uvnitř technický průkaz nebo klíče od auta. Pokud se vám ztratí vozidlo i s dokumentací a klíči, máte zaděláno na velký problém: přestože jste platili pojištění, je to častý důvod pro zamítnutí nebo krácení plnění.

Pokud došlo k poškození vašeho vozidla při havárii, ovšem všichni účastníci nehody jsou bez zranění a odnesly to jen plechy, hovořme o zázraku. Přesto i škody u menších havárií mohou při dnešních cenách oprav snadno převýšit i sto tisíc korun. Pokud se chcete vyhnout zbytečným starostem, jistotu hledejte u pojišťoven se smluvními servisy. Smluvní servis totiž znamená jistotu, že se nedostanete do sporu s pojišťovnou o výši faktury.

Pojišťovny totiž u smluvních servisů nezpochybňují jednotlivé položky a vyhnete se riziku, že plnění bude jen zlomkem ze skutečné ceny opravy. Ve smluvním servisu také uhradíte jen spoluúčast a peníze za opravu si servis řeší již s pojišťovnou. Nemusíte tak vytáhnout sto tisíc za opravu z peněženky a čekat, až vám je pojišťovna vrátí.

Jistota v domácnosti

Pokud máte uzavřeno pojištění domácnosti například na půl milionu korun, nemusí to vždy znamenat, že dostanete při škodě plnění v této výši. Pojišťovnám způsobují vrásky na čele domácnosti, které jsou nadprůměrně vybavené cennostmi, elektronikou, profesionálním sportovním vybavením nebo drahými hudebními nástroji. Proto mají na citlivé skupiny věcí často nastaven strop v podobě maximálního limitu plnění.

U drahého sportovního vybavení můžete narazit hned na několik limitů. Pokud je například uloženo ve sklepě, obvyklý limit je pět procent z pojistné částky. Někdy může být náhrada za jednotlivou věc omezena také pevnou částkou. Na druhou stranu jsou některé pojistné produkty poměrně vstřícné a limit je nastaven tak, že u průměrně vybavené domácnosti smlouvu není třeba měnit.

Konstrukci každého pojištění je třeba pečlivě sestavit a zohlednit řadu individuálních hledisek. Proto se raději vždy obracejte na odborníky – nezávislé finanční poradce. Nepodceňujte aktualizaci pojistných smluv. Nezkazíte nic, když si necháte přehodnotit pojištění domácnosti jednou za dva roky.

RICHARD NEJEZCHLEBA
Autor je místopředseda rady Unie společností finančního zprostředkování a poradenství.


Hodnocení => průměr 045
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář