František Mariánek, 31. červenec 2011
Kvůli paušálu možná živnostníci zaplatí víc
DANĚ:  Na ministerstvu financí uvažují o novince, která se určitě nebude líbit 976 tisícům lidí, kteří jsou u nás registrovaní jako živnostníci a OSVČ.

 Praha - Správcové státní kasy totiž začínají přemýšlet o tom, že by do budoucna snížili hojně využívané výdajové paušály.

Autor:
ČTK

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/archiv

Důvod je jednoduchý: zvětšuje se rozdíl mezi tím, co stát vybral na zálohách na dani, a tím, co musel živnostníkům vrátit. Za první pololetí letošního roku se státní kasa ocitla v minusu 1,2 miliardy korun.

„Je to možnost, kterou zatím jen analyzujeme. V návrhu zákona ale zatím nic napsáno není,“ řekl včera Deníku mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Rekordmani v EU

Pokud by ke snížení paušálu došlo, není jasné, o kolik by to bylo. V současnosti mohou živnostníci uplatňovat výdajové paušály 40, 60 a 80 procent. Posledně jmenovaný je přitom téměř nejvyšší v Evropě. Více už mohou uplatnit jenom živnostníci ve Slovinsku.

„Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné. Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější,“ citovaly HN ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten už na jaře představil hlavní část chystané daňové reformy, která se dotýká i živnostníků. Oproti nynější úvaze ale podle tohoto dokumentu hodlá ministr živnostníkům ulevit.

Například jim snižuje povinnost hlásit se k platbě DPH ze stávajícího obratu milion korun na 750 tisíc ročně. Kromě toho jim „zajistí“ sazbu sociálního a zdravotního pojištění ve výši 6,5 procenta a také osvobození od nové daně z úhrnu mezd (za sebe). Na druhou stranu Kalousek živnostníkům vzkázal, že pokud budou do systému málo přispívat, nesmí počítat s vyššími důchody. Případná úprava výdajového paušálu by tak podle MF žádný propad pro malé podnikatele nezaznamenala. S tím ale nesouhlasí Hospodářská komora (HK). Podle ní by to znamenalo v podstatě zvýšení přímých daní. Navíc v době, kdy se malí podnikatelé budou muset vyrovnávat s růstem DPH.

„To, že se od osob, které používají výdajové paušály, nyní vybere méně daní než v minulosti, svědčí o tom, že této skupině podnikatelů se daří hůře,“ sdělil Deníku prezident HK Petr Kužel.

Kdo by se naopak snížení paušálu pro živnostníky nebránil, je opozice a také vládní Věci veřejné (VV). „Živnostníci mají v České republice opravdu velké úlevy na rozdíl od jiných evropských zemí,“ uvedl včera poslanec VV Michal Babák. V konkrétních sazbách by véčkaři navrhovali snížení paušálů u řemeslných živností o přibližně dvacet procent, u klasické živnosti o deset procent a u lékařů a právníků by snižovali také o dvacet procent.

Vládní spor?

Jenže s tím bude mít problém hlavně ODS. Premiér Petr Nečas už před volbami něco takového razantně odmítl. „Představa, že živnostníci si tady žijí blaze a můžeme je ještě víc skřípnout, je zcela mylná,“ řekl Nečas v rozhovoru pro Deník loni na jaře. Zvýšení odvodů pak dokonce označil za „ekonomický zločin“.

Mnohem vstřícněji se k možné úpravě výdajových paušálů staví někteří ekonomové. „Živnostníkům tady byly v poslední době poskytovány výhody, nyní by ale i oni měli přispívat do systému,“ připouští hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj je prioritní, aby stát šetřil sám na sobě. V další etapě ale může dojít i na živnostníky. „Je tu například otázka, zda se nepodívat i na další výhody, jako je třeba vracení DPH při nákupu auta. Zda i v tomto směru by nestálo za to stanovit nějaký limit,“ dodává Dufek.



Hodnocení => průměr 087
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář