František Mariánek, 23. červen 2011
Soudní poplatky za civilní spory se zvýší.
Příjmy státu z nich vzrostou o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně.

 V úterý o tom rozhodla sněmovna, když přehlasovala senátní veto. V horní parlamentní komoře převážil názor, že zvýšení poplatků by ještě více narušilo právo chudších lidí na spravedlivé projednávání případů. Sněmovna ale poslala novelu k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.
    
Vládní návrh sleduje úsporné cíle kabinetu. Justice stojí stát přes deset miliard za rok, uvádí kabinet. Lidé budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku. 
   
"Už nyní je bariéra v dostupnosti práva na spravedlivý proces a právní pomoc. Předloha ji zvyšuje," uvedl před poslanci senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ale nejde o faktický nárůst poplatků. Nezvyšovaly se deset let, průměrný plat rostl, podotkl. Poplatky budou stejně vysoké jako například na Slovensku nebo v Polsku, dodal ministr.
    
Při hlasování ovšem vznikly zmatky, napoprvé sněmovna senátní veto prakticky podpořila. Hlasování zpochybnil premiér Petr Nečas (ODS), až potom koalice předlohu protlačila.
    
Minimální soudní poplatek bude 1000 korun za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Doposud lidé platí 600 korun za spory do 15.000. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun.
    
U soudních řízení o nemovitosti navrhlo ministerstvo spravedlnosti zvýšit poplatek ze současných 3000 na 5000 korun, u jednání o podniku z 10.000 na 15.000 korun. O tisícikorunu dražší má být oproti nynější pětitisícovce například zápis do obchodního rejstříku. Od poplatku budou osvobozeny oběti domácího násilí.
    
Poslanci už při prvním schvalování udělali v předloze několik změn. Lidé například nebudou ani nadále platit poplatek za žalobu na nesprávný úřední postup, vláda navrhovala vybírat 2000 korun. Nižší sazby, než obsahoval vládní návrh, budou při řízeních na ochranu osobnosti s návrhem na náhradu nemajetkové újmy vyjádřené v penězích.
    
Soudní poplatky nyní patří podle kabinetu k nejnižším v Evropě. Cílem novely je podle ministerstva spravedlnosti motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. V případě, že se strany v průběhu řízení dohodnou, mělo by jim být podle předlohy vráceno 80 procent poplatku, a to nově do měsíce pod hrozbou úroku z prodlení. Minimální nevratná částka má představovat podle novely 1000 korun. Nyní se ale vrací celý poplatek.

 


Hodnocení => průměr 115
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář