František Mariánek, 4. listopad 2010
Koalice přes odpor levice zrychleně prosadila úsporné zákony
Po několika hodinách procedurálních sporů a kritice opozice prosadili koaliční poslanci čtyři úsporné zákony, se kterými vláda počítá v rozpočtu na příští rok.
3.11.2010, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

2. listopadu 2010

 Sněmovna je na žádost vlády projednala ve zrychleném režimu legislativní nouze. Proti tomu ostře protestovaly opoziční ČSSD a KSČM. Sociální demokraté oznámili, že postup napadnou u Ústavního soudu. Odbory chystají kvůli schváleným změnám v platech státních zaměstnanců stávku.

Odpolední program sněmovny ovládly neobvykle vyhrocené pře o pravidlech jednání. Procedurální šachy mezi koalicí a opozicí několikrát jednání dolní komory úplně zablokovaly. Vládní strany nakonec ale prosadily svou a poslanci úsporné novely pozdě večer schválili. Nyní je bude posuzovat Senát. Pravděpodobně to ale stihne ještě v předvolebním složení, v němž mají koaliční strany většinu.

Sněmovna schválila nižší státní podporu stavebního spoření, zavedení takzvané povodňové stokoruny a další daňové změny, balíček sociálních úsporných opatření a snížení příspěvků politickým stranám. Celkem by tyto škrty měly státu v příštím roce ušetřit asi 35 miliard korun. Počítá s tím vládní návrh rozpočtu na příští rok, který má snížit schodek rozpočtu na 135 miliard korun.

Mezi schválenými změnami je i rozšíření pásmového odměňování ve státní správě, které umožňuje určit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Odbory návrh odmítaly kvůli obavě ze ztráty jistoty automatického zvyšování platu. Kvůli změnám v odměňování a snižování mezd ve státní sféře odbory vyhlásí stávku. O její přesné podobě rozhodnou příští týden.

Opoziční ČSSD tvrdě kritizovala především to, že vláda údajně účelově zneužila režim legislativní nouze. Sociální demokraté se snažili zablokovat zařazení úsporných novel do programu schůze a oddalovali rozhodování o nich. Lídři ČSSD vládě vyčetli, že opozici "nasazuje roubík" a zavádí totalitní pořádky. Poukazovali mimo jiné na to, že koalice porušila dosud vždy respektované právo vzít si pauzu na jednání poslaneckého klubu. Zrušením obecné rozpravy u jednoho ze zákonů koalice údajně vzala opozici prostor vyjádřit se k němu. Komunisté jednání na protest proti vládnímu postupu vpodvečer opustili.

Premiér Petr Nečas (ODS) odpoledne oznámil, že poslanci budou ve sněmovně tak dlouho, dokud o vládních návrzích nerozhodnou. Zrychlený režim projednání obhajoval tím, že ČSSD obstrukcemi blokuje projednání novel. Legislativní nouze je podle něj opodstatněná kvůli hrozbě hospodářských škod. Pokud by zákony, o něž se má opírat rozpočet, nebyly spolu s ním schváleny, mohl by podle něj ČR klesnout rating, podražit se dluhová služba a zvýšit se rozpočtový schodek.

  • Poslanci schválili povodňovou daň a řadu dalších daňových změn

2. listopadu 2010

Poslanci dnes schválili ve zrychleném projednávání zavedení takzvané povodňové daně, zdanění platu prezidenta a poslaneckých náhrad a řadu dalších daňových změn. Vládní novela obsahuje také například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Předloha by měla přinést příští rok veřejným rozpočtům 5,6 miliardy korun, z toho státnímu rozpočtu 4,3 miliardy korun. Nyní poputuje do Senátu.

Novela vychází ze snahy vlády o úspory, které umožní sestavit státní rozpočet na příští rok se schodkem 135 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je jedním cílem snížit rozpočtový schodek a druhým odstranit různé daňové výhody. Poslanci ji projednali ve stavu legislativní nouze, aby platila od ledna. Je možné, že horní komora novelu posoudí ještě v předvolebním složení s pravicovou většinou.

Takzvaná povodňová daň představuje snížení daňové slevy na poplatníka o 1200 korun ročně. Peníze mají sloužit na odstraňování škod po záplavách. Opatření bude platit jen příští rok.

Novela také ruší daňové osvobození malých vodních elektráren s výkonem do jednoho megawattu, tepelných čerpadel i slunečních zdrojů. Dosud pro ně platilo daňové osvobození na pět let po uvedení do provozu, to ale letošním rokem skončí. Úprava zároveň prodlouží dobu daňového odepisování solárních panelů na 20 let. Nižší zvýhodnění solárních zdrojů energie má zmírnit jejich rozvoj, který se promítá do cen elektřiny. Náklady na dotovaný výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů totiž distributoři započítávají do cen pro odběratele, pro které tak elektřina zdražuje.

Nově se také má podle vládní novely úřadující hlavě státu zdaňovat její plat i paušální náhrada. Stejně tak se bude bývalým prezidentům zdaňovat jejich renta a peněžité náhrady. Zdaňovat se budou i poslanecké náhrady. Také důchodcům, kteří si ročně přivydělají například podnikáním nebo pronájmy víc než 840.000 korun, se bude zdaňovat jejich důchod.

Bývalým vojákům z povolání se mají podle novely zdaňovat výsluhy a odbytné srážkovou daní 15 procent. Aktivním vojákům se má zdaňovat příspěvek na bydlení poskytovaný těm z nich, kteří nebydlí ve služebním bytu. Tato změna by měla platit od roku 2012. Také kampeličky mají nově platit daň z úroků.

Vláda rovněž navrhuje zrušit daňovou slevu pro firmy a podnikatele, kteří zaměstnávají víc než polovinu zdravotně postižených zaměstnanců. Podle současného zákona má poplatník právo na daňovou slevu ve výši poloviny toho, co má odvést státu. Musí ale zaměstnávat nejméně 25 lidí a víc než polovina z nich musí být zdravotně postižená. Podle Kalouska je systém zneužíván a podpora se přenese do dotační oblasti.

Neziskovým organizacím, které pro své zaměstnance zřizují fond kulturních a sociálních potřeb, se snižuje možnost odečíst si z daňového základu příspěvky do tohoto fondu. Dosud to byla dvě procenta z objemu peněz na platy a náhrady, nyní to bude jen jedno procento. Novela obsahuje celkem přes 130 různých změn.

  • Poslanci schválili snížení státní podpory stavebního spoření

2. listopadu 2010

Poslanci dnes schválili ve zkráceném jednání novelu, která snižuje státní podporu ke stavebnímu spoření. Podle vlády už spoření neplní původní účel, předloha státu přinese řádově miliardy korun úspor. Opoziční ČSSD ale pokládá některá ustanovení předlohy za retroaktivní a pokud budou platit, chce se obrátit na Ústavní soud. Ministerstvo financí tvrdí, že novela je v souladu s právem.

Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se tak má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že jde jen o změny parametrů, novou novelu o stavebním spoření hodlá předložit příští rok. "Měli bychom prodiskutovat koncept, má-li existovat jeho účelové zaměření, zda má být poskytováno jen stavebními spořitelnami," řekl.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky státní dotace do systému spoření klesají a není důvod do něho zasahovat. "Zpětné zdanění podpory za letošní rok je překročením meze, který by si vláda dovolit neměla," uvedl.

Novela přežila návrh Alfréda Michalíka (ČSSD) na zamítnutí. Sněmovna nepřijala ani Sobotkův návrh, podle kterého by se ze zákona vypustilo jednorázové zdanění letošní podpory.

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý již dříve uvedl, že omezení stavebního spoření může do budoucna snížit schopnost stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech nebo objemech jako nyní. Lidem byl podle něho vyslán signál, že i když by si mohli myslet, že mají nějaké jistoty, stejně je nemají.

Podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla utlumí chystané kroky celý systém stavebního spoření; spořitelny budou zřejmě muset významně omezit poskytování překlenovacích úvěrů a nebudou moci konkurovat hypotečním úvěrům.

Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok úřad počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun, zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun. Vláda si od snížení příspěvku slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun 6,5 miliardy korun.

Předloha patří k novelám, které mají pomoci udržet rozpočtový schodek příští rok do 135 miliard korun. Vláda proto požádala o její zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, aby platila od ledna. Senát by ji mohl schválit ještě v předvolebním složení, v němž má převahu pravice.


Hodnocení => průměr 021
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář