Renata Šarjaková, 18. srpen 2009
Stát zvýší daně, budou dražší rohlíky i restaurace

Už není kde šetřit, nezbude, než zvýšit daně. To je cesta z krize, kterou bude prosazovat nynější úřednická vláda. Ministr financí Eduard Janota v České televizi (ČT) oficiálně potvrdil, že ještě stávající kabinet navrhne zvýšení daní.

 

Jde předně o zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), kterou lidé dnes a denně platí v rámci zboží a služeb. O pár korun by tak zdražily potraviny, knihy nebo třeba kadeřník.

Ve hře je i spotřební daň

Nejde však jen o DPH. Až dvojnásobného zvýšení by se mohla dočkat stávající daň z nemovitosti a také daň z převodu nemovitostí. U ní by se nynější tříprocentní sazba vrátila zpět na původní úroveň pět procent. Podle ministerstva financí je navíc ve hře i varianta, že by se do budoucna zvedla sazba spotřební daně, což by se odrazilo na cenách pohonných hmot.

Proč taková rošáda v daních?

Pouhé šetření v jednotlivých kapitolách rozpočtu už podle ministerstva financí nestačí. Kromě výdajů a musí řešit i příjmy. „Pokud se nebude nic dělat, může být schodek rozpočtu v příštím roce až 230 miliard korun,“ potvrdil Janota v ČT. V případě, že stát bude šetřit a dojde i k posílení příjmů – tedy zvýšením daní – dostane se státní rozpočet do schodku „jen“ 156 miliard korun. Resort financí hodlá navrhnou, aby se snížená devíti procentní sazba DPH (do níž patří hlavně jídlo, knihy či restaurační služby) zvýšila na jedenáct procent. Základní sazba DPH by pak podle plánů ministerstva vzrostla z devatenácti na dvacet procent.

„Inkaso z DPH by se pak zvýšilo asi o dvacet miliard korun,“ upřesnil Janota. Ministr financí se ocitl v začarovaném kruhu: kvůli krizi jsou obrovské výpadky z daní, na druhé rostou výdaje státu na dávky pro nezaměstnané. A kromě toho vznikají i některé mimořádné výdaje – stát musí například vydat sedm miliard korun na likvidaci povodní. Další peníze pak musí napumpovat do dopravní infrastruktury – aby se nezastavila stavba silnic a železnic, půjde na tento účel dalších 13,5 miliardy korun.

Rostou i úroky z dluhů

Kvůli tomu se však stát musí zadlužit, a tím opět rostou úroky z dluhů. Letos jenom na úrocích zaplatíme 50 miliard korun, napřesrok se částka o dalších deset miliard zvýší. Politické strany se v řešení patové situace neshodnou. ODS zatím svůj předvolební program nepředstavila, pouze tvrdí, že další zvyšování daní odmítá. „Bránil bych se tomu, aby se například daň z nemovitosti zvyšovala jenom pro to, že někteří starostové neumí hospodařit,“ řekl v ČT ekonomický expert ODS Martin Doktor.

Naopak se svým plánem se netají ČSSD. Výpadky z rozpočtu chce řešit zvýšením daní pro všechny právnické osoby. Kromě velkých podniků či bank by ovšem takový krok dopadl i na menší společnosti, které teď bojují s krizí. Zvyšování DPH, které by zvedlo cenu potravin či služeb, ale socialisté odmítají. Podle nezávislých ekonomů by stát zvyšováním daní neměl trestat ani lidi, ani podniky, které by to v době krize mohlo ještě více přidusit. „Jakmile politici hovoří o zvyšování daní, je to signál, že jsou v koncích a jako by říkali – posledních pět let jsme proflákali,“ řekl včera Deníku analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle něj by stát a měl začít šetřit hlavně u sebe, protože rezervy ještě existují. „Chce to jít po jednotlivých kapitolách rozpočtu a tvrdě škrtat,“ zdůraznil Michl.


Zdroj: Denik.cz

Hodnocení => průměr 093
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář