Renata Šarjaková, 2. únor 2009
Cena zemědělské půdy vzrostla o 50 až 100 procent
Tržní cena zemědělské půdy vzrostla od roku 2007 o 50 až 100 procent.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 87813 ; Vydáno : 29.1. 2009 ; Autor : Eva Lemonová
Zdroj: ČTK

 


Hodnota polí začíná výrazně růst a značná část pozemků v nejbližších letech podraží až několikanásobně. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Ze zemědělské půdy se začíná stávat normální tržní komodita zejména proto, že stát v loňském roce významně urychlil takzvané pozemkové úpravy, díky kterým mohou majitelé s pozemky naprosto svobodně nakládat, píše deník.
    "V loňském roce zájem vystřelil prudce nahoru. V posledních měsících kvůli finanční krizi zvolnil, ale je jasné, že cena poroste dál," tvrdí podle MfD majitel realitní kanceláře Farmy.cz specializované na zemědělské nemovitosti Jaroslav Urban. Zemědělská půda je v Česku ve srovnání s jinými evropskými zeměmi pětkrát až dvacetkrát nižší.
    Velké zemědělské podniky podle deníku nakupují půdu se střídavými úspěchy. Devět z deseti hektarů, na kterých hospodaří, mají pouze v nájmu. "Někteří vlastníci na půdě samozřejmě hospodaří. Část jich žije na venkově a pronajímá ji. Celá polovina z nich, odhadem jeden a půl milionu lidí, ale žije ve městech nebo v zahraničí a nemá k ní takový vztah. To je potenciální nabídka v nedaleké budoucnosti," tvrdí podle MfD předseda Svazu vlastníků půdy František Janda.
    V posledních dvou letech získal například největší agrochemický holding v zemi Agrofert desítky zemědělských podniků. Část vlastníků pak oslovil s nabídkou odkupu. Mnohem výrazněji se do nákupu půdy vrhl majitel lihovaru Ethanol Energy ve Vrdech Otakar Moťka. "Od loňského léta jsme nakoupili několik tisíc hektarů. Lidé na naši nabídku slyší," potvrdil Moťka, který chce koncem jara rozjet výrobu biopaliv z kukuřice. Pozemky skupuje, aby si dodávky plodiny od zemědělců pojistil. Za jeden hektar přitom lihovar údajně nabízí okolo 80.000 až 100.000 korun, napsala MfD.
    Rozhýbat trh s půdou výrazně pomáhá podle deníku také stát, který jen v loňském roce privatizoval zhruba 50.000 hektarů půdy. Na druhé straně koncem loňského roku vyhlásil německo-britský The Palmer European Farmland Fund ambiciózní plán utratit za půdu v Polsku, Česku, Rumunsku a Maďarsku téměř čtyři miliardy korun.
    Nejvyšší ceny zemědělské půdy v Česku jsou podle realitní kanceláře Farmy.cz v kraji Středočeském, kde se pohybují v rozmezí od 12 do 44,50 koruny za metr čtvereční. Vyšší ceny jsou také v Olomouckém kraji, kde dosahují hodnoty 15 až 38 korun za metr čtvereční. V kraji Jihočeském je možné metr čtvereční zemědělské půdy prodat až za 35 korun, ve Zlínském kraji může cena vyšplhat na 33 korun a v Libereckém kraji se cena pohybuje v rozmezí od 12 do 32 korun.


Hodnocení => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář